Jak urządzić mieszkanie dla alergika? Zadbaj o materiały i jakość powietrza

2023-05-04 14:06

Wszystko, z czym codziennie mamy styczność, może wywołać uczulenie. Alergia to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Można jednak z nią żyć – odpowiednio dbając o najbliższe otoczenie.

Sklejka
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland, Beckers
SPRZĄTANIE

1. Co nas uczula? W domu najczęściej kurz, pleśń, grzyby i sierść zwierząt. Ich alergeny wdychamy z powietrzem. Groźne są dla nas również roztocza, które żyją w dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach i materacach. Uczulenie występuje w wyniku kontaktu skóry lub błon śluzowych z alergenem.

2. Pozbądź się kurzu. Najbardziej oczywistym i najczęściej używanym sprzętem do walki z kurzem i roztoczami jest odkurzacz. Już sama nazwa niektórych modeli informuje o tym, że są stworzone z myślą o alergikach. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim wysoka efektywność w czyszczeniu podłóg twardych i dywanów oraz filtr HEPA 13, który oczyszcza powietrze. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe, takie jak specjalna końcówka do odkurzania mebli tapicerowanych i materacy lub turboszczotka, szczególnie przydatna w walce z sierścią zwierząt.

3. Sprzątaj pod ciśnieniem. Osobom ze skłonnościami do alergii przyda się mop parowy. Eliminuje on konieczność używania podczas sprzątania detergentów. Gorąca para sama usuwa wszelkie zabrudzenia. Przy pomocy mopa można również odświeżyć tapicerkę mebli i łatwiej usunąć plamy z dywanu.

4. Naturalne materiały. Alergicy powinni zrezygnować z wełnianych dywanów. Mogą sobie za to pozwolić na te z sizalu (włókna agawy) – antystatyczne i całkowicie bezpieczne.

Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy marki Hoover
Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy marki Vileda Na zdj. mop parowy Vileda Steam Plus
Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy arte.pl Na zdj. dywan Sisal Linen/Red marki Makro Abra.
CZYSTE POWIETRZE

1. Ważna sprawa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że jesteśmy narażeni na epidemię złej jakości powietrza w domach, biurach i miejscach użyteczności publicznej. Z mebli i materiałów budowlanych uwalniają się substancje toksyczne takie jak ołów, formaldehyd, węglowodory aromatyczne. Mieszają się z kurzem, pyłkami roślin i zarodnikami grzybów. Oddychając, wciągamy je do płuc. Może to powodować różne choroby i alergie. Ponadto nieodpowiednia wilgotność i temperatura sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni. Dlatego wszyscy (a w szczególności „uczuleniowcy”) powinniśmy zadbać o jakość domowego powietrza.

 2. Zielone filtry. Zaproś do domu rośliny, które oczyszczają powietrze z toksyn, cząstek farb, materiałów budowlanych, kurzu i brudu. Zielistka Sternberga  pomaga pozbyć się steryn, formaldehydu i tlenku węgla. Podobne właściwości ma Nefrolepis wyniosły, czyli popularna paprotka , która ponadto nawilża powietrze. Niektóre rośliny pochłaniają szkodliwe substancje, np. te emitowane przez monitory czy drukarki (aceton, trójchloroetylen).

3. Dobry klimat. Klimatyzatory powoli „wprowadzają się” do naszych mieszkań. Dbają nie tylko o temperaturę powietrza. Dzięki zaawansowanej technologii, filtrom wyłapują zanieczyszczenia i drobnoustroje. Przydatnym sprzętem (szczególnie w sezonie grzewczym) jest nawilżacz powietrza. Dba o optymalną wilgotność we wnętrzu.

Mieszkanie dla alergika
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Na zdj. zielistka Sternberga.
Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland
Mieszkanie dla alergika
Autor: Marcin Grabowiecki
SYPIALNIA DLA ALERGIKA

1. Pościel. Antyalergiczne kołdry są zrobione z syntetycznych włókien, dzięki czemu można je prać w pralce. Powinno się robić to dosyć często, ponieważ pościel ze sztucznych materiałów nie pozwala naszemu ciału oddychać tak swobodnie jak ta z włókien naturalnych. Ciekawostka: uznany za zakazany dla alergików puch sam w sobie nie uczula (pióra są zbudowane z keratyny, jak włosy i paznokcie). Możemy mieć alergię na to, co się do niego przyczepi. Kołdry z oczyszczonym puchem są całkiem bezpieczne. A co z poszewkami? Mogą być bawełniane lub jedwabne. Należy zwrócić uwagę na splot – im ciaśniejszy, tym lepiej. Skóra będzie oddychać, a roztocza nie przedostaną się przez poszewkę do wnętrza kołdry.

2. Oczyszczacz powietrza: może być wyposażony w czujniki jakości powietrza i pilot do sterowania. Ponadto dostępne są modele z nastrojowym podświetleniem i parownikiem (aromaterapia!).

3. Pokrowiec do prania: topmaterac z pianki termoelastycznej, który kładziemy na standardowym grubym materacu, zapewnia wygodę oraz zdrowy sen. Jego poszycie wykonane jest z antybakteryjnej tkaniny, nadającej się do prania w pralce. Sam materac należy natomiast regularnie odkurzać, ewentualnie czyścić za pomocą gąbeczki zwilżonej wodą i płynem do prania.

4. Kołdra i poduszki antyalergiczne: wykonana np. z mikrofazy, a do tego poduszki z wypełnieniem z silikonowych kulek – zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, pleśni, bakterii i roztoczy.

Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy marki H&M Home
Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy marki Samsung Na zdj. oczyszczacz powietrza Samsung AX32
Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy marki Jysk
DOBRA CHEMIA

1. Chemia, czyli co? Największą grupę alergenów zawartych w detergentach (zarówno do sprzątania, jak i prania) stanowią substancje zapachowe, konserwujące oraz barwniki. Uczulenie występuje w wyniku kontaktu skóry z danym środkiem, objawia się wysypką, zaczerwienieniem, łuszczeniem naskórka. Niebezpieczne związki chemiczne występują nie tylko w detergentach, ale także w farbach do malowania ścian, kosmetykach i tworzywach sztucznych, z których zrobione są przedmioty codziennego użytku.

2. Eko jest OK! Najlepsze są te środki i kosmetyki, na etykietach których umieszczono informację, że są bezpieczne dla alergików i osób ze skłonnością do uczuleń. Detergenty o jak najbardziej naturalnym składzie, bez środków zapachowych i barwiących są przyjazne użytkownikom oraz środowisku.

3. Zdrowa baza. Na etapie wykańczania lub remontowania mieszkania mamy ogromny wpływ na stworzenie zdrowych warunków do życia. Nie zapominajmy o tym, że w materiałach budowlanych i wykończeniowych również występują związki chemiczne i substancje, które mogą nam szkodzić. Tak samo jak w przypadku detergentów weźmy pod uwagę skład materiałów. Wybierajmy farby i lakiery rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikiem. Szukajmy na etykietach informacji o certyfikatach oraz rekomendacjach organizacji i towarzystw promujących ochronę zdrowia i środowiska.

Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy marki Yope Na zdj. naturalny płyn do podłóg Słoneczna Lawenda marki Yope.
Mieszkanie dla alergika
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila Innowacyjne formuły pozwalają stworzyć nieszkodliwe dla zdrowia farby – wolne od substancji uczulających, rozpuszczalników, amoniaku.
POKÓJ DZIECKA

1. Wrażliwe maluchy. Dzieci są jeszcze bardziej narażone na uczulenia niż dorośli. Mają mniejszą odporność i delikatniejszą skórę. Alergie skórne są dla nich dużo bardziej niebezpieczne – ilość alergenu niegroźna dla dorosłych u dzieci może wywołać gwałtowne objawy.

2. Porządek przede wszystkim. Aby uchronić dziecko przed uczuleniem, należy dbać o utrzymanie jego otoczenia w czystości. Nie wolno jednak z tym przesadzić i stwarzać niemal sterylnych warunków, bowiem system immunologiczny musi mieć stymulację do działania.

3. Zabawa bez ryzyka. Wybierajmy przedmioty z naturalnych materiałów, np. niemalowanego drewna, lub takie, które można uprać. Do mycia akcesoriów i zabawek przyda się antybakteryjny hipoalergiczny płyn.

Mieszkanie dla alergika
Autor: Lorena Canals Alergie to największe zagrożenie zwłaszcza dla dzieci - zadbaj więc o ich zdrowie
Nasi Partnerzy polecają