Spójrz na kuchnię świeżym okiem. Zastanów się, czy nie byłoby wygodniej zaplanować blat między lodówką a zlewozmywakiem, postawić szafki także pod oknem, by skrócić zbyt długie wnętrze. Wymierz pomieszczenie i zwizualizuj projekt, np. w planerze nolte-kuechen.de. Jeśli nie masz do tego głowy, możesz zatrudnić projektanta wnętrz. W sklepie poproś o katalogi mebli z cennikami. Przejrzyj je w spokoju. Porównaj materiały i grubość płyt meblowych (niższa cena dotyczy zwykle płyty MDF foliowanej lub laminowanej i frontów o gr. 1,6 cm; fronty drewniane i fornirowane o gr. 1,9 cm są droższe). Porównaj oferty w internecie. Jeśli planujesz meble na wymiar, popytaj znajomych o sprawdzony zakład stolarski. Poznaj szczegóły montażu, czas oczekiwania, warunki reklamacji. Warto zadbać też o detale. Jeśli w domu są małe dzieci, lepiej wybierz fronty matowe, w kolorze drewna (na ciemnych i z połyskiem bardziej widać odciski palców). Sprawdź też, czy szuflady mają samodomyk oraz blokadę wysuwania.

Rozmieszczenie mebli kuchennych

Do kuchni wąskich zaleca się układ liniowy (szafki w jednym ciągu) lub w kształcie litery L. Do większych – dwuliniowy lub w kształcie litery U. Do zabudowania ściany ze skosami czy miejsca pod antresolą przydają się szafki różniące się rozmiarami. Gdy kuchnia stanowi część salonu, można ją optycznie oddzielić półwyspem. We wszystkich przypadkach należy pamiętać o względnej bliskości lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej. Między nimi powinny znaleźć się blaty o dł. min. 40 cm. Na blat roboczy zarezerwuj co najmniej 80 cm. Bliżej okna zaplanuj szafki niższe, lżejsze optycznie, nieblokujące światła dziennego. Przy wejściu, we wnęce - wysokie, z pełnymi frontami.

Zaplanuj instalacje w kuchni

Przenosząc płytę indukcyjną na wyspę, musisz wykonać w podłodze tzw. bruzdę, w której poprowadzisz elektrykę. Rurę okapu ukryjesz w podwieszanym suficie. Nie chcesz obniżać sufitu? Zamiast wyciągu zamontuj pochłaniacz, np. przypominający lampę. Najwięcej komplikacji wiąże się z doprowadzeniem na wyspę wody. Instalacja wodna i kanalizacyjna muszą znaleźć się w kanale pod posadzką. Rura odpływu ma lekko "spadać"w stronę pionu kanalizacyjnego.