Marzy ci się nowoczesna kuchnia? Nie chcesz już dłużej zwlekać z jej urządzeniem: przeczytaj nasz poradnik. Decyzja podjęta - kupujemy nowe meble do kuchni! Zanim zdecydujesz się na konkretny zestaw, zwolnij na chwilę. Choćby po to, by bardzo dokładnie wymierzyć pomieszczenie, zastanowić się nad jego charakterem, stylem kuchni, swoimi oczekiwaniami. Prezenujemy pomysły na urządzenie kuchni nowoczesnej. Zobacz, jakie meble do takiej kuchni się sprawdzą i poznaj zasady jego dobrego rozplanowania.

Nowoczesna kuchnia: 3 zasady urządzania

● Pamiętaj, że nowoczesna kuchni musi być funkcjonalna. Wygodę zapewni dobre rozplanowanie mebli. Musisz mieć co najmniej 80 cm blatu roboczego, a obok płyty grzewczej i zlewozmywaka zostawić 30–40 cm blatu do odstawiania naczyń czy garnków. Marzysz o nowoczesnej kuchni z wyspą? Trzeba odsunąć ją od ściany o minimum 80 cm i 120 cm od zabudowy kuchennej (inaczej będziesz mieć problem z otwieraniem szafek). Półwysep powinien mieć głębokość nie mniejszą niż 60 cm, barek może być nieco płytszy, ale za to wyższy (100–110 cm). Górne szafki lub półki zawieś 60–80 cm od dolnych.

● Gdy planujesz wysoką zabudowę w kuchni, rozważ montaż cargo (Blum, Nomet, IKEA, Hettich) i wind opuszczających zawartość górnej szafki na wysokość wzroku (np. Pegasus marki Peka).

● Meble kuchenne będą służyć wiele lat. Warto wybrać rozwiązania, które skomponują się z resztą mieszkania i nie znudzą po roku. Projektanci kuchni najczęściej sięgają po fronty z płyty MDF (na zdj. Ballingslöv), drewna lub fornirowanej płyty meblowej. Odchodzą od dużych uchwytów, wybierają małe, niewidoczne albo system otwierania na docisk. Meble do kuchni coraz bardziej przypominają zabudowane ściany, regały w salonie. O przytulności i indywidualnym stylu nowoczesnego wnętrza kuchni decydują detale.