Dobrego Wnętrza Spotkania ze Sztuką - VI edycja

2020-04-30 15:40

Stawiamy na kolory – ich rola w malarstwie jest bezdyskusyjna, a siła oddziaływania bywa zupełnie zaskakująca. Szósta już edycja cyklu „Dobrego Wnętrza Spotkania ze Sztuką” odbyła się pod hasłem „Wszystkie kolory sztuki”.

Dobrego Wnętrza Spotkania ze Sztuką - VI edycja
Autor: Kuba Atys Przed rozpoczęciem aukcji jej uczestnicy mogli dokładnie obejrzeć wszystkie wystawione obrazy, które zostały zaprezentowane w pięknych wnętrzach Hotelu Bellotto, po raz kolejny goszczącego nasze spotkanie ze sztuką.

Podczas marcowej aukcji skupiliśmy się na kolorach i ich roli w kształtowaniu nie tylko naszego samopoczucia, ale także charakteru wnętrz, w których występują. Kolor stanowił więc jedno z kryteriów, którymi kierowaliśmy się w doborze obrazów. Można się zastanawiać nad różnymi technikami i stylami, ale bez barw nie ma malarstwa. I to im właśnie zadedykowaliśmy ostatnią aukcję. Razem z naszym ekspertem Piotrem Sarzyńskim, krytykiem sztuki i publicystą, zadaliśmy pytanie, czy obrazy powinny się kolorystycznie wtapiać w otoczenie, czy wręcz przeciwnie – stanowić wyraźną dominantę. Odpowiedź jest subiektywna, każdy powinien sam wybrać właściwe dla siebie rozwiązanie. By ją ułatwić, przedstawiliśmy uczestnikom aukcji, zarówno odbywającej się w sposób tradycyjny, jak i online, aż 60 propozycji – pejzaże, martwe natury, abstrakcje. A wśród nich przede wszystkim – tak jak do tej pory – dzieła malarzy młodych, lecz także kilku uznanych, np. Eugeniusza Gepperta, Józefa Hałasa czy Łukasza Huculaka. Potęgę barw pomogły nam ukazać zarówno prace, w których wykorzystano brawurowe zestawienia kolorystyczne, jak i te o monochromatycznym wręcz umiarze czy skupiające się na emocjonalnej mocy poszczególnych barw.

W cyklu „Dobrego Wnętrza Spotkania ze Sztuką” z założenia największy nacisk kładziemy na młodą sztukę polską. I choć z każdą edycją przedstawiamy coraz więcej prac artystów o ugruntowanej pozycji, to jednak wierni pozostajemy założeniom pierwotnym i najwięcej miejsca zostawiamy twórcom młodym, którzy – choć są dopiero na początku swojej drogi – jednak dotychczasowymi wyborami artystycznymi udowodnili, że warto uważnie śledzić rozwój ich kariery zawodowej. Wśród wylicytowanych prac znalazły się obrazy Sylwii Jóźwiak (ur. 1990), która kieruje się głównie intuicją artystyczną i łączy różne style, Miriam Stołowskiej (ur. 1992), autorki wyrazistych, emocjonalnych portretów, Iwony Birenbaum (ur. 1983), skupiającej się przede wszystkim na procesie twórczym, oraz Mateusza Matta Ługowskiego (ur. 1990), który analizuje ponowoczesny eskapizm.

Partnerem aukcji było Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka, które mieści się przy ulicy Malborskiej 41 w Warszawie.

Nasi Partnerzy polecają