Kupujemy baterię do kuchni. Którą wybrać? Poradnik

 Bateria kuchenna

Zlewozmywaki ceramiczne i kompozytowe występują w kilku wariantach kolorystycznych (od bieli przez beże, szarości, brązy po czerń). Łatwo dopasujesz je do odcienia blatu. Na zdj. Rapsodia, konglomerat granitowy, Deante (1599 zł, deante.pl).

Baterie kuchenne różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjami. Mogą oszczędzać wodę, usuwać kamień czy bakterie, mieć ruchome wylewki, działać na dotyk. Którą baterię kuchenną wybrać? Radzimy w miesięczniku M jak mieszkanie (4/2013).

Bateria kuchenna. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zanim wybierzesz baterię kuchenną, przyjrzyj się w pierwszej kolejności sposobowi jej mocowania. Bateria kuchenna podtynkowa, czyli mocowana do ściany, „uwalnia” blat od armatury. Sprawdza się, gdy wylewka jest obrotowa i odpowiednio długa. Bateria kuchenna sztorcowa, czyli stojąca, może być przytwierdzana do blatu kuchennego lub zlewozmywaka. Ona również powinna mieć ruchomą wylewkę.

Jaką wybrać baterię kuchenną - weź pod lupę trzy aspekty:

1. Wymiary baterii kuchennej.  Im wyższy kran baterii stojącej wybierzesz, tym wygodniej będzie ci się myło duże garnki. Niektóre firmy, np. Oras, polecają baterie z dwoma wylewkami (wyższa do mycia naczyń, niższa do rąk). Ważny jest zasięg kranu. Dopasuj go do rozmiaru zlewu. Strumień wody powinien spadać w centralnej części komory. Wyprofilowana i regulowana (pozwala ustawić kąt strumienia wody) końcówka wylewki zapobiega rozchlapywaniu wody.
2. Liczba uchwytów. Bardziej praktyczna jest bateria kuchenna jednouchwytowa, z mieszaczem. Regulujesz nią zarówno temperaturę, jak i siłę strumienia wody.
3. Wielkość syfonu. Upewnij się, czy elementy hydrauliczne baterii kuchennej nie wypełnią całej szafki podzlewozmywakowej. To ważne, zwłaszcza gdy pod zlewem chcesz zamontować system cargo.

Przyjrzyj się dodatkowym funkcjom baterii. Jeśli zależy ci na ekonomicznym rozwiązaniu, wybierz wylewkę z aeratorem czy perlatorem (siateczką napowietrzającą wodę), która zmniejsza zużycie wody o około 15 procent. Chcesz pić wodę bezpośrednio z kranu? Postaw na baterię z zestawem filtrującym.

 bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Fot. materiały prasowe Kludi

Dzięki przedłużanej wylewce nalewanie wody do dużego (i coraz cięższego) garnka czy też płukanie zlewu kosztują mniej wysiłku. Na zdj. bateria L-INE DN 10, elastyczny wężyk, Kludi (730 zł, wodnetrendy.pl).

 bateria kuchenna elektroniczna

Fot. materiały prasowe Tres


Gdy masz mocno zabrudzone ręce, odkręcanie wody nie należy do przyjemności. Z myślą o twej wygodzie powstały baterie sensorowe i dotykowe. Na zdj. Touch-Tres włączana jednym palcem, do wody zimnej i wstępnie zmieszanej, Tres (674,21 zł, in360.pl).

 bateria kuchenna z filtrem

Fot. materiały prasowe Ferro

Bateria antybakteryjna, z filtrem wody. Aqua Vitae wchodzi w skład zestawu filtrującego wodę Ferro (3073,77 zł, ferro.pl). Specjalna lampa UV eliminuje 99,98% bakterii, wirusów i grzybów.

 bateria do kuchni

Fot. materiały prasowe Teka

Bez wapiennych osadów. Bateria IC 915, Teka (538 zł, rtv-i-agd.pl) przyciąga uwagę nowoczesnym kształtem. Ma ruchomą wylewkę, a w głowicy i perlatorze system zapobiegający osadzaniu się kamienia.

 bateria kuchenna chowana

Fot. materiały prasowe Blanco

Chowana wylewka jest niezbędna, gdy planujesz zasłaniać zlewozmywak specjalną deską lub zamontować zlew pod oknem. Na zdj. bateria Blancoeloscope-F II, chrom, Blanco (2139 zł, kuchnia.comitor.pl).

Więcej na temat baterii, zlewozmywaków i zmywarek przeczytasz w magazynie M jak mieszkanie (4/2013).

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Źródło: M jak mieszkanie

POLECANE ARTYKUŁY