Wieczne miasto, czyli rzymska elegancja w salonie i sypialni

 aranżacje wnętrz

„Chemise”, Living Divani, www.laboratorio.pl

Fot. Materiały prasowe firm

Echo starożytności w nowych aranżacjach wnętrz. Czerpiemy z tradycji, ale nie ograniczamy się wyłącznie do niej. Dekoracje à la starożytny Rzym zestawiamy z nowoczesnymi sprzętami. Tworzymy wnętrza, w których czuć ducha historii, a także puls współczesności, fascynujące ponadczasowym charakterem.

Jeśli marzą się nam aranżacje wnętrz pełne wrażenia spokoju, harmonii, a jednocześnie elegancji, idealną inspirację stanowi klasycyzm, styl nawiązujący do sztuki starożytnej Grecji oraz Rzymu, dominujący na przełomie XVIII i XIX wieku. Charakterystyczne dla niego jest wykorzystywanie motywów antycznych, dążenie do ładu i symetrii. Klasycyzm preferował też regularne formy, odrzucając kapryśną rokokową asymetrię. We współczesnych wnętrzach nie polecamy jednak rygorystycznego trzymania się „czystości” stylowej, salon tak urządzony wygląda sztywno i „muzealnie”. Melanż stylistyczny w aranżacji wnętrz prezentuje się znacznie żywiej i ciekawiej. Możemy więc do klasycystycznego wnętrza dodać kilka elementów „z innej bajki”, nawiązujących formą, kolorystyką lub motywem do całości, przełamać klasycyzm nutą rokoka, baroku, a zwłaszcza nowoczesnego dizajnu o geometrycznych kształtach. Gdy zaś wybieramy nowe rzeczy wzorowane na historycznych, niech nie będą w idealnym stanie - trochę startej farby, zatarty rysunek dobrze im zrobią, zyskają na autentyczności.

Aranżacje wnętrz w stylu włoskim

Współczesna wersja wnętrza inspirowanego klasycyzmem i rokoko najlepiej wygląda w naturalnych odcieniach kamienia, w tonach szarości, beżu i bieli. Do tego dodajemy akcenty wybranej barwy: może to być złoto, subtelny błękit albo złamany róż. Unikamy mocnych odcieni i kontrastowych zestawień, mimo że często występowały one w historycznym klasycyzmie.

Sypialnia po włosku

Noce w Italii są ciepłe, więc liczba tkanin we włoskich sypialniach jest ograniczona.

Sprawdź też: zdjęcia sypialni - GALERIA >>>

Występują głównie prześwitujące materie z naturalnych włókien: len, lniano-bawełniane mieszanki, jedwab. Do klasycystycznych aranżacji wnętrz idealnie pasuje też powiewny muślin. W naszym klimacie modyfikujemy jednak trochę włoskie gusta i uzupełniamy sypialnie o miękkie, puchate materiały, a nawet futra. Zmiękczą one i ocieplą kamienny, inspirowany antykiem wystrój wnętrza.

Ocena: 0
Opracowanie: Joanna Dobkowska, Magda Kazimierczuk Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY