Wilgoć i zmiany temperatury panujące w łazience wymagają zastoswania odpowiedniego gatunku drewna na blat łazienkowy oraz odpowiedniej jego konserwacji. Najlepiej warunki panujące w łazience znosi drewno stabilne i odporne na zagrzybienie.

Wybór drewna na blat do łazienki

Z dostępnych na rynku gatunków drewna łazienkowe warunki najlepiej znoszą odmiany egzotyczne (tek, iroko, merbau, doussie i padouk), bogate w naturalne oleje. W kontakcie z wilgocią drewno klejone wykazuje się większą odpornością na wypaczenia od litego. Jeśli chodzi o to ostatnie, ciekawym pomysłem jest wykorzystanie charakterystycznego, porowatego drewna odzyskowego, zakonserwowanego wiekiem oraz odpowiednio impregnowanego (na zdjęciu).

Lakierowanie drewnianego blatu

Do drewnianego blatu stosuje się lakiery elastyczne – poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe. Warstwa lakieru ułatwia konserwację i utrzymanie w czystości. Lakier jednak dość szybko się przeciera, jest też mało odporny na wysoką temperaturę. Przed lakierowaniem gatunków egzotycznych wymagany jest podkład neutralizujący olejki eteryczne.

Olejowanie drewnianego blatu

Olej do drewna wnika znacznie głębiej w pielęgnowaną powierzchnię (przy olejowaniu na gorąco nawet na 5 mm). Impregnując drewno olejem, zachowujemy jego naturalną fakturę. Blaty olejowane mogą ciemnieć.