Remont łazienki, czyli co musisz wiedzieć planując zmiany w łazience

 Łazienka remont

Fot. Michał Przeździk

Remont łazienki robimy raz na kilka, a czasem kilkanaście lat. Dlatego wymaga starannego przygotowania i dobrze jest opracować projekt łazienki i ustalić kolejność prac. Podpowiadamy, jak zaplanować remont łazienki, by uniknąć błędów i niepotrzebnego stresu.

Jeśli planujesz remont łazienki, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Co chcesz zmienić w swojej łazience, jakie nowe urządzenia i sprzęty zainstalować. Ile osób będzie korzystało z łazienki. Opracuj projekt łazienki, wybierz kolory płytek, materiały wykończeniowe. Policz, ile możesz wydać na remont łazienki. Odwiedź markety budowlane i spisz ceny: płytek do łazienki, urządzeń sanitarnych, mebli łazienkowych, a także materiałów wykończeniowych oraz złączek, rur, kabli itp. Możesz, korzystając z Internetu, przygotować orientacyjny kosztorys remontu i oszacować, ile będzie kosztowała twoja łazienka. Pamiętaj jednak, że ceny materiałów i usług są bardzo zróżnicowane regionalnie.

Remont łazienki: krok po kroku

Planując remont łazienki musisz ustalić kolejność prac. Jako pierwsi wchodzą do łazienki hydraulik oraz elektryk, dopiero potem glazurnik, chyba że zatrudnisz specjalistę od wszystkiego - tacy też są na rynku. Pamiętaj, że dwaj pierwsi liczą sobie za tak zwany punkt - hydraulik za przyłączenie każdego urządzenia w łazience, elektryk za każdy kontakt, kinkiet, lampę. Na tym etapie musisz wiedzieć, gdzie ma się znaleźć w łazience wanna, kabina, umywalka, w.c., a gdzie stanie pralka. Dlatego musisz znać dokładne wymiary łazienki, by kupić wyposażenie o odpowiednich wymiarach. Nie kupujmy zbyt dużo glazury czy gresu do łazienki. Fachowiec powinien dokładnie zmierzyć wszystkie powierzchnie i obliczyć ilość potrzebnego materiału. Wystarczy kilka sztuk więcej, na wypadek gdyby któraś płytka była np. pęknięta. Pamiętaj, jeśli umawiasz się na położenie płytek w łazience, musimy zastrzec, że cena obejmuje także fugowanie.

Remont łazienki: meble i dodatki do łazienki

Lustro łazienkowe wieszamy 20 cm nad umywalką, by na nie nie chlapać. Powinno mieć taką wielkość, byśmy stojąc, mogli się w nim swobodnie przeglądać. Dodatkowo można zamocować na wysięgniku lustro tzw. kosmetyczne (powiększające), wysokość zawieszenia powinna być dostosowana do wzrostu osoby z niego korzystającej. Meble łazienkowe podwieszane dodadzą wnętrzu lekkości i ułatwią utrzymanie czystości. W małej łazience dobrze się sprawdzi umywalka osadzona lub postawiona na blacie. Pod nim można zaaranżować miejsce na środki czystości, a wokół baterii ustawić podręczne kosmetyki. W niewielkim wnętrzu łazienki zamiast lustra można powiesić szafkę z lustrzanym frontem.

Remont łazienki: płytki na końcu

Podczas remontu wybierając płytki do łazienki, weź pod uwagę, że: na ciemnych płytkach widać każdą kroplę wody, nie trzeba układać glazury do sufitu (to przytłacza wnętrze), wystarczy położyć płytki w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, a pozostałe ściany pomalować specjalną farbą do łazienek - to obniży koszt remontu łazienki, im większe płytki, tym mniej fug i podziałów, płytki rektyfikowane można ułożyć niemal bezfugowo.

Ocena: 0
Tekst: Beata Lewandowska Zdjęcia: Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY