Włoski dizajn. Klasycy, wizjonerzy i buntownicy

 Włoski dizajny

Duży fotel czy mała kanapa? Mebel o nazwie „Eva G” z podszewką i guzikami wygląda bardzo krawiecko, Onlymited.it

Fot. Materiały prasowe firm

Zakochany w przeszłości Fornasetti wprowadził do włoskiego dizajnu motywy klasyczne, a para młodych awangardowych projektantów ze studia Onlymited przybliża wzornictwo mebli do sztuki krawieckiej. Meble włoskie wzbudzają zachwyt jakością wykonania i stylem.

ONLYMITED to para mediolańskich projektantów mebli z wyobraźnią, którzy wspólnie założyli studio projektowe. Wynieśli się z Mediolanu do pobliskiego i tańszego Lissone. Tu tworzą kanapy, krzesła, pufy wyglądające jak uszyte z miękkich poduch, bez sztywnego stelaża. Projektują tylko krótkie serie mebli, dbają o jakość wykonania i poziom detali. Wierzą, że uda się im tworzyć unikaty i utrzymać poziom cen podobny do tych w produkcji masowej.

Fornasetti

Styl i wizja jedyne w swoim rodzaju. Znak rozpoznawczy: czarno-białe graficzne motywy twarzy, kart, księżyców i słońc. Markę stworzył mediolański malarz i rzeźbiarz Piero Fornasetti (1913-1988). Zaprzyjaźniony z projektantem mebli Gio Pontim tworzył dekoracje na jego stoły i biurka. Z czasem się uniezależnił i zaczął sam projektować. Obsesyjnie zakochany w śpiewaczce Linie Cavalieri, pokrywał wizerunkiem jej twarzy porcelanę, lampy, tkaniny.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5425

FORNASETTI

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5425

Talerzyki „Bacio”, czyli „Pocałunek”, zaprojektował syn Piera, Barnaba Fornasetti.

Zanotta

To jeden z wzorniczych potentatów, dla którego pracują najlepsze nazwiska, tworząc nowoczesne fotele, kanapy, krzesła, stoliki i stoły. Gwiazdy firmy to nie tylko Włosi. Oprócz Achille Castiglioniego, Marco Zanuso, Alessandro Mendiniego projektują tu Alfredo Häberli czy Ross Lovegrove. Nic dziwnego, że od połowy lat 50. firma rozwija się dynamicznie. W tej chwili meble z jej fabryk można kupić w 60 krajach świata. Każdy, kto ma w domu najmniejszy mebel od Zanotty, mówi jedno: to dizajn praktyczny i wygodny.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5425

Stolik „Time” (proj. Prospero Rasulo) lekki i poręczny. Czerwony lakier sprawia, że wygląda jak zabawka, Zanotta.it

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5425

Fotelik „Bloom” (proj. Giorgio Cazzaniga), Living Divani

Living Divani

Living Divani to firma od 40 lat produkująca ambitne kanapy, fotele i łóżka. Profesjonalny profil zawdzięcza Piero Lissoniemu, który „ustawił” ją dizajnersko w latach 80. Od tego czasu każdy produkt Living Divani ma nowoczesny look, dobrą technologię i po prostu się podoba. I to nie tylko Włochom. Aż 80% produkcji idzie na eksport. Będąc nad jeziorem Como, koniecznie trzeba zahaczyć o miejscowość Anzano del Parco, gdzie mieści się siedziba firmy. W piętrowym budynku ze szkła, zaprojektowanym przez Piero Lissoniego, jest też showroom.

Ocena: 0
Tekst: Katarzyna Rzahak Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY