Dwupoziomowe mieszkanie w klimatycznej krakowskiej kamienicy. Prostym meblom towarzyszą kolorowe dodatki

2023-06-21 9:56

Zamiast domu, który wymaga dużego zaangażowania i dojazdów, Anna i Krzysztof kupili mieszkanie na krakowskim Podgórzu. Jego dwupoziomowy układ pozwolił pogodzić potrzebę prywatności z zamiłowaniem do przyjmowania gości.

Jak przystało na perfekcjonistów, Anna i Krzysztof długo wybierali odpowiednie miejsce do zamieszkania. Przy urządzaniu konsultowali się ze specjalistami i przyjaciółmi, poszukując najlepszych rozwiązań i materiałów. Na co dzień małżonkowie realizują pasję będącą też sposobem na życie: z zaangażowaniem prowadzą biuro tłumaczeń.

Niedostatek wolnego czasu sprawił, że przestali rozważać kupno domu – wybrali dwupoziomowe mieszkanie w klimatycznej kamienicy, które oprócz wspaniałej lokalizacji i dużych okien z malowniczym widokiem miało też... nieregularny układ przestrzenny. Nie bez trudu projektanci z Orange Studio rozmieszczali w nim kolejne strefy, oszczędzając miejsce wszędzie, gdzie to było możliwe.

Do mieszkania wchodzi się przez długi korytarz, z którego prowadzą schody do części prywatnej – są tam sypialnia, mała łazienka, garderoby i pralnia. Dolna kondygnacja o powierzchni 60 m² to przestrzeń dzienna, która miała uwzględnić organizowanie przyjęć i spotkań z przyjaciółmi. Oprócz rozłożystej sofy z pokaźnym stolikiem i rozkładanym stołem, potrzebna była też odpowiednio duża kuchnia.

By to osiągnąć, należało zmienić układ ścian. Prostym, białym meblom towarzyszą oryginalne płytki polskiej firmy Purpura. Kolorystyka kafli stała się punktem wyjścia do wyboru dodatków. Żółcie i błękity na tle bieli uzupełnione są czernią, bielonym drewnem i szarościami, wskazując na skandynawskie inspiracje domowników. Starannie dobierane detale korespondują ze sobą nie tylko kolorami, ale też formami, by stworzyć spójny, przemyślany efekt.

Zobacz też: Nowoczesne meble do salonu. 10 pomysłów na aranżacje pokoju dziennego

Kolorowe meble

W salonie ważną funkcję pełni wykonany na zamówienie kolorowy regał. Anna uznała, że stanowi godną oprawę dzieł ulubionego autora, Czesława Miłosza. Barwne elementy regału ożywiają strefę wypoczynkową. Wzrok przyciąga też żółty grzejnik, będący dekoracją ceglanej ściany.

Regał w salonie
Autor: Mariusz Bykowski

Zobacz także: Dwupoziomowe mieszkanie w pastelach, Dwupoziomowe mieszkanie w bloku. Podpowiadamy, jak je ciekawie zaaranżować 

Hiszpańskie inspiracje w kuchni

Patchworkowa kompozycja wzorzystych kafli nie pochodzi wbrew pozorom z Hiszpanii, ale z Polski. Cementowe płytki, wykonane ręcznie przez pracownię Purpura, podkreślają klimat kamienicy i stały się najbardziej dekoracyjnym akcentem w minimalistycznej kuchni. Żeliwna noga zaznacza granicę strefy kulinarnej. Pomysł na ozdobną podporę blatu wyszedł od projektantów, ale właściciele nadali mu osobisty charakter, zamawiając nogę w rodzinnych stronach na północy Polski, u kowala z Rychlik.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski
Jak łączyć cementowe płytki z podłogą
Orange Studio, Marlena Koczaj-Siwek, Michał Siwek, .orangestudio.com.pl
Orange Studio, Marlena Koczaj-Siwek, Michał Siwek, orangestudio.com.pl

Wywodzące się z Hiszpanii cementowe płytki przeżywają ostatnio renesans. Ze względu na wysoki koszt i bogactwo wzorów najczęściej wykłada się nimi tylko fragment posadzki, łącząc je z innym rodzajem podłogi. Łączenie nie powinno psuć wrażenia, jakie chcemy osiągnąć, stosując dekoracyjne płytki. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na ten detal. Na styku materiałów można zastosować metalowe profile ozdobne w kształcie litery L (kątowniki) lub T (teowniki), które montuje się podczas kładzenia płytek. Bardziej eleganckim i dyskretnym rozwiązaniem jest wypełnienie łączeń korkowym paskiem. Elastycznośćkorka dodatkowo chroni płytki przed działaniem naprężeń. Do wykonania takiego połączenia potrzebne jest zachowanie szczeliny dylatacyjnej, którą wypełnia się klejem, a następnie pasem korka. Korek wbijamy gumowym młotkiem, po czym docinamy.

Garderoba w sypialni

Łączenie obu pomieszczeń jest rozwiązaniem praktycznym i chętnie stosowanym. W zależności od rozmiarów pokoju i budżetu możesz ją wykonać na kilka sposobów.

1. Przepierzenie. Najłatwiejszym i najtańszym rozwiązaniem jest schowanie garderoby za przepierzeniem. Może to być zasłona, parawan lub panel. Dobrym pomysłem jest odsunięcie łóżka od ściany (na co najmniej 120 cm) i zbudowanie bardzo wysokiego zagłówka, za którym można ukryć wieszaki i półki albo stojak.

2. Zabudowa wnęki. To najpopularniejszy sposób na uzyskanie garderoby, nawet w niewielkiej sypialni. Wystarczy zainwestować w szafę wnękową, którą zabudujemy całą ścianę albo jej fragment. Taką szafę można wyposażyć nie tylko w dopasowane do naszych potrzeb półki, szuflady i wieszaki, ale też ułatwiające wybór ubrań oświetlenie. Do szafy warto dobrać przesuwne drzwi (otwierane zabierają przestrzeń), wyposażyć je w lustrzane lub ażurowe (dla lepszej wentylacji) fronty.

3. Budowa ściany. Przy większej przestrzeni i budżecie można rozważyć stworzenie oddzielnego pomieszczenia na ubrania. U Anny i Krzysztofa projektanci przeznaczyli na ten cel wąską przestrzeń za łóżkiem, dzieląc ją na dwa pomieszczenia o różnej wielkości (większe przypadło Annie). Wejścia odpowiadają ulubionej stronie spania, tak by skrócić drogę od łóżka do szafy.

Garderoba w sypialni
Autor: Mariusz Bykowski Drzwi po obu stronach obszernego łóżka prowadzą do garderób.

Łazienka w kolorach mięty

Anna marzyła o tym, by oprócz prysznica, zmieściła się tu wolno stojąca wanna, ale powierzchnia łazienki była zbyt mała. Wolno stojącą zastąpiła więc wanna owalna, obłożona mozaiką. Towarzyszą jej miętowe, fazowane płytki.

Łazienka z wanną
Autor: Mariusz Bykowski

DWUPOZIOMOWE MIESZKANIA - GALERIE ZDJĘĆ