Brutal i jego zdobycze - willa Didrichsen w Helsinkach

2019-06-14 11:26

Fiński architekt Viljo Revell zaprojektował w Helsinkach prywatny dom z galerią sztuki, a w nim nawet klamki i pociąg zabawkę. Rodzina Gunnara Didrichsena zamieszkała tam w 1959 r. w towarzystwie „Malarza przy pracy” Picassa i „Leżącej postaci” Moore’a. Oprócz brutalistycznej architektury można dziś w muzeum Didrichsenów podziwiać ponad tysiąc prac.

Willa Didrichsen
Autor: dzięki uprzejmości Didrichsen Art Museum Na wylot. Przejście w stronę pomostu. Deszczówkę odprowadza z dachu zawieszony pod nim łańcuch.

Na wyspie Kuusisaari w zachodniej części Helsinek, w otoczeniu pięknego, starego drzewostanu, stoi kilka ambasad, a duża część domów ma skromne, nowoczesne bryły. Dawna willa Didrichsen z 1959 r. zaprojektowana przez fińskiego architekta Viljo Revella w stylu międzynarodowym wyróżnia się jako jedna z bardziej okazałych. Właściciele Marie-Louise i Gunnar Didrichsen, lokalny przedsiębiorca, zamówili u architekta dom dla siebie i czwórki dzieci. Miał on pomieścić również ich rosnącą kolekcję dzieł sztuki dwudziestowiecznej, tworzoną według zasady, że każda praca musi się spodobać obojgu małżonkom. I tak na wyspę Kuusisaari trafiły prace m.in.: Picassa, Kandinsky’ego, Miró, Légera, Moore’a, Giacomettiego, oraz duży zbiór rodzimych artystów: Akselego Gallena-Kalleli przedstawiającego fińską Kalevalę (epopeję narodową), ekspresjonisty Alvara Cawéna, symbolistki Helene Schjerfbeck i wielu innych.

Więcej o architekturze i wnętrzu willi Didrichsen przeczytasz w lipcowym numerze Dobrego Wnętrza!

Kup miesięcznik DOBRE WNĘTRZE w naszym sklepie>>>