Bycie eko w kuchni to nie tylko zdrowe odżywianie się, ale też przygotowywanie potraw w takich naczyniach, które nie zaszkodzą nam i środowisku. Jak mieszkać ekologicznie? Np. warto zadbać o to, by na przykład patelnia była nietoksyczna. Co to oznacza? Między innymi brak w składzie PFOAOA, czyli kwasu perfluorooktanowego, który nie ulega rozkładowi i utrzymuje się w środowisku przez setki lat. Prowadź EKO DOM.

Eko dom: jak płacić mniej za prąd

Czajnik elektryczny najwięcej prądu zużywa na ostatnim etapie gotowania. Wybierzmy więc model z możliwością podgrzania zagotowanej już wody do zadanej z góry, widocznej na podziałce urządzenia temperatury, bez doprowadzania jej do wrzenia. Woda w niższej temperaturze jest idealna np. do zalania zielonej herbaty czy mleka modyfikowanego dla malucha. Przy lampce solarnej natomiast lepiej wprawdzie nie czytać, ale na noc, do pokoju dziecka, będzie jak znalazł.

Eko dom: oszczędzaj wodę

Eko dom to przede wszystkim oszczędzanie wody. Naukowcy alarmują: za 20 lat zasoby wody na kuli ziemskiej mogą się zmniejszyć nawet o 30%! Oto kilka pomysłów jak oszczędzać wodę w domu: resztki wody z czajnika, zamiast wylewać, odstawić i np. podlewać nimi rośliny; ograniczyć kąpiele na rzecz prysznica; zakręcać kran, myjąc zęby; korzystać ze spłuczek z funkcją stop, wybierać sprzęt AGD z programami ograniczania zużycia wody i energii.

Eko dom: kup meble i dodatki z recyklingu

Meble z recyklingu są zdrowe i modne. Resztki przędzy powstające podczas produkcji ubrań można zebrać i wykorzystać do zrobienia na przykład maskotki, ekologiczne zabawki uczą dbania o środwisko i są bezpieczne. Z papieru makulaturowego da się wyczarować gustowne meble: siedziska, stojaki, taboret. Po co marnować nowy surowiec, skoro stary lub same okrawki są równie dobre? (przykładowo papier może być przetworzony nawet sześć razy!).Uwaga, producenci mebli: upcykling, czyli tworzenie nowych rzeczy z tych zużytych, niepotrzebnych, jest na czasie! A my, kupując ekologiczne produkty, zmniejszamy góry śmieci zalegające naszą planetę.