Włączyło ci się oko stylisty i zaczynasz przekładać wazony z jednego miejsca na drugie? To znak, że skończyło się urządzanie, a zaczęło dekorowanie wnętrz. Etap wicia gniazda, w którym chcemy zaznaczyć swoją tożsamość i gust. Warto zastanowić się, czy pomysłowe ułożenie zwykłych przedmiotów i dekoracji nie mogłoby w przestrzeni spełnić konkretnej funkcji, np. stworzyć tło dla mebla, odwrócić uwagę od nieurządzonej części pomieszczenia czy po prostu podkreślić styl mieszkania. Jak dobrze dobrać dekoracje wnętrz do stylu mieszkania?

Boisz się, że rzeczy będą wyglądały jak przypadkowy zbiór? Aby dekoracje wnętrz była spójna znajdź dla nich wspólny mianownik. Może to być styl, materiał, kolor. Ładunek emocjonalny w dekorowaniu wnętrz też ma znaczenie – wybór może wynikać z zachwytu kolorem kamyka. Najbardziej niepozorne bibeloty eksponowane w grupie mogą stworzyć dekoracyjny efekt w wystroju wnętrza.

Chcesz, aby twoja kolekcja wyglądała na przemyślaną, nadaj jej ramę. Co może nią być w dekoracji wnętrz? Taca, duża książka jako podstawka, witryna, a nawet wiszące lustro lub obraz. Małe przedmioty z kolei świetnie wyglądają pod szklanymi kloszami.

Baw się ustawianiem dekoracji wnętrz

Dekoracja wnętrz zawsze powinna przykuwać uwagę. Postawiona w mieszkaniu rzeźba jest komunikatem – mówi o naszej artystycznej wrażliwości, tworzy też niepowtarzalny, indywidualny wystrój wnętrza. Jaki? To zależy tylko od nas. Może podkreślać przywiązanie do natury lub upodobanie do monumentalnej sztuki w aranżacji wnętrz.

Przedmioty dekoracyjne we wnętrzu mogą mieć swoje życie, a ich miejsce nie musi być stałe. Małe „mobilne” gadżety sprawią, że wnętrze nie jest nudne i przewidywalne. Lubisz eksperymentować? Przestawiaj, zmieniaj ułożenie, układaj od nowa dekoracje wnętrz i pamiętaj, że ty jesteś najbardziej uprawnionym stylistą własnego domu.

Obserwuj aranżację przedmiotów dekoracyjnych z każdej strony. Zwróć uwagę, jak rzeczy są ustawione, czy na siebie nachodzą, jak się komponują razem, czy działają na siebie na zasadzie kontrastu czy uzupełnienia. Jedna porcelanowa figurka to już coś, ale grupa tworzy małą kolekcję i efektowną dekorację wnętrz. Pamiętaj tylko, że w pewnym momencie należy powiedzieć: wystarczy.

Dekoracje wnętrz: prosto i niedrogo

Dekoracje wnętrz nie muszą być drogie i wyszukane. Szukajmy urody w najprostszych przedmiotach: flakonach po perfumach, guzikach, szklanych naczyniach. Te z pozoru proste rzeczy świetnie nadają się do dekoracji wnętrza. Czasami nowe spojrzenie na starą rzecz może sprawić, że nada ona charakter kompozycji. Dekorowanie wnętrz kojarzy ci się z kupowaniem drogich, dizajnerskich gadżetów? Nic bardziej mylnego. Świetne rzeczy znajdziemy na targach staroci i aukcjach internetowych. Ustalmy sobie konkretny budżet na pomieszczenia, np. 100 zł na dekorację w sypialni. Wtedy wszystko, co kupimy, będzie przemyślane.

Dekorowanie wnętrz i prawdziwa sztuka

Jeżeli chcemy, aby w naszym wnętrzu pojawiła się rzeźba, najlepiej, by w jej wyborze doradzał specjalista. Jej styl, materiał, wielkość powinna być dobrana do stylu i „możliwości” pomieszczenia. Historyk sztuki czy dekorator wnętrz będzie miał także rozeznanie na rynku i doradzi dzieło, które będzie warte swojej ceny.