L-design

 L-design

Libeskind Daniel

Fot. Materiały prasowe firmy

Przy żadnej z liter naszego alfabetu designu nie udało się zgromadzić tylu nazwisk sław co przy "L". A przecież Laviani, Libeskind, Lissoni, Lovegrove to dopiero początek długiej wyliczanki.

Libeskind Daniel

Jeden z najsłynniejszych architektów świata, twórca Muzeum Żydowskiego w Berlinie oraz projektu Wieży Wolności, która stanie na miejscu World Trade Center w Nowym Jorku. Urodzony w 1946 w... Łodzi! Mamy szansę zobaczyć jego architekturę w Polsce: trwa budowa wieżowca przy ul. Złotej 44 w Warszawie, toczą się rozmowy dotyczące inwestycji w Gdańsku i Poznaniu. http://www.daniel-libeskind.com/ . Na zdjęciu wieżowiec Złota 44 w Warszawie. Pierwsza polska realizacja Daniela Libeskinda. Piękna forma skrzydła, 45 pięter i 24 000 zł za metr kwadratowy!

 L-design

Lissoni Piero

Fot. Materiały prasowe firmy

Lissoni Piero

Podobno swoje pomysły szkicuje na nudnych spotkaniach. Projektuje rzeczy uniwersalne. Jego meble, sprzęty łazienkowe, lampy czy akcesoria kuchenne są proste, podstawowe (oparte na dwóch liniach - pion i poziom) i znakomicie łączą się z każdym otoczeniem - to umiejętność wyniesiona z kompleksowych projektów architektonicznych. Pracuje dla takich firm, jak: Boffi, Living Divani, Porro, Cassina, Flos, Fritz Hansen. W Polsce jego projekty można kupić np. w 3F Studio oraz w MM Idea. http://www.lissoniassociati.it/. Na zdjęciu projektant i dzieło czyli Piero Lissoni i nowość: "Modern" - kompozycja półek.

 L-design

Ligne Roset

Fot. Materiały prasowe firmy

Ligne Roset

Francuska firma meblowa ("ligne roset" to "różane drzewo") istniejąca od 150 lat początkowo produkowała... parasole. Teraz jest synonimem nowoczesności i zaskakujących pomysłów. To w dużej mierze zasługa takich projektantów, jak: Peter Maly, Didier Gomez, Pascal Morgue czy Inga Sempé. Największą ekspozycję Ligne Roset w Polsce znajdziemy w krakowskim studiu meblowym Arka.  http://www.ligne-roset.com/

L-design

Lovegrove Rosse

L-design

Lego

Lovegrove Rosse

Wygląda jak czarnoksiężnik Gandalf i wiele jego projektów w magiczny sposób zaciera granice między nauką, architekturą, technologią i designem. Styl Lovegrove'a często określa się jako bioniczny: budowa komórek zainspirowała np. projekt dywanu "Cellula" dla polskiej firmy Moho Design, a rysunek kodu genetycznego - konstrukcję schodów w jego londyńskim studiu. http://www.rosslovegrove.com/. Na zdjęciu schody jak łańcuch DNA to kwintesencja designu organicznego Rossa Lovegrove.

Lego

Założyciel piątej dziś co do wielkości firmy na świecie produkującej zabawki, Ole Kirk Christiansen, szukając dla niej nazwy, połączył pierwsze litery duńskich słów: "leg godt", czyli: baw się dobrze. Z kolei po łacinie "lego" znaczy "łączę" i to chyba najlepiej oddaje to, o co chodzi z klockami lego. Dziś nie tylko bawią się nimi dzieci, są również tworzywem artystycznych instalacji, choćby dla Zbigniewa Libery. http://www.lego.com/

Ocena: 0
Tekst: Wanda Modzelewska Zdjęcia: Materiały prasowe firmy

POLECANE ARTYKUŁY