W sklepach i w internecie znajdziesz klimatyzatory przenośne (mobilne) i klimatyzatory przeznaczone do montażu stałego, czyli stacjonarne. Jaki wybrać klimatyzator? Na jaką zdecydować się klimatyzację: radzimy.

Poradnik zakupowy: który klimatyzator wybrać?

Klimatyzator przenośny przypomina smukłą skrzyneczkę, którą wystarczy wstawić do pokoju, po czym podłączyć do prądu. Klimatyzatory stacjonarne różnią się ilością tzw. jednostek oraz sposobem montażu. Pierwszy typ wśród klimatyzatorów stacjonarnych to klimatyzator monoblokowy, czyli jednoelementowy. Montuje się go zwykle w oknie (wymaga modyfikacji szyby). Drugi typ to klimatyzator split – stacjonarny z jednostką zewnętrzną (za oknem) i wewnętrzną (na ścianie, najczęściej pod sufitem pokoju). Jeśli marzy ci się kilka klimatyzowanych wnętrz, wybierz urządzenie multisplit (nawet kilkanaście jednostek wewnętrznych). Montaż klimatyzatorów split i multisplit wiąże się z ukryciem w ścianach przewodów zasilających. Najlepiej powierz go profesjonaliście.

Jakie parametry powinien mieć klimatyzator?

Kupując klimatyzator zwróć uwagę na moc chłodniczą. Idealna to 0,1 kW na metr kwadratowy pokoju. Za „mocny” klimatyzator będzie zużywał więcej prądu i prowadził do przeciągów. Wybierz klimatyzator z inwerterem – pobiera do 50% mniej energii niż standardowe, szybciej reaguje na zmiany temperatury.

Jakie funkcje dodatkowe może mieć klimatyzator?

To właśnie od funkcji dodtakowych w jakie będzie wyposażony klimatyzator będzie zależał twój komfort. Postaw na modele klimatyzatorów oczyszczające powietrze. Prezentowany poniżej klimatyzator EcoCool EXI09HL1WI/E firmy Electrolux, 5233,09 zł, wyposażony jest w jonowy filtr plazmowy, który w 95% usuwa kurz, bakterie czy dym. Dobrze, by klimatyzator miał zmienny kąt nawiewu, pracował cicho (22–39 dB), zdalnie, w różnych trybach i służył też do ogrzewania i nawilżania powietrza.