Remont łazienki, czyli wszystko, co musisz wiedzieć, planując zmiany w łazience

 Łazienka remont

Fot. Michał Przeździk

Remont łazienki robimy raz na kilka, a czasem kilkanaście lat. Dobrze jest opracować projekt łazienki i ustalić kolejność prac. Remont łazienki wymaga starannego przygotowania. Podpowiadamy, jak zaplanować remont łazienki, by uniknąć błędów i niepotrzebnego stresu.

Jeśli planujesz remont łazienki, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Co chcesz zmienić w swojej łazience, jakie nowe urządzenia i sprzęty zainstalować. Ile osób będzie korzystało z łazienki. Opracuj projekt łazienki, wybierz kolory płytek, materiały wykończeniowe. Policz, ile możesz wydać na remont łazienki. Odwiedź markety budowlane i spisz ceny: płytek do łazienki, urządzeń sanitarnych, mebli łazienkowych, a także materiałów wykończeniowych oraz złączek, rur, kabli itp. Możesz, korzystając z Internetu, przygotować orientacyjny kosztorys remontu i oszacować, ile będzie kosztowała twoja łazienka. Pamiętaj jednak, że ceny materiałów i usług są bardzo zróżnicowane regionalnie.

Zobacz też: Cennik usług budowlanych. Jaki jest cennik usług przy remoncie łazienki?>>

Remont łazienki krok po kroku

Planując remont łazienki musisz ustalić kolejność prac. Jako pierwsi wchodzą do łazienki hydraulik oraz elektryk, dopiero potem glazurnik, chyba że zatrudnisz specjalistę od wszystkiego - tacy też są na rynku. Pamiętaj, że dwaj pierwsi liczą sobie za tak zwany punkt - hydraulik za przyłączenie każdego urządzenia w łazience, elektryk za każdy kontakt, kinkiet, lampę. Na tym etapie remontu łazienki musisz wiedzieć, gdzie ma się znaleźć w łazience wanna, kabina prysznicowa, umywalka, w.c., a gdzie stanie pralka. Dlatego musisz znać dokładne wymiary łazienki, by kupić wyposażenie o odpowiednich wymiarach. Nie kupujmy zbyt dużo glazury czy gresu do łazienki. Fachowiec powinien dokładnie zmierzyć wszystkie powierzchnie i obliczyć ilość potrzebnego materiału. Wystarczy kilka sztuk więcej, na wypadek gdyby któraś płytka była np. pęknięta. Pamiętaj, jeśli umawiasz się na położenie płytek w łazience, musimy zastrzec, że cena obejmuje także fugowanie.

Sprawdź koniecznie: Jak urządzić toaletę? WC na tip-top>>

Remont łazienki: meble i dodatki do łazienki

Lustro łazienkowe wieszamy 20 cm nad umywalką, by na nie nie chlapać. Powinno mieć taką wielkość, byśmy stojąc, mogli się w nim swobodnie przeglądać. Dodatkowo można zamocować na wysięgniku lustro tzw. kosmetyczne (powiększające), wysokość zawieszenia powinna być dostosowana do wzrostu osoby z niego korzystającej. Meble łazienkowe podwieszane dodadzą wnętrzu lekkości i ułatwią utrzymanie czystości. W małej lub wąskiej łazience dobrze się sprawdzi umywalka osadzona lub postawiona na blacie. Pod nim można zaaranżować miejsce na środki czystości, a wokół baterii umywalkowej ustawić podręczne kosmetyki. W niewielkim wnętrzu łazienki zamiast lustra można powiesić szafkę z lustrzanym frontem.

Zobacz też: Montaż umywalki - podstawowe zasady, jak zamontować umywalkę>>

Remont łazienki: płytki na końcu

Podczas remontu łazienki, wybierając płytki, weź pod uwagę, że: na ciemnych płytkach widać każdą kroplę wody, nie trzeba układać glazury do sufitu (to przytłacza wnętrze), wystarczy położyć płytki w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, a pozostałe ściany pomalować specjalną farbą do łazienek - to obniży koszt remontu łazienki, im większe płytki, tym mniej fug i podziałów, płytki rektyfikowane można ułożyć niemal bezfugowo.

Przeczytaj także: Bidet i pisuar w łazience - jakie mają wymiary, do czego służą, jak je montować>>

Czarno - biała łazienka
camera

Biała łazienka: zdjęcia, style, aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Oryginalna tapeta w brzozy w łazience
camera

Biało - szara łazienka: aranżacje, dodatki, zdjęcia

LISTA ZAKUPÓW

Boazeria w łazience w stylu angielskim
camera

Łazienka w stylu angielskim: 10 pomysłów na piękne wnętrze

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Beata Lewandowska Zdjęcia: Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY