Urządzamy » Miesięcznik Dobre Wnętrze » Modne lampy. Oświetlenie salonu, przedpokoju i sypialni

Modne lampy. Oświetlenie salonu, przedpokoju i sypialni

Najmodniejsze lampy nawiązują do świata przyrody - kształtem lub materiałem. Oryginalna lampa potrafi „ubrać” całe wnętrze, reszta wyposażenia może być ascetyczna. Jakie wybrać oświetlenie? Lampy o fantazyjnych formach są idealnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz. Do stylowych i rustykalnych wnętrz polecamy proste geometryczne lampy albo np. żyrandol, który nowocześnie interpretuje dawne wzory.
W przypadku dużej lampy, wnętrze powinno stanowić delikatne tło. Fot. Lucente.eu

Lampy, w których rządzi geometria, wnoszą potrzebny kontrast do wnętrz i pobudzają wyobraźnię. Takie oświetlenie pasuje do nowoczesnych mieszkań. Lampy wykonane z ciekawych tworzyw intrygują formą i od razu przykuwają wzrok. Modne są też duże abażury, klosze lamp. Ale wielka lampa równa się wielki efekt, dlatego warto przestrzegać kilku reguł, by nie przytłoczyła wnętrza. Jeśli chcemy mieć oryginalny żyrandol, wnętrze powinno stanowić spokojne tło.

Wybieramy lampy: oświetlenie przedpokoju

Dizajnerska lampa w przedpokoju to świetna wizytówka mieszkania. Dwie dizajnerskie lampy w przedpokoju? Jeszcze lepiej. Może się jednak zdarzyć, że jedna będzie usiłowała zgasić drugą. Jak więc dobrać lampy, by nie konkurowały ze soba? Komplet identycznych opraw dobrze wygląda w dużym wnętrzu, w mniejszym sprawdzi się zestaw zróżnicowany np. skalą (takie same lampy, ale większy model plus mniejszy) lub lampy dopasowane na zasadzie podobieństwa (formy, materiału i koloru).

Wybieramy lampy do sypialni

Do sypialni proponujemy lampy, oprawy podkreślające kameralny charakter tego wnętrza. Najlepiej, gdyby lampy były niewielkie lub lekkie optycznie. Lampy o dużych gabarytach mogą bowiem podświadomie wzbudzać poczucie zagrożenia. lepiej wybrać lampy, których abażury, klosze są delikatne, kojarzące się z naturą i dające bajkowe efekty świetlne.

 

LAMPY: inspiracje - 43 niezwykle efektowne lampy, oświetlenie nowoczesne i stylowe, porady jak dobrać lampy do wystroju wnętrz - prezentujemy w październikowym wydaniu magazynu Dobre Wnętrze, str. 120-127

Zobacz również
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Słoiki na płatki śniadaniowe

  Można przechowywać w nich nie tylko płatki, a zdobić je mogą nie tylko figurki zwierzątek.

 • Walentynkowy domek

  Jakiś czas temu zastanawiałam się czy można zrobić oryginalny upominek za niewielką sumę. Oczywiście miałam na myśli coś co będzie ozdobą każdego domu. I tak będąc w hipermarkecie na stoisku "ogród" wypatrzyłam karmik dla sikorek za niecałe 6 zł. Kupiłam i...

 • Przytulny kącik dla psiaka

  Wiele właścicieli zwierząt zwraca szczególną uwagę na swoje pupile. Robią co mogą, aby uszczęśliwić swojego zwierzaka, poświęcając im bardzo dużo czasu. Ważne jest przytulne, bezpieczne miejsce, w którym mieszka nasz czworonożny członek rodziny.