X, Y - design

 X, Y - design

Fot. Materiały prasowe firm

Japonia zdominowała odcinek alfabetu na X i Y. Ten kraj ma ogromny udział w tworzeniu współczesnej światowej kultury - w dziedzinie dizajnu i mody.

Co łączy instrumenty muzyczne z motocyklami, łodziami wyścigowymi, skuterami wodnymi i robotami? Oczywiście Yamaha! Zaczęło się w 1887 roku. Torakusu Yamaha skonstruował pierwsze organy - dziś słynna korporacja to jeden z symboli Japonii.

X, Y - design

XO - autorska marka Phillipe'a Starcka

X, Y - design

YAMAGIWA - marka oświetleniowa z Kraju Kwitnącej Wiśni

XO: autorska marka Phillipe'a Starcka

Dla niektórych kiczowata, dla innych wspaniała i pełna humoru. XO Phillipe'a Starcka, francuskiej gwiazdy dizajnu, od ponad 25 lat dostarcza ekstrawaganckie meble i wnętrzarskie detale z tworzyw sztucznych, które spotkamy w najbardziej eleganckich hotelach, restauracjach i apartamentach świata, bo Starck chętnie wykorzystuje je w swoich architektonicznych realizacjach.

Yamagiwa

Marka oświetleniowa z Kraju Kwitnącej Wiśni z ponad 80-letnią tradycją ruszyła na podbój światowych rynków z projektami Rossa Lovegrove'a, Naoto Fukasawy czy Shigeru Uchidy. Yamagiwa, jak przystało na firmę japońską, stawia nie tylko na dizajn, ale również na technologiczne innowacje: diody LED i światłowody.

X, Y - design

Tokujin Yoshioka

X, Y - design

Sekretarzyk z drewna i corianu, projekt Michael Young

Tokujin Yoshioka

Swoją karierę rozpoczął od współpracy z Isseyem Miyake, dla którego projektował m.in. wyposażenie sklepów. Tworzy dla najbardziej znanych marek: Hermesa, Toyoty, BMW, Swarovskiego, Moroso, Driade. Wiele jego prac ma charakter skomplikowanych artystycznych instalacji, które zachwycają swoją urodą i ulotnością. We wrześniu tego roku w Londynie otwarto zaprojektowany przez niego sklep Campera.

Michael Young

Guru pokolenia Wallpapera, każdy design freak chciałby mieć zaprojektowany przez niego zegarek czy rower. Anglik, który pracuje głównie na Dalekim Wschodzie. Nowoczesny minimalista z poczuciem humoru, chętnie stosujący tworzywa sztuczne. Znany ze współpracy z markami, które nie obawiają się eksperymentów: Established & Sons, Cappellini, Lacoste. Artemide.

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY