Karim Rashid: projektant kreatywny i kontrowersyjny

 Karim Rashid

Karim Rashid

Fot. Normann Copenhagen, flickr.com / CC BY-SA 2.0

Duża kreatywność, projektowanie z pasją i pragnienie, by upiększać otoczenie – tak można zacząć opowieść o znanym designerze, jakim jest Karim Rashid. Zwykle wymieniany jest w gronie czołowych światowych projektantów. Co warto wiedzieć o Karimie Rashidzie i jego twórczości?

Ubrany na biało lub różowo, doskonały w autokreacji, współpracujący z wieloma markami, a w wolnych chwilach poświęcający się DJ-owaniu – takiego Karima Rashida kojarzy właściwie cały świat. To postać barwna i kontrowersyjna, która dla niektórych jest geniuszem, a dla innych po prostu narcyzem. Magazyn „Time” uznał go za najlepszego projektanta obu Ameryk.

Kim jest Karim Rashid?

Karim Rashid urodził się w Kairze w 1960 roku. Jego ojciec był Egipcjaninem, a matka – Angielką. Rodzina wyemigrowała do Kanady jeszcze wtedy, gdy Karim był dzieckiem. Kształcił się w Ottawie, a później w Neapolu. Po studiach na południu Włoch przeniósł się do Mediolanu, gdzie przez rok pracował w Rodolfo Bonetto Studio. Później wrócił za ocean, a w 1992 roku otworzył swoje studio projektowe w Nowym Jorku. W 2010 roku doszło do tego europejskie studio w Amsterdamie.

Nie przegap: Philippe Starck - projektant wszechstronny >>>

Na edukację i zainteresowania syna duży wpływ miał ojciec scenograf: malował obrazy, dzielił się wiedzą o sztuce, projektował ubrania dla żony i... często przestawiał meble. W 1967 roku zabrał rodzinę na Expo w Montrealu, które zresztą zrobiło ogromne wrażenie na Karimie Rashidzie. Inna sprawa, że przyszły projektant podobno już w wieku 5 lat rysował przedmioty codziennego użytku.

Światowa kariera Karima Rashida

Karim Rashid ma na swoim koncie ponad 3 tysiące projektów – od drobnych akcesoriów dla domu przez modę aż po aranżacje salonów. Otrzymał ponad 300 nagród, a że przy okazji świetnie wykreował swój wizerunek, wkroczył do grona najpopularniejszych i najbardziej wziętych designerów na świecie. Postać Karima Rashida wzbudza kontrowersje i można przyjąć, że to zasługa samego projektanta. Wyróżnia się strojem (stawia przede wszystkim na biel i róż), a także na każdym kroku podkreśla swój nonkonformizm. W projektach stara się oddziaływać na wyobraźnię użytkowników, co mu się udaje – często stawia na wyraziste, opływowe, abstrakcyjne formy. Ponieważ wiele jego kultowych projektów to rzeczy wykonane z tworzysz sztucznych, często był nazywany „królem plastiku”. Taki przydomek ma zresztą drugie dno – nieprzekonani do Rashida oskarżają go o to, że ociera się o kicz i infantylność. Gdzie leży prawda? Wszystko, jak zwykle, jest kwestią indywidualnych gustów.

Karim Rashid: kultowe projekty dla wnętrz

Choć Karim Rashid jest aktywny w wielu dziedzinach projektowania, mocno zaznaczył swoją pozycję w produktach dla domu. Wśród kultowych projektów w tym obszarze warto wymienić np.:

Kosz Garbo (Umbra) – przełomowy produkt w karierze Karima Rashida. Kosz na śmieci stylizowany na część kobiecego stroju (od talii do dekoltu), wykonany z plastiku i w mocnym kolorze rozszedł się jak świeże bułeczki. Co więcej, kosztował niecałe 10 dolarów.

Solniczka i pieprzniczka Kissing Salt and Pepper (Nambe) – „całujące się” solniczki i pieprzniczki stały się prawdziwym hitem. Wyróżniają się smukłym kształtem oraz eleganckim, srebrzystym wykończeniem.

Krzesło Oh Chair (Umbra) – krzesło z podłokietnikami inspirowane projektami mebli z lat 50. i 60. Całość z tworzywa sztucznego (polipropylenu) wykonana w jednym kolorze.

Zobacz też: Styl vintage - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Podwójne siedzisko Love Seat – powstało z myślą o smakowaniu ekskluzywnego szampana Veuve Clicquot Rose podczas romantycznej kolacji. Siedzisko wyróżnia się wyrazistym różowym kolorem (romantyczne skojarzenia), a z daleka przypomina formę serca.

Karim Rashid zasłynął też jako projektant butelki z filtrem do wody Bobble, layoutu kart Visa i MasterCard czy nawet grafiki dla Google Chrome. Od dawna współpracuje z renomowanymi domami mody, m.in. Kenzo, Giorgio Armani, Carolina Herrera, Prada. Na koncie ma również kooperację z Samsungiem, Disneyem czy firmą Timex. To pokazuje, jak wszechstronnym i aktywnym projektantem jest Karim Rashid.

 

cover
Dobre Wnętrze

Słynny designer Tom Dixon obejrzał wystawę „Dobrego Wnętrza” „Niepowtarzalni” na targach Warsaw Home. Targi były dla nas też okazją do kolejnego miłego spotkania z Karimem Rashidem. Z wielką satysfakcją odsyłam Państwa do relacji.

Dobry design dla domu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Dobre wzornictwo w pełni łączy walory praktyczne z estetycznymi. Więcej w galeriach zdjęć!

Ocena: 0
Tekst: Daniel Działa Zdjęcia: Normann Copenhagen, flickr.com / CC BY-SA 2.0

POLECANE ARTYKUŁY