Mieszkanie w stylu lat 50. i 60.

Kolory: czerwony, żółty i niebieski tworzą wyrazisty zestaw kolorów dominujący w mieszkaniu. Wesoły wystrój wnętrz nawiązuje do stylu lat 50. i 60. Główną dekoracją mieszkania jest reprodukcja dzieła Roya Lichtensteina „Girl with Hair Ribbon” z 1965 r.

Mieszkanie w stylu lat 50. i 60.
Mieszkanie w stylu lat 50. i 60.
Mieszkanie w stylu lat 50. i 60.
Mieszkanie w stylu lat 50. i 60.
Mieszkanie w stylu lat 50. i 60.

Aranżacja wnętrz nawiązuje do stylu lat 50. i 60. XX wieku. Właściciele kochają piękne rzeczy. Zbierają grafiki, przedmioty użytkowe i meble z lat 60. Dla podkreślenia ducha minionej epoki w mieszkaniu pełno jest stylowych mebli i oryginalnych lamp, które były kupowane w antykwariatach, na targach staroci i na aukcjach internetowych. Właściciele lubią mieszankę stylową. Dlatego autentyczną lampę z lat 50. o okrągłym kloszu ustawili w salonie obok współczesnej lampki-grzybka. Świetnie wyglądają razem. Kupili też trochę współczesnych rzeczy o prostej, geometrycznej formie.

Wystrój wnętrz

Już od drzwi wejściowych natykamy się na spojrzenie blondynki z plakatu: duży obraz na ścianie to efektowna dekoracja całego mieszkania. Widać ją z każdego pomieszczenia. Jedna dominująca dekoracja, wspólna kolorystyka oraz jednolita podłoga sprawiają, że mieszkanie robi wrażenie spójnej całości. Dzięki temu wnętrze wygląda na przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Meble wypoczynkowe: sofa

Ulubionym miejscem wypoczynku w salonie jest szary narożnik firmy Nap, zbudowany z kwadratowych elementów, które można łączyć i rozdzielać. Modułowe meble są praktyczne, dostosowują się zarówno do kształtu pomieszczenia, jak i wymagań właścicieli. W zależności od potrzeb sofa jest albo jednym dużym meblem, na którym mieści się cała rodzina, albo osobnymi kanapą i fotelem.

Aranżacja: kuchnia

Kuchnię przenieśli do 16-metrowego pokoju, w którym bez problemu oprócz zabudowy kuchennej zmieścił się też duży, rozkładany stół oraz pokaźnych rozmiarów kredens. Kuchnię-jadalnię oddzielają od salonu trójskrzydłowe drzwi. Często są otwarte i w ten sposób tworzy się przestronna przestrzeń dzienna. W kuchni właściciele zlikwidowali część parapetu, dosuwając blat roboczy do samego okna. Obłożyli go drobnymi płytkami ceramicznymi, zwykle stosowanymi na ścianach. Resztę parapetu, znajdującą się poza ciągiem szafek, oklejono takimi samymi czarnymi kafelkami, łącząc go w ten sposób optycznie z zabudową. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie po obu stronach okapu reflektorków dodatkowo oświetlających przestrzeń roboczą, a jednocześnie podkreślających architekturę wnętrza.

Urządzanie łazienki

Efektowną, a jednocześnie oryginalną dekoracją jest ścianka z podświetlanych kwadratów w łazience. Powstała z konieczności, aby zakryć rury biegnące po ścianie i ich odpływ widoczny w suficie. Architekci zaprojektowali zabudowę z płyty gipsowo-kartonowej, przykleili do niej kafelki oraz płytki z kolorowego pleksi, które podświetlili jarzeniówkami. Bezpośrednią inspiracją tego rozwiązania była świecąca podłoga z filmu „Gorączka sobotniej nocy”. Dzięki wielkiemu oknu do łazienki wpada dużo dziennego światła.

Ocena: 0
Tekst: Joanna Dobkowska Projekt mieszkania: Tandem Design Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY