Targi staroci w Krakowie, Warszawie i Kielcach

Kasia i Karolina przeszukały już targi staroci w Gdańsku i Lublinie. Teraz sprawdziły też, jakie skarby można wyłowić na pchlich targach w Krakowie, Warszawie i Kielcach. Sprawdź, co kryją tutejsze giełdy staroci.

Targi staroci
Targi staroci
Targi staroci
Targi staroci
Targi staroci

Targi staroci Kraków

 • wydarzenie: giełda staroci i książek
 • adres: ul. Grzegórzecka, plac targowy Unitarg
 • termin: każda niedziela
 • przykładowe ceny: piłkarzyki na sprężynach 10 zł, komplet filigranowych miniatur ze srebra 250 zł

Spośród krakowskich targów staroci wybrałyśmy giełdę na ul. Grzegórzeckiej. Od Starówki dzieli ją dystans przedobiedniego niedzielnego spaceru. Grzegórzki to malownicza dzielnica przypominająca warszawską Pragę: znajduje się po "niewłaściwej" stronie, tyle że nie Wisły, lecz torów PKP. Latami pogardzana przez nabywców nieruchomości i deweloperów, cieszy się rosnącą popularnością ze względu na niepowtarzalny klimat. Staje się modna. Na jej niezwykłą atmosferę składa się architektura podupadłych XIX-wiecznych kamienic przeplatana miejscowymi osobliwościami, takimi jak targowisko Pod Halą.

W tym miejscu przed II wojną powstała Miejska Hala Targowa, a obecnie znajduje się plac Unitarg. Tutaj skupia się życie handlowe dzielnicy. Co tydzień na placu grzegórzewskim odbywa się giełda staroci i książek. Centralna jej część, polecana głównie bibliofilom i rodzicom dzieci w wieku szkolnym, znajduje się pod obszernym namiotem. Prawdziwy dreszcz emocji targowych poczujemy jednak na zewnątrz, gdzie kupcy rozkładają swoje kramy na chodnikach. Przy odrobinie szczęścia można tu znaleźć wszystko - od holenderskich mebli, przez starą porcelanę, po kolekcjonerskie cudeńka, jak na przykład stare cyferblaty.

Targi staroci Kielce

 • wydarzenie: giełda kolekcjonerska
 • adres: ul. Ściegiennego 3, Wojewódzki Dom Kultury
 • termin: druga sobota miesiąca
 • przykładowe ceny: wałki do malowania 10 zł/szt., secesyjna szkatułka 50 zł

Ominąwszy autostradę na trasie Kraków-Warszawa, można się wybrać do Kielc. W piwnicy Wojewódzkiego Domu Kultury, na sali gimnastycznej, co miesiąc odbywa się giełda kolekcjonerska, która zainteresuje głównie numizmatyków, filatelistów i innych wyspecjalizowanych zbieraczy. My, poszukiwacze pięknych rzeczy, również znajdujemy tu coś dla siebie. Na giełdzie staroci wokół budynku, pod imponującą bramą i na trawniku sprzedaje się piękne talerze, mebelki, obrazy i stare radia. Asortyment jest zróżnicowany, choć dominują drobne przedmioty.

Targi staroci Warszawa

 • wydarzenie: giełda staroci
 • adres: ul. Obozowa, róg Ciołka
 • termin: soboty i niedziele
 • przykładowe ceny: gipsowa rzeźba religijna 100 zł, stary kredens 300 zł

W stolicy wszędzie jest daleko, więc na Wolę trzeba dojechać, na przykład tramwajem. Przez kilkadziesiąt lat bazar na Kole wyrobił sobie renomę i chociaż miewał lepsze czasy, ciągle jest słynnym i kultowym miejscem. Na tym targu staroci kupuje się zabytkowe meble, markową porcelanę, dzieła sztuki. Jest też asortyment dla wielbicieli stylu rustykalnego: ludowe skrzynie, malowane szafy, kolebki i brony (sprawdzają się w roli wieszaka na płaszcze!). Handlarze mają swoje stałe stoiska i rozkładają je co tydzień na terenie placu targowego. Kramy mieszczą się w drewnianych budkach, na przenośnych ladach, na ziemi.

To, czego nie pomieścił ogrodzony kwartał, zapełnia chodniki wzdłuż ulic Obozowej i Ciołka. Na głównym placu na bazarze na Kole bez trudu odnajdziemy przedmioty z "wyższej półki", ale ceny również nie są niskie. Na obrzeżach sprzedaje się więcej tandety, ale łatwiej można trafić na okazję. Tak jak wszędzie trzeba się mieć na baczności. Pełno tu podrabianych Witkacych i Nikiforów, nie radzimy więc kupować tu obrazów, jeśli się ktoś nie zna na rzeczy. Przed zakupami lepiej sprawdzić, czy upragnione antyki nie są tańsze na przykład na Allegro. Warszawski targ staroci przyciąga barwne osobowości i także dlatego warto się tam wybrać.

Ocena: 0
Tekst: Karolina Klepacka Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY