Nic do ukrycia. Projekty łazienek

 łazienka

Wanna i dodatki proj. Ludoviki i Roberto Palomba z kolekcji łazienkowej „Lb3” marki Laufen o charakterystycznych wyraźnych konturach.

Fot. Materiały prasowe firm

Nasi eksperci przekonują, że urządzając łazienkę, nie warto ulegać chwilowym modom, warto natomiast postawić na rozwiązania ponadczasowe i funkcjonalne. Prezentujemy projekty łazienek stworzone przez architektów i projektantów: szklane kabiny, wolno stojące wanny z konglomeratu i geometryczną armaturą - oto nowoczesna łazienka.

Projekty łazienek: światło

Architekt Bartek Włodarczyk - ta nowoczesna łazienka jednoznacznie kjarzy się z relaksem, dzięki dużym przeszkleniom zapewniającym dostęp naturalnego światła do wnętrza łazienki. Tam gdzie istnieje taka możliwość, wykonujemy projekt łazienki tak by miał jak największe podziały transparentne, dzięki którym szlachetne materiały o wyjątkowej strukturze stają się jeszcze bardziej eksponowane. Jednocześnie zachowujemy powściągliwość we wnętrzarskich detalach oraz stosujemy jasne barwy kamienia, drewna oraz symetryczne układy elementów wyposażenia łazienek: wanien, umywalek oraz dodatków, które powinny pozostawać w ścisłym związku z koncepcją architektoniczną wnętrza.

Projekty łazienek: wanny z kompozytów

Architektki Dorota Kuć i Karina Snuszka - Nowoczesna łazienka powinna mieć w wyposażeniu jedną z nowinek, która staje się coraz bardziej popularna, czyli wannę wykonaną z przypominającego kamień kompozytu cristalplant. Jego wyjątkowość polega na tym, że można go kształtować w niemal dowolny sposób. Kompozyty stosowane dotychczas, jak np. corian, nie dawały takich możliwości. Wannom z cristalplantu (robi się z niego także umywalki) łatwo więc nadać awangardową, dizajnerską linię. Wśród nich na uwagę zasługują przede wszystkim produkty marki Antonio Lupi. Wykorzystanie nowoczesnego kompozytu pozwoliło projektantom na opracowanie całej kolekcji wanien w pełni wolno stojących. Jak mówią ich autorzy, „wyglądających z każdej strony”, których nie szpecą rury, odpływy i podłączenia (zostały ukryte wewnątrz ścianek). Tego typu modele doskonale sprawdzą się w pokojach kąpielowych. Kompozyty mają świetne właściwości termiczne, więc wykonane z nich wanny długo utrzymują stałą temperaturę wody. Innym ich atutem jest matowe wykończenie, które zyskuje coraz większe grono zwolenników, preferujących już nie „wysoki połysk”, lecz dyskretną elegancję.

 

 Łazienka

Wolno stojący model wanny „Dune” z cristalplantu to projekt Mario Ferrariniego dla marki Antonio Lupi.

Fot. Materiały prasowe firm

Projekty łazienek: przestronne kabiny prysznicowe

Patrycja Zaczyńska, architektk wnętrz -  Niezawodnie piękne kabiny prysznicowe wykonane z wielkoformatowych tafli szklanych tworzą projektanci współpracujący z markami Boffi, Dornbracht
i Antonio Lupi. Rezygnując z typowego systemu kabin z przesłonami montowanymi na zawiasach lub szynach, uwalniamy się od natłoku elementów. W efekcie powstaje czysta forma sprzyjająca wyciszeniu i relaksowi. Przy takim założeniu lepiej zrezygnować z podświetlanych głowic czy wyszukanych systemów sterowania wodą na korzyść eleganckiej, skromnej formy prysznica umieszczonej w precyzyjnie i z wyczuciem „wyciętej” przestrzeni. Nowoczesne otwarte kabiny prysznicowe wymagają oczywiście trochę więcej miejsca. Jednak przy zastosowaniu ukrytych profili montażowych osiągamy poczucie przestrzenności.

Projekty łazienek: blaty z umywalkami

Justyna Smolec, architekt wnętrz - Monolityczne zespolenie umywalki z blatem jest tendencją typowo minimalistyczną. Dzięki pominięciu ozdób, łączeń i krzywizn powstaje prosta linia z wgłębieniem na umywalkę. Całość może być wykonana np. z corianu (połączenia żywicy akrylowej i minerałów naturalnych), kerrocka (kompozytu składającego się z wodorotlenku glinu i żywic akrylowych) lub naturalnego kamienia. Powstały w ten sposób poziomy graficzny układ podkreśla się zwykle w aranżacji wąskim, długim lustrem. Takie rozwiązania były początkowo stosowane w kuchniach. Obecnie sprawdzają się też w łazienkach. Blat zespolony z umywalką jest funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu czystości. Dodatkowo powstaje na nim sporo miejsca na akcesoria. Pod takim blatem może znaleźć się moduł z szufladami lub pojemnik na ręczniki.

 Łazienka

Plastyczne właściwości corianu widoczne są doskonale m.in. w projekcie blatu z kolekcji „Rifra”, model „B2K”, DuPont

Fot. Materiały prasowe firm

Ocena: 0
opracowanie: Robert Zawitkowski Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY