kanapa
Urządzamy » Miesięcznik Dobre Wnętrze » gwiazda i wnętrza » Dwa żywioły, dwie pracownie. Rzeźbiarz Andrzej Pietrzyk

Dwa żywioły, dwie pracownie. Rzeźbiarz Andrzej Pietrzyk

Tagi: Andrzej Pietrzyk, głowy, Linz, malarz, Michał Anikuszyn, modele gipsowe, niebieski obraz, pomnik Paderewskiego, pracownia, rzeźbiarz, rzeźby

Ciężka ręka rzeźbiarza chwyta pędzel: smagnięcie kolorem na płótnie jest lekkie jak ślad skrzydła. Andrzej Pietrzyk w swoich dwóch pracowniach w Linzu łączy sprzeczności własnej natury: medytacyjny spokój rzeźbiarza z malarskim temperamentem.

Galeria zdjęć Dwa żywioły, dwie pracownie

Rzeźbiarz Andrzej Pietrzyk przed swoją pracownią w Linzu. Gipsowy model wielkiej głowy to rzeźbiarski szkic do cyklu „Dreaming”: instalacji, na którą składać się będzie 12 podobnych głów.

Artystyczne imperium Andrzeja Pietrzyka obejmuje teren dawnej fabryki farb. Dwa postindustrialne budynki: mniejszy, o powierzchni 160 metrów, mieści pracownię rzeźbiarską - 12 m wysokości, rury, wyciągi i instalacje oplatające ściany. Wśród tego surowego otoczenia uderza czyste, niemal antyczne piękno białych gipsowych modeli, klasycznych głów, szkiców do odlewów wypełniających wnętrze. Stąd artysta zaprasza do mieszkania i pracowni znajdujących się w drugim budynku. Skok towarową windą (to ona decyduje o wielkości obrazów: 2,80x2 m – większe się nie zmieszczą), i znajdujemy się na piętrze, którego 750 metrów podzielono między „prywatne apartamenty” a pracownię malarską. Piękna podłoga z polerowanego i patynowanego betonu wyglądającego jak szlachetny stiuk łączy obie części wielofunkcyjnego loftu. Snop światła z wielkiego wschodniego okna wskazuje, że dotarliśmy do części malarskiego atelier. Tu pierwotnie mieścił się fabryczny magazyn. Andrzej zostawił cztery kolumny podtrzymujące sklepienie i postanowił nie psuć wielkiej przestrzeni nowymi ścianami. O kolumny opiera największe obrazy, takie jak monumentalny „Feniks”, dzieląc przestrzeń w sposób nieinwazyjny. Większość sprzętów ma tu kółka: stalowy stół ze szklanym blatem do ucierania farb musi jeździć, bo trudno byłoby do niego ciągnąć płótno niemal wielkości „Hołdu Pruskiego” Matejki. Na kółkach jeżdżą też szafy mieszczące zapasy farb i pigmentów oraz te wypełnione rulonami papierów i płócien. W tak wielkiej pracowni wszystko musi być dobrze przemyślane i zorganizowane. Również wizyty miłośników sztuki artysty, kolekcjonerów i klientów. Właśnie z myślą o nich Andrzej wprowadził do swojego atelier ściany na kółkach, dzięki którym może zaaranżować dowolną przestrzeń ekspozycyjną. - Miewam tu wernisaże nawet na 200 osób - wyjaśnia artysta.

Cyklu „Dreaming”

Iinstalacja, na którą składać się będzie 12 podobnych głów. Andrzej chce je przeznaczyć, jak mówi, „na mały plac w mieście”. Może do Linzu, może do Paryża.

Ocena:
kamień we wnętrzuc
  • 24 Maj 2012 11:26:35
  • 8 wpisów
Salon marzeń
  • 24 Maj 2012 11:13:40
  • 45 wpisów
biel??
  • 24 Maj 2012 10:10:01
  • 28 wpisów
DEKOROWANIE SZKŁA

Złote i srebrne wzory nadają unikalnego i bogatego charakteru restauracji oraz oferowanym potrawom i ...

SZKŁO UŻYTKOWE

Popularność szkła, rozwój technik produkcji i obróbki szkła pozwala na tworzenie niezwykłych artystycznych ...

Witajcie, właśnie jestem w trakcie remontu mieszkania, chcę by wszystko wyglądało pięknie, widziałam...

Ta drabinka, która powstała w godzinę, jest udanym dodatkiem w kuchni. Zawieszone przedmioty można...

Firma Wamhouse poza projektowaniem wnętrz, produkuje również autorskie meble do wnętrz prywatnych oraz...

Płyta kuchenna
Glazura Królewska
Odpowiada
Wielkość płyty kuchennej

Chciałabym się dowiedzieć, według jakich danych dobiera się wielkość płyty grzewczej (np. indukcyjnej) do wielkości piekarnika? Sprzęt AGD do zabudowy ... czytaj więcej »

uu
Lidia Pawlak
Odpowiada
Jak urządzić małe mieszkanie?

Proszę o pomoc, jak urządzić małe mieszkanie (pow. 38 m2). Jest sypialnia, pokój z aneksem kuchennym, łazienka, przedpokój i ... czytaj więcej »

Są z nami
wszyscy użytkownicy: 9898 osób
tusia
punkty: 30
ewelinabr
punkty: 30
inside4u
punkty: 70
ca.va@wp.pl
punkty: 35
Cymes
punkty: 35
red5
punkty: 35
lidia.92
punkty: 40
bborys91
punkty: 30
W serwisie:
kuchnia łazienka sypialnia salon dla dzieci przedpokój metamorfozy kolory wnętrza zrób to sam musisz to mieć
MURATOR S.A.:
O wydawnictwie Redakcja serwisu Regulamin serwisu Reklama Licencje Pomoc Polityka prywatności Sklep on line
Serwisy internetowe:

Dom i ogród: Muratordom.pl Forum.muratordom.pl Projekty.murator.pl Archiwum.murator.pl Muratorfinanse.pl Urzadzamy.pl Wymarzonyogrod.pl Muratordom.com.ua

Architektura i budownictwo: Muratorplus.pl Architekturamurator.pl Mieszkania do wynajęcia Informatoryonline.pl

Hobby i wypoczynek: Podroze.pl Zagle.com.pl Poltrip.pl

Zakupy: Zakupy.muratordom.pl Zakupy.urzadzamy.pl Zakupy.wymarzonyogrod.pl Zakupy.poradnikzdrowie.pl Zakupy.zagle.com.pl Wgrupiekupie.pl Supertanio.pl Sklep on line

Zdrowie i rodzina: Poradnikzdrowie.pl Dlarodzinki.pl Dzieckozakupy.pl

Rolnictwo: Rolnictwoonline.pl Wideo: Jestem.pl Porady: Mowimyjak.pl

Rozrywka, informacja: Se.pl Seusa.info Eska.pl Eskarock.pl Voxfm.pl Radiowawa.pl Fabrykamuzy.pl

Miesięczniki:
Murator Dobre wnętrze M jak mieszkanie Moje mieszkanie Podróże Żagle Zbuduj dom Architektura Zdrowie M jak mama Sklep on line
Copyrights © MURATOR S.A. 2001-2011 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia