Sejsmograf transformacji - DIY w Berlinie

2016-12-01 14:36

W berlińskim Bröhan Museum do 29 stycznia 2017 r. możemy obejrzeć przeglądową wystawę prezentującą historię ruchu Do It Yourself, począwszy od I połowy XX wieku aż po współczesność.

Sejsmograf transformacji - DIY w Berlinie
Autor: Daniela Gellner / mat. prasowe Van Bo Le-Mentzel, "HARTZ-IV WOHNUNG"

"Największa przyjemność i satysfakcja związane z DIY, biorą się stąd, że wytwarzane przedmioty są skrojone na miarę naszych potrzeb i priorytetów. Rzecz samodzielnie wykonana będzie zawsze lepiej zaprojektowana i tańsza niż jej sklepowy ekwiwalent, a co równie ważne, będzie odzwierciedlać własny gust twórcy i jego wyczucie stylu" - pisał Terence Conran, angielski projektant, autor książki-poradnika poświęconej DIY.

Gdzie jest stolica DIY?

Wywodzący się od art nouveau ruch we wzornictwie reprezentowany jest przez 100 prac takich autorów, jak Richard Riemerschmid, Gerrit Rietveld, Erich Diekmann, Ferdinand Kramer, Enzo Mari, Peter Raacke, Van Bo Le-Mentzel, Jerszy Seymour, Stéphane Barbier Bouvet, mischer‘traxler czy Inicjatywa CUCULA.

Wystawę berlińskie muzeum przygotowało we współpracy z wiedeńskim MAK. Kuratorzy (dr Tobias Hoffmann, Katleen Arthen, dr Sebastian Hackenschmidt, Thomas Geisler i Martina Fineder) określaja ruch DIY jako "sejsmograf społecznych transformacji". Podkreślają, że Berlin jest dziś nieformalną stolicą DIY, którego rozwój współcześnie wspierają internet oraz technologie druku 3D. Idee ruchu "malutkich-domów" (tiny-house), który narodził się w USA w czasie kryzysu 2007 roku, są obecnie realizowane na berlińskim Kreuzbergu jako oddolna odpowiedź na braki mieszkaniowe wielkich europejskich miast. Przedstawiciele ruchu, jak Van Bo Le-Mentzel czy CUCULA, włączają się w pomoc uchodźcom. Van Bo Le-Mentzel zaprojektował też meble (Hartz IV) dla długoletnich bezrobotnych. Wystawie towarzyszy coniedzielny warsztat, kierowany przez projektanta Johannesa Kunza.

Nasi Partnerzy polecają