Styl pałacowy: jak urządzić jadalnię, salon i sypialnię w stylu pałacowym?

 Jadalnia w stylu pałacowym

Jadalnia w stylu pałacowym

Fot. materiały prasowe Zara Home

Współczesny styl pałacowy często wynika z tęsknoty za dawnymi czasami. Zapominamy, że niegdysiejsze pałace często były dla swoich właścicieli synonimami nowoczesności. Nie trzeba z niej całkiem rezygnować, urządzając jadalnię, salon i sypialnię w stylu pałacowym.

Jadalnia w stylu pałacowym

Bogate, kwietne sztukaterie oraz marmurowy kominek nadadzą pomieszczeniu klasyczny wygląd i podkreślą jego doniosłość. Sala jadalniana to bowiem nie tylko miejsce służące ucztom lukullusowym, lecz także tzw. „obiadom rozumnym”, podczas których arystokracja rodowa spotykała arystokratów ducha: uczonych i myślicieli. Jak nakazuje funkcja pomieszczenia, głównym meblem jest tu stół – najlepszy będzie drewniany. Warto pamiętać o okazałych lustrach, które pozwalają przesyłać ukradkowe spojrzenia. Dzięki nim uczta ciągnie się bez końca!

 Salon w stylu pałacowym

Nowojorskie wnętrze, w prestiżowej lokalizacji przy 5 Alei, zaprojektowane przez Jeana-Louisa Deniota. Geometrycznym podziałom, wprowadzonym przez kasetony i sztukaterie, odpowiada swobodna, współczesna kompozycja figur na dywanie. Oszczędnie zdobiony fotel ma proste tłoczone nogi w stylu Ludwika XVI. Stoliki wygięciami nawiązują do art déco, nie mają jednak w sobie masywności typowej dla tego stylu. Całość jest uporządkowana, lecz nie statyczna

Fot. mat. prasowe deniot.com

Salon w stylu pałacowym

Salon, który pozwala połączyć klasyczne wątki, także egzotyczne, z abstrakcyjnym rygorem geometrii: kołami, prostokątami, trójkątami, będzie dostatecznie „stary”, by budzić szacunek, i wciąż dość „młody”, by nie zanudzać nas dworną etykietą. Na tyle rozsądny, by cenić funkcjonalność, i na tyle swawolny – by nie rezygnować z dekoru, intarsjowanych blatów, połyskujących wykończeń. Takie jest popularne w latach 20. i 30. ubiegłego wieku art déco. Lubi precyzyjne i czyste linie, lakierowane powierzchnie fornirowanych mebli, połysk chromowanej stali, mosiądzu i szkła.

Zobacz też: Styl art deco - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Do jego przeważnie monochromatycznej palety – beżów, brązów, szarości czy zieleni – warto wprowadzić mocniejsze akcenty: ponadczasową czerń, turkus albo lazur, a inspiracje z Egiptu, Starożytnej Grecji, Mezopotamii czy Oceanii przełamać motywami XX-wiecznych maszyn. Powstał w czasach swobody, nie należy więc trzymać się go niewolniczo.

 Sypialnia w stylu pałacowym

Miękkie tkaniny, sierść i przytłumione światło. Projekt Joy Tribout Interior Design

Fot. mat. prasowe joytribout.com

Sypialnia w stylu pałacowym

To przestrzeń najbardziej prywatna, ale przeznaczona nie tylko do spania. Z naszych domów zniknęły zupełnie, służące wypoczynkowi, toalecie i spotkaniom intymnym, buduary, które umieszczano pomiędzy salonem a sypialnią. Ta ostatnia, wykwintnie urządzona, może buduar częściowo zastąpić. Do niezbędnego wyposażenia należeć powinny: wygodny fotel lub szezlong, który samą formą sugeruje zwolnienie tempa i relaks, obszerne lustro pozwalające przygotować się przed wyjściem z domu, parawan, dzięki któremu swobodnie i według potrzeb wydzielimy lub zasłonimy fragment pomieszczenia, dodając mu kameralności i błękitnej krwi. Łóżko z futrzaną narzutą oraz ciemniejsze, głębsze kolory sugerują zmysłowość, poufny charakter miejsca. Na zewnątrz nie wydostaną się ani światło, ani niczyje tajemnice.

cover
Dobre Wnętrze

Słynny designer Tom Dixon obejrzał wystawę „Dobrego Wnętrza” „Niepowtarzalni” na targach Warsaw Home. Targi były dla nas też okazją do kolejnego miłego spotkania z Karimem Rashidem. Z wielką satysfakcją odsyłam Państwa do relacji.

Ocena: 0
Tekst: Opracowanie: Redakcja Zdjęcia: materiały prasowe Zara Home

POLECANE ARTYKUŁY