Dom otwarty na otoczenie, czyli projekt czas letni

Gdy pogoda rozpieszcza nas rześkimi porankami, słonecznymi popołudniami i ciepłymi wieczorami, grzechem byłoby zamykać okna i drzwi. Idźmy krok dalej, powiększając metraż domu o taras i ogród. Niech meble z salonu wyemigrują na zewnątrz, a gotowaniu towarzyszy śpiew ptaków. Wieczorem urządzimy garden party i zatańczymy pod gwiazdami. Tak wygląda szczęście!

Dom otwarty na otoczenie
Dom otwarty na otoczenie
Dom otwarty na otoczenie
Dom otwarty na otoczenie
Dom otwarty na otoczenie

Korzystamy z lata, do wnętrz zapraszamy naturę. Klimatyzację zastępuje nam pachnący ściętą trawą wietrzyk, a zasłony – kurtyna z liści drzew.

Meble ogrodowe (jak) z salonu

Rozwój technologii wyzwolił miłośników spędzania czasu na zewnątrz z okowów plastiku i wikliny. Dziś meble i dodatki ogrodowe dorównują urodą sprzętom salonowym, jednak w przeciwieństwie do nich są odporne na działanie słońca, wiatru i wody (nie tylko deszczówki, ale też wody morskiej i basenowej). Co więcej – meble z metką „outdoor” coraz częściej pojawiają się w aranżacjach wnętrz. Latem wystarczy wynieść je do ogrodu lub po prostu otworzyć dach i rozsunąć ściany (swobodne kształtowanie przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz oraz ich płynne przenikanie się to kolejny gorący trend) i już mamy salon w plenerze!

..  Salon – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Łączymy salon z tarasem

Jak uzyskać efekt płynnego przejścia, by na pierwszy rzut oka nie było widać, gdzie kończy się salon, a zaczyna taras? Po pierwsze – okna. Niech będą jak największe (nowe technologie pozwalają na uzyskanie ogromnej i – co ważne – ruchomej i łatwo otwieranej tafli szkła: największe skrzydło przesuwne może ważyć nawet 400 kg, uchylno-przesuwne są mniejsze, mają skrzydła o wadze dochodzącej do 200 kg).

Druga sprawa – radzą architekci – to wizualne przesunięcie granicy salonu poza obręb domu: można na przykład przedłużyć ścianę domu tak, by osłaniała także taras, można też ograniczyć jego przestrzeń pergolą, murkiem lub żywopłotem, a nawet rzędem donic. Materiały w domu i na zewnątrz winny być blisko spokrewnione lub te same – zjednoczenie będzie jeszcze pełniejsze! Na podłogach sprawdzą się kamień, drewno lub beton, które z posadzki w salonie wyjdą na zewnątrz domu – trzeba pamiętać, by materiał dopasować nie tylko do aranżacji pokoju, lecz także do elewacji budynku.

cover
Dobre Wnętrze

Słynny designer Tom Dixon obejrzał wystawę „Dobrego Wnętrza” „Niepowtarzalni” na targach Warsaw Home. Targi były dla nas też okazją do kolejnego miłego spotkania z Karimem Rashidem. Z wielką satysfakcją odsyłam Państwa do relacji.

Letnie inspiracje we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: mat. pras. John Lewis & Partners

POLECANE ARTYKUŁY