V - design

 V - design

Fot. Materiały prasowe firm

Literę „V” w naszym alfabecie opanowali Włosi i Szwajcarzy. Mamy więc króla przepychu Versace i Paolo Veniniego, który zrobił z tradycyjnego szkła Murano designerski towar eksportowy. Włochów goni szwajcarska Vitra, która produkuje najsłynniejsze meblowe klasyki XX wieku.

Living Stones to seria flakonów, które dla Veniniego zaprojektowała Flo Perkins. Zainspirowała ją fauna i flora pustyni. Paolo Venini, prawnik z rodziny od wielu pokoleń parającej się obróbką szkła Murano, i antykwariusz Giacomo Cappelin stworzyli markę, w której w znakomitych proporcjach połączyli rzemiosło, sztukę, wzornictwo i architekturę. Lampy i dekoracyjne szkła Venini z początku XX wieku to dziś kolekcjonerskie cacka osiągające wysokie ceny na aukcjach sztuki.

Varenna

Jedna z marek włoskiej firmy Poliform, pod którą kryją się znakomite meble kuchenne. Dla Varenny tworzą wybitni projektanci, m.in. Carlo Colombo i Paolo Piva. Przepis na sukces Varenny to funkcjonalne rozwiązania i systemy zabudowy kuchennej. Minimalistyczne i piękne w proporcjach. Atutem Varenny jest zgodność stylistyczna z resztą oferty Poliformu.

V

„Twelve” to najnowsza kuchnia marki Varenna pokazana na targach w Mediolanie.

V - design

Talerz z linii „Medusa”, bestseller firmy Rosenthal, kwintesencja stylu Versace.

Versace

Synonim pełnego przepychu włoskiego stylu. Dom mody stworzony przez Gianniego Versace, który po tragicznej śmierci założyciela w 1997 roku przejęła jego siostra Donatella, słynie z odważnej, pełnej barw i radości życia interpretacji mody. Charakterystyczne logo z głową Meduzy pojawia się także na artykułach wyposażenia wnętrz, m.in. na słynnych filiżankach.

Victorinox scyzoryki

Marka stabilna i solidna jak wszystko, co kojarzymy ze Szwajcarią, istnieje od 1884 roku. Już w początkach produkcji - a używano wówczas np. maszyn napędzanych kołem wodnym - jakość noży Victorinox była tak ceniona, że… szybko pojawiły się ich podróbki. Kiedyś standardowe wyposażenie wielu armii, dziś ulubione sprzęty turystów, majsterkowiczów i gospodyń domowych.

V - design

Scyzoryk Victorinoksa z nożyczkami, korkociągiem i pęsetą.

V - design

„Vegetal” krzesło z poliamidu proj. braci Bouroullec, jeden z modeli Vitry.

Vitra

Żadna marka na świecie nie ma tak imponującego portfolio produktów i tak znamienitego grona projektantów jak Vitra: Ray i Charles Eamesowie, Le Corbusier, Verner Panton, Jean Prouvé, Philippe Starck, Ron Arad. Lektura jej katalogu to lekcja historii designu. Vitra ma własne muzea wzornictwa w Weil am Rhein oraz w Berlinie, a jej siedziba to kolekcja projektów architektonicznych sław.

Ocena: 0
Tekst: Wanda Modzelewska Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY