Eksperci są zgodni: w urządzaniu łazienki najważniejsza jest spójna koncepcja estetyczna. Ponadto w łazience, bardziej niż w innych pomieszczeniach, liczą się trwałość i funkcjonalność materiałów. Oferta rynku jest bogata, co roku lansowane jest nowe wyposażenie łazienki – trzeba wyszukać najodpowiedniejsze i umiejętnie połączyć je ze sobą. Niekoniecznie muszą pochodzić z tej samej serii, powinny jednak do siebie pasować, np. rysunek umywalki może stanowić powtórzenie kształtu wanny.

Projekt łazienki: materiały wykończeniowe

Coraz większy wybór mamy też w dziedzinie wykończenia ścian i podłóg w łazience. Minęły czasy, gdy bezapelacyjnie rządziły płytki ceramiczne. Ponieważ nadal najmodniejszy jest „naturalny” wygląd łazienki, na posadzkach największą popularnością cieszą się drewno (parkiet, taki sam jak w salonie) oraz kamień. W aranżacji łazienki często stosuje się też wielkoformatowy gres. Na ścianach łazienki mamy zaś oszałamiające spektrum możliwości: portrety z mozaiki, podświetlane szkło, fotografie, a nawet skóra.

Jak dobrać wyposażenie łazienki

W kwestii sprzętów łazienkowych aktualne są wariacje na klasyczny temat: kółko czy kwadrat. Do wyboru mamy opływowe formy wyposażenia łazienki, kojarzące się z przyrodą i bezpieczeństwem, kontra geometryczne, które wnoszą do wnętrza elegancję i miejski szyk. Modne baterie łazienkowe mają oszczędne kształty. Ciekawą propozycją jest biała armatura wyglądająca, jakby wyrastała z umywalki, tworząc z nią jednorodną całość. Coraz śmielej łączymy pomieszczenia. Trend ten zaczął się od mariażu łazienki i sypialni. Ostatnio do grupy przenikających się wnętrz dołączyła garderoba.

 

Łazienki od architektów: pomysły na ładne łazienki, najpiękniejsze płytki, wanny, umywalki, baterie, gotowe zestawy, ceny i porady specjalistów prezentujemy w styczniowym wydaniu Dobrego Wnętrza, str. 98-106