Krzesło Tolix - francuski klasyk designu. Ulubione siedzisko miłośników stylu industrialnego

 krzesło tolix

Fot. tolix.de

Metalowe krzesło Tolix przechodzi renesans popularności. To uniwersalny mebel, który sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w ogrodzie czy kawiarni. 

Krzesło Tolix powstało w 1934 roku. Jego autor, francuski pionier galwanizacji Xavier Pauchard, marzył o stworzeniu popularnego produktu o uniwersalnym charakterze. Galwanizacja to nic innego jak metoda zabezpieczenia metalu przed niszczącym działaniem rdzy. 

Historia krzesła Tolix

Tolix to solidne krzesło, które możemy sztaplować (ustawiać jedno na drugie), wodoodporne i łatwe w utrzymaniu czystości. We Francji wykorzystywane było w miejscach użyteczności publicznej - szpitalach, poczekalniach, kawiarniach i parkach. Pierwsza partia krzeseł wyruszyła także na szerokie wody w roli wyposażenia liniowca Normandie.

Przeczytaj także: Krzesło Lotos. Ikona polskiego designu po raz pierwszy w produkcji>>>

Do czego pasuje krzesło Tolix?

Przede wszystkim do wnętrz w stylu industrialnym - surowa cegła, drewniane elementy, inspirowane fabrykami oświetlenie. Warto wiedzieć, że krzesło Tolix choć jest lekkie, zajmuje dość dużo miejsca. Kilka krzeseł na pewno sprawdzi się przy dużym, jadalnianym stole. Styliści wnętrz chętnie łączą krzesło Tolix z innymi np. drewnianymi. Takie przełamanie na pewno sparwdzi się w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim.

Przeczytaj także: To krzesło kocha cały świat. Zobacz najbardziej znane krzesło produkowane w Europie>>>

 Kolorowe krzesła Tolix

Fot. tolix.de

Krzesło Tolix dzisiaj

W 1925 roku ruszyła masowa produkcja krzeseł i stołków firmowanych znakiem Tolix. Pierwowzór krzesła nosił nazwę Chaise A. Model do dziś wytwarzany jest tradycyjną metodą, ale dzisiaj występuje w dowolnym kolorze z palety RAL. Cena? Około 1130 zł.

Zobacz ikony duńskiego designu

Ocena: 0
Zdjęcia: tolix.de

POLECANE ARTYKUŁY