Jak wybrać dzieło sztuki?

Określ preferencje. Jeżeli nie czujesz się pewnie w temacie sztuki, najlepiej zwróć się do specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiedni obiekt. Na pewno bardzo pomocny będzie architekt, dekorator wnętrz czy pracownik galerii. Jeżeli nie kupujesz „wirtualnie”, a wybierasz się np. do galerii, zabierz ze sobą zdjęcia swojego wnętrza. Bardzo ważny jest odbiór emocjonalny i pierwsza reakcja na obiekt – powinien wzbudzać w nas pozytywne uczucia. Nie zmuszajmy się do stylu, który do nas nie przemawia.
Gdzie szukać? O ile grafiki i zdjęcia możemy kupować w sklepach internetowych, o tyle malarstwo powinniśmy wybierać osobiście. Zdjęcia nigdy nie oddadzą kolorów, faktury na płótnie. O naszym emocjonalnym odbiorze nie wpominając!
Dobierz miejsce i kontekst. Gdy remontując mieszkanie, nie wiemy, gdzie będziemy chcieli powiesić dzieła sztuki, ale mamy pewność, że niedługo się pojawią, najbezpieczniej pomalować ściany na biało lub kolory neutralne.

Obraz: dzieło sztuki dopasowane do wnętrza

Zanim wbijemy gwóźdź w ścianę, warto przymierzyć obraz w kilku miejscach. Jeśli w żadnym nie pasuje, pomyślmy o przearanżowaniu wnętrza, np. przestawieniu mebli, zmianie koloru ścian czy wprowadzeniu dodatkowego oświetlenia.
Mając już wybrane dzieło sztuki, upewnij my się, czy jego instalacja będzie wymagała dodatkowych prac np. kotwiczenia haków w ścianie.
Dysponując całkowicie urządzonym mieszkaniem, najbezpieczniej wybrać obraz, grafikę czy fotografię odpowiadające dominującej kolorystyce pomieszczenia. Jeżeli chcemy, aby wybrany obraz grał pierwszoplanową rolę w pomieszczeniu, postawmy na kontrast. W takim przypadku zyskanie dobrego efektu nie jest oczywiste, dlatego najlepiej poradzić się fachowca, który doradzi jaki obraz wybrać.
Czy nowoczesne dzieła sztuki pasują tylko do minimalistycznych wnętrz, a klasyczne do stylowych? Otóż nie. Często w prosto urządzonym mieszkaniu dobrze prezentują się plakaty, fotografie i autorskie ilustracje oprawione w passe-partout. Z kolei nowoczesna sztuka świetnie uzupełni salon urządzony antykami.
Kupując wielkoformatową sztukę, powinniśmy mieć odpowiednią przestrzeń ekspozycji. Obraz czy fotografia w niewielkim pomieszczeniu przytłoczy i zagra dominującą rolę.

Obraz: dobra inwestycja

Wybierając dzieło sztuki, nie musimy wydawać fortuny. Możemy np. zdecydować się na reprodukcję (należy sprawdzić, czy jest sygnowana) albo malarstwo młodych artystów, którzy zaczynają swoją karierę. Warto w nie inwestować, ponieważ za rozsądną cenę otrzymamy unikat, który z czasem może zyskać na wartości. Wielu amatorów i znawców sztuki swoją kolekcję zaczynało od kupowania młodych, nieznanych artystów. Doskonałą okazją do pierwszych zakupów jest odwiedzanie targów sztuki – na akademiach sztuk pięknych i innych, coraz liczniejszych wydarzeń tego typu. By zbiór był spójny, warto kupować określony styl lub formę, np. tylko malarstwo współczesne albo tylko grafiki.