Tapetowanie szafy i oklejanie, czyli jak odnowić starą szafę

 Odnawiamy starą szafę

Fot. Krzysztof Zasuwik

Kreatywne, własnoręczne metamorfozy mebli, takie jak tapetowanie szafy czy oklejanie, są zawsze na topie. Stara szafa aż się prosi, żeby coś z nią zrobić. Zobacz, jak można odnowić szafę i nadać jej nowy look!

Za sprawą drobnych przeróbek zniszczony mebel z lat 50. zyska całkiem nową jakość. Renowacja szafy nie wymaga dużych umiejętności, a jej koszt jest naprawdę niewielki.

Oklejanie szafy: szafa ze zdjęciami ZRÓB TO SAM

Biała szafa oklejona powiększonym i rytmicznie powtarzającym się zdjęciem będzie ciekawym akcentem nowoczesnego wnętrza. Powierzchnię, po oczyszczeniu papierem ściernym, malujemy na biało, a następnie na każdych drzwiach naklejamy wcześniej przygotowane zdjęcia (fotografie w dużym formacie można wydrukować w studiu graficznym bądź drukarni). Na zakończenie całość pokrywamy bezbarwnym lakierem.

..  Jak odnowić boazerię, czyli remont w jeden dzień >>>

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4648

Stara szafa.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4648

Szafa po odnowieniu.

Tapetowanie szafy krok po kroku

Nieciekawą szafę można odnowić za pomocą tapety. Tapetowanie mebli jest zadaniem z pozoru prostym, ale wymaga uwagi i staranności. Dobrze, żeby wzory na drzwiach się zgadzały. Krawędzie lepiej okleić (więc trzeba zostawić kilka centymetrów marginesu), w przeciwnym razie tapeta zacznie się w newralgicznych miejscach odklejać. Nowa szafa może stać się codzienną inspiracją. Ta w kapelusze zachęca do dbania o szczegóły, fantazyjne dodatki oraz do kolorystycznego umiaru. Wygląda kobieco, idealnie sprawdzi się w sypialni.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4648

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4648

Tapetowanie mebli – nie tylko szafa

Nadmiar tapety na ścianę można sprytnie wykorzystać do oklejenia mebli. Chodzi nie tylko o fronty, lecz także o wnętrze. Wyjątkowo efektownie wygląda zwłaszcza kredens bądź witryna. Przez przeszklone drzwiczki doskonale widać dekoracyjną tapetę, którą wykorzystaliśmy do oklejenia środka.

..  Modne tapety ścienne – sprawdź, co jest na topie! >>>

Oprócz tego wytapetować można blaty – np. wysłużonego stolika kawowego. W ten sposób szybko nadamy meblom drugą młodość. A może by tak odnowić komodę bądź szafkę nocną? Również na ich frontach czy blatach z powodzeniem można zastosować tapetę.

Najpiękniejsze tapety: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety ścienne powróciły do łask i stają się coraz popularniejsze. Efektowne fototapety, a może ponadczasowe ornamenty czy wzory, jak kropki, paski, paisley? Gotowe inspiracje znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.

Ocena: 1
Tekst: stylizacja i wykonanie: Małgorzata Szczepańska Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY