Minimalistyczne mieszkanie ocieplone kroplą koloru

Jak najwięcej gładkich powierzchni, stonowany, minimalistyczny styl ozdobiony plamami barw i dużo miejsca do przechowywania – na tym najbardziej zależało Agnieszce i Pawłowi. Architektkom udało się stworzyć przytulne, funkcjonalne mieszkanie spełniające wszystkie te założenia.

Minimalizm ocieplony kolorem – przestronne mieszkanie w Warszawie
Minimalizm ocieplony kolorem – przestronne mieszkanie w Warszawie
Minimalizm ocieplony kolorem – przestronne mieszkanie w Warszawie
Minimalizm ocieplony kolorem – przestronne mieszkanie w Warszawie
Minimalizm ocieplony kolorem – przestronne mieszkanie w Warszawie

Trzysta metrów – dokładnie tyle wynosi odległość między poprzednim i obecnym mieszkaniem Agnieszki i Pawła. – Kilka lat temu wprowadziłam się do męża, do bloku na warszawskich Siekierkach. Kiedy zaczęliśmy rozważać zakup większego mieszkania, wspólnie stwierdziliśmy, że chcemy zostać w tej części miasta. I tak się stało. Przez okna widzimy nasze stare osiedle – opowiada Agnieszka.

Wygoda i funckjonalność – zmiana układu mieszkania

Poszukiwania zaczęli od rynku wtórnego. Okazało się, że nic im się nie podoba, więc postanowili wziąć pod uwagę również stan deweloperski. W końcu trafili na 93-metrowe mieszkanie ze świetnym układem. Projekt wnętrz powierzyli Agacie Ambrożewskiej i Agacie Krzemińskiej z Pracowni A+A. Ponieważ parze zależało na przestronnych wnętrzach, architektki zaproponowały zmianę idealnego układu na… jeszcze bardziej idealny. Wyburzyły ścianę między salonem a kuchnią, sypialnię powiększyły o fragment przedpokoju i przyłączyły do niej łazienkę, z dwóch pokojów zrobiły jeden duży – dla czteroletniej Ani, córki właścicieli.

..  Zobacz 15 pomysłów na otwartą przestrzeń dzienną >>>

Pomysł na kolor – ciepłe barwy w minimalistycznym wnętrzu

Kolorystyka jest stonowana, biel i szarości urozmaicono plamami różu, czerwieni i czerni. Architektki poprosiły właścicieli o przysłanie zdjęć z aranżacjami, które im się podobają. – Wysłałam fotografię bardzo prostej, różowej garderoby, dlatego na wizualizacjach pojawiły się szafki w różnych odcieniach tego koloru. Co dziwne, Paweł nie protestował – mówi Agnieszka. Niewiele tu dekoracji, wszystko schowano w obszernych zabudowach. Jedynie książki stoją na widoku. – Ich się nie ukrywa! To naturalne, że w domu jest regał – dodaje ze śmiechem Agnieszka.

..  Modne kolory 2018. Jakie barwy będą królować we wnętrzach w tym roku? >>>

Drzwi przesuwane – sposób na zaoszczędzenie przestrzeni

Zajmują mniej miejsca niż tradycyjne skrzydła na zawiasach, dlatego sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Mogą optycznie powiększyć i doświetlić wnętrze. Garderoba czy łazienka wydzielone z innego pomieszczenia, np. sypialni, na ogół nie mają okien. Aby zapewnić dostęp światła, warto zdecydować się na drzwi przesuwane z jasnego, przejrzystego lub przydymionego szkła. Najlepiej wybrać model składający się z minimum dwóch skrzydeł – im większa szklana powierzchnia, tym więcej promieni słonecznych przepuści ona do wnętrza. Taki model drzwi pozwala również zaoszczędzić przestrzeń potrzebną do otworzenia tradycyjnych drzwi na zawiasach. W małym pomieszczeniu warto wybrać wizualnie lekkie drzwi, np. szklane, w kolorze ścian (nie wprowadzają optycznego podziału). Jeśli ruchome skrzydło drzwi chowa się w specjalnej kasecie w ścianie – zyskujemy dodatkowe miejsce na postawienie mebla czy powieszenie na ścianie lustra.

Sypialnia z łazienką tylko dla gospodarzy – zdaniem wielu osób urządzających mieszkanie – jest kusząca. Aranżując taką przestrzeń, należy przeanalizować układ instalacji. Sprawdzić odległości od pionów wodno-kanalizacyjnych i możliwość stworzenia nowych przyłączy. Ważna w takiej małej przysypialnianej łazience jest także wentylacja. To czy strefę sanitarną zamkniemy szybą matową, przezroczystą czy zostawimy zupełnie otwartą, zależy od granicy naszego komfortu. Każde z tych rozwiązań pozwala na wpuszczenie do łazienki naturalnego światła, optycznie ją powiększa. Można też zaplanować dodatkowe lampy lub oprawy LED, które sprawią, że wieczorem łazienka będzie przypominać rozświetlony kubik.

cover
M jak Mieszkanie

Więcej nowoczesnych wnętrz – GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Tekst: Zofia Malicka Zdjęcia: Martyna Rudnicka Stylizacja: Maria Miklaszewska Zdjęcia: Martyna Rudnicka

POLECANE ARTYKUŁY