Blaty do nowoczesnej kuchni: sprawdź, co jest na topie!

Od kiedy stawiamy na proste formy – geometryczne bryły mebli i gładkie, jednolite fronty – blat kuchenny z aktora drugiego planu stał się nagle prawdziwą gwiazdą. To on gra w kuchni główną rolę i potrafi naprawdę zabłysnąć. Sprawdź, jakie rozwiązanie są teraz na topie oraz jakie mają zalety!

Modne blaty do nowoczesnej kuchni
Modne blaty do nowoczesnej kuchni
Modne blaty do nowoczesnej kuchni
Modne blaty do nowoczesnej kuchni
Modne blaty do nowoczesnej kuchni

Blat kuchenny w nowej roli

Coraz częściej szafki zdają się schodzić na dalszy plan – to blat jest główną ozdobą kuchni. Zwraca uwagę pięknym materiałem lub połączeniem kilku i ciekawą formą, bo już dawno przestał być jednolitą płaszczyzną. Modne jest zestawianie blatów o różnych grubościach, często na cieńszy nakłada się grubszy z innego materiału.

Blaty z nowoczesnych materiałów

Swą spektakularną karierę blat zawdzięcza przede wszystkim nowym materiałom – konglomeraty pozwoliły nadać mu nietypowe kształty i zintegrować go na przykład ze zlewozmywakiem. Pojawienie się spieków kwarcowych i kamiennych znacznie go odchudziło – wreszcie blat może być i cienki, i wytrzymały.

Mimo rosnącej popularności nowych materiałów nie wychodzą z mody tradycyjne, zwłaszcza drewno i kamień oraz ich coraz bardziej realistyczne imitacje. Wybieramy te z wyraźnymi rysunkiem i fakturą. Kamienie satynujemy, szczotkujemy lub płomieniujemy, polerowane w stylu pałacowym są passé.

Zobacz też: Trendy 2017 - ponadczasowy marmur w aranżacji wnętrz >>>

Co jest na topie?

Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, projektanci eksperymentują coraz śmielej. Chętnie scalają blat z urządzeniami dotychczas w niego wbudowywanymi. I tak mamy już nie tylko zintegrowane z blatem komory zlewozmywakowe czy ociekacze, ukryte w blacie wyciągi kuchenne, lecz także instalowane wprost na blacie palniki lub pola grzewcze.

Nie przegap: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Coraz większą wagę przywiązujemy też do krawędzi blatu, podświetlamy je i wykańczamy na różne sposoby. Grube blaty często mają ranty frezowane, żeby sprawiały wrażenie cieńszych i lżejszych.

Blat, fronty mebli i okładziny ścienne z tego samego materiału

W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych materiałów, z których produkuje się blaty kuchenne, interesujących ze względów estetycznych, lecz także znacznie przewyższających dotychczasowe trwałością. Ich ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania także na frontach mebli, jako okładziny ścienne i inne elementy aranżacji.

cover
Dobre Wnętrze

W styczniowym "Dobrym Wnętrzu", oprócz mnóstwa wnętrzarskich inspiracji, 25 stron ekstra - o sztuce we wnętrzu, fotografiach Elliotta Erwitta, podróżach z architekturą, jedzeniu w gastrochwilówkach i nowych technologiach w naszych rękach! Do poczytania na Święta!

Nowoczesna kuchnia – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ

Styl nowoczesny daje ogromne możliwości aranżacyjne. A jak urządzić nowoczesną kuchnię? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.

Ocena: 0
Opracowanie: Redakcja Zdjęcia: alno.com

POLECANE ARTYKUŁY