Gdy kuchnia ma nietypowy kształt... Pomysł na ciekawą aranżację

 kuchnia z drewnianą ścianą

Fot. Bernard Bialorucki

Kuchnia Moniki i Michela ma kształt zbliżony do trapezu. Jedna z jej ścian biegnie po łuku, na innych są otwory drzwiowe i komin wentylacyjny. Jak urządzić takie pomieszczenie? Radzi projektantka wnętrz.

Kuchnia, choć niewielka, jest najważniejsza w mieszkaniu Moniki i Michela. To oddzielne pomieszczenie, z wejściem bez drzwi, wystrojem nawiązuje do pokoju dziennego. Jedna ze ścian i fronty części mebli są wykończone okładziną imitującą ciepłe drewno. Zestawiono je ze śnieżną bielą płytek oraz pozostałych szafek. Najbardziej charakterystycznym elementem aranżacji jest oryginalna winiarka. Wykonana z drewnianych kołków, efektownie prezentuje zgromadzone butelki. Właścicielka podpatrzyła ten pomysł w jednej z berlińskich restauracji. Kolekcja win jest dumą Michela – urodzonego w Szwajcarii męża Moniki. Wyrazistym akcentem kolorystycznym jest grafitowy fragment ściany pomalowany farbą magnetyczną (u góry) i tablicową (u dołu). Ścianka przydaje się do notowania przepisów, ale została stworzona z myślą o bliźniętach – gdy Monika przygotowuje dla nich posiłki, mogą zająć się rysowaniem. Również ze względu na Natalię i Maksa, uwielbiających pokonywać przestrzenie boso, pod płytkami umieszczono ogrzewanie. Ważnym punktem urządzania kuchni było stworzenie jak najwięcej miejsca do przechowywania. Gdy szafek jest dużo i są dobrze wyposażone, łatwo utrzymać porządek mimo ciągłego towarzystwa wymagających nadzoru maluchów. Wykorzystanie przestrzeni nie było jednak prostym zadaniem. Kuchnia ma kształt zbliżony do trapezu, a jedną ścianę w całości zajmuje okno wychodzące na duży balkon. Nieoceniona okazała się więc fachowa pomoc projektantki Marty Kramkowskiej oraz sprawdzonego stolarza, którzy stworzyli efektowną i funkcjonalną zabudowę.

Co zrobić z nierówną ścianą? Porada architekta

- Największym wyzwaniem w tej kuchni było pokonanie utrudnień, jakich przysporzyła nam ściana ustawiona pod ostrym kątem i dodatkowo idąca po łuku (fasada budynku jest zaokrąglona) - mówi Marta Kramkowska. Tu potrzebny był zabieg, który pozornie wyrówna ścianę. Rozwiązaniem było staranne wykonanie mebli na wymiar, dokładne dopasowanie blatu oraz wprowadzenie na ścianę mocnego akcentu w postaci płyty meblowej. Drewnopodobna okładzina (jest podświetlana) umieszczona po bokach okna optycznie niweluje łuk ściany i „osadza” zabudowę w przestrzeni, równoważąc się z meblami na drugim skrzydle zabudowy kuchni.

 kuchnia z tablicą

Fot. Bernard Bialorucki

Widok na kuchnię od strony balkonu najlepiej ukazuje harmonijny rozkład mebli i zastosowanych materiałów. Dla Moniki równie ważne jak wygląd było wyposażenie szafek. Najlepszej jakości zawiasy i prowadnice, systemy cargo z regulacją półek, a w narożniku tzw. magic corner. – Na jakości szafek postanowiliśmy nie oszczędzać – mówi Monika.

 płytki nad zlewozmyw

Fot. Bernard Bialorucki

Wbrew pozorom ściana z oknem nie jest równa. Płytki i blat ułożone są po łuku. Meble i wyposażenie dostosowane są do tego kształtu.Blat (a także zlew) odlane są z konglomeratu. Odlew pozbawiony jest łączeń, dzięki czemu lepiej się prezentuje i łatwiej go czyścić. W razie poważnych zabrudzeń lub uszkodzeń blat można zeszlifować, przywracając mu pierwotny wygląd.

 szafa w kuchni

Fot. Bernard Bialorucki

Meble i wyposażenie dostosowane są do tego kształtu. Zastosowane w kuchni płytki typu metro korespondują z ceglaną ścianą za kanapą. Przy wejściu znalazło się miejsce na dodatkową szafę z lakierowanego MDF-u, pełniącą funkcję kredensu. Za ścianką zawieszony jest telewizor.

Ocena: 0
Tekst: Karolina Klepacka Stylizacja: Karolina Klepacka Projekt: Marta Kramkowska, Kramkowska Pracownia Wnętrz Zdjęcia: Bernard Bialorucki

POLECANE ARTYKUŁY