Stworzenie „oazy wytchnienia” i wyrażenie osobowości właścicieli - to urządzanie wnętrz we współczesnych wielkomiejskich  apartamentach. Pierwsza jest naturalną reakcją na zgiełk ulic, natłok bodźców, stres, czyli codzienne życie. - Nowoczesne wnętrza powinny emanować spokojem - uważa architekt Tomasz Udziela. A jak to zrobić? - Aranżacja wnętrz przestrzegająca zasady „less is more” jest wciąż aktualna. Dotyczy szczególnie małych mieszkań, ale dużych również. Pamiętajmy, by nie przeładowywać wnętrz.

Nowoczesne wnętrza: aranżacje

Urządzając wnętrza eliminujmy zbędne rzeczy i ograniczajmy liczbę dodatków. Paradoksalnie, szeroki wybór materiałów wnętrzarskich może stać się pułapką, bo nie tak łatwo zostać mistrzem selekcji. Tymczasem umiejętność rezygnacji z wielu innych, na oko atrakcyjnych opcji jest niezbędna do stworzenia dobrego miejskiego wnętrza. Inaczej zrodzi się chaos. Między innymi z tego powodu warto zainwestować w architekta i projekt wnętrz. - Istotne jest wrażenie porządku w aranżacji wnętrz - radzi architektka Justyna Smolec. - Jak najmniej rzeczy powinno zostawać na wierzchu. Aranżacje wnętrz w miejskim stylu lubią wbudowane szafy, od podłogi po sufit, i sprytne schowki. Często nie odróżniają się wykończeniem od ściany, tak że trudno je zauważyć, albo wyposażone są w lustrzane drzwi. To sposób na optyczne powiększenie przestrzeni wnętrza, która w wielkich miastach stanowi dobro deficytowe, a każdy metr kwadratowy kosztuje spore pieniądze.

Miejska aranżacja wnętrz

Architekt pomoże w jak najbardziej funkcjonalnym rozplanowaniu i urządzeniu wnętrza, które mamy do dyspozycji. - Aranżacja wnętrz w stylu miejskim to dla mnie właśnie funkcjonalizm przejawiający się m.in. w meblach o prostych, geometrycznych formach - mówi Tomasz Udziela. Nowoczesna prostota nie oznacza jednak uniformizacji. Wnętrze ma być „indywidualne”, jak najściślej dopasowane do trybu życia i zamiłowań użytkownika, wyrażające jego osobowość. Na styku funkcjonalizmu i indywidualizmu plasuje się modułowość - przebojowa idea współczesnego meblarstwa.