C-design

 C-design

CAMPANAS

Fot. Materiały prasowe firmy

Pokazujemy hity XX i XXI wieku, zdradzamy tajemnice rzeczy i ich twórców. Tym razem wszystko na „c”: szyk Chanel plus odrobina awangardy od braci Campana.

CAMPANAS

Fernando (ur. 1961) i Humberto (ur. 1953) Campana to obok braci Bouroullec najpopularniejsze dizajnerskie rodzeństwo. Ich wyobraźnię pobudzają najbanalniejsze materiały – pręty, deski, skrawki tkanin. Wykorzystują także elementy typu ready made (na przykład stada pluszaków). Tworzą wzornictwo prostolinijne i subiektywne. Nie poszukują piękna, tylko kreują formy, które zapadają w pamięć i wywołują emocje.
www.campanas.com.br

 C-design

CALATRAVA

Fot. Materiały prasowe firmy

CALATRAVA

Santiago Calatrava, z pochodzenia Hiszpan, jest jednym z najbardziej utalentowanych projektantów mostów. Zbudował ich już ponad 30 i buduje dalej – powstają na całym świecie. Jego konstrukcje są pełne lekkości i rozmachu, nawiązują dialog z otaczającym krajobrazem i zapierają dech w piersiach – elementy budowli falują, przecinają się w przestrzeni. Wielka wyobraźnia w makroskali!                   
www.calatrava.com

C-design

CRASSET

C-design

COCO CHANEL

CRASSET

Francuska designerka Matali Crasset (ur. 1965) ma bardzo szerokie spektrum zainteresowań – od projektowania ubrań, przez meble, po scenografię i typografię. Wzornictwem zainteresowała się dopiero jako studentka marketingu i szybko zmieniła uczelnię. Zanim otworzyła własne studio, pracowała m.in. u Philippe’a Starcka. W jej projektach nie zawsze chodzi o wygląd obiektów. Crasset zwraca np. uwagę na to, jakie są w dotyku i jak pachną.
www.matalicrasset.com

COCO CHANEL

Kim była? Przede wszystkim zabójczo piękną kobietą. Naprawdę nazywała się Gabrielle Bonheur Chanel (1883-1971) i już jako młoda dziewczyna miała naturalną skłonność do prostej elegancji. Karierę zaczynała od projektowania kapeluszy, skończyła pozostawiając za sobą efekty prawdziwej rewolucji w ubiorze kobiet – suknie odarła z ozdób, zaproponowała damski garnitur, w końcu stworzyła „małą czarną”. Jej styl do dziś jest synonimem dystynkcji i znakomitego smaku.
www.chanel.com

C-design

COOPER-HEWITT MUSEUM

C-design

CAPPELLINI

COOPER-HEWITT MUSEUM

Jedyne muzeum w Stanach Zjednoczonych poświęcone wyłącznie wzornictwu – jego historii i najnowszym wydarzeniom. Ufundowały je w 1897 r. trzy wnuczki przemysłowca Petera Coopera. Fantastyczny budynek położony przy Fifth Avenue w Nowym Jorku oferuje bogaty program wystaw i obszerne zbiory oraz imponującą bibliotekę. Wszystko po to, aby każdy, kto tylko zechce, mógł zrozumieć, czym jest rzemiosło i wzornictwo.
www.cooperhewitt.org

CAPPELLINI

Włoska firma, która powstała w 1964 r., od pięćdziesięciu lat z okładem konsekwentnie buduje portfolio projektów najsłynniejszych designerów naszych czasów. Produkuje meble autorstwa takich sław, jak: Marcel Wanders, Tom Dixon, Jasper Morrison, bracia Bouroullec… „Financial Times” uznał firmę Giulio Cappelliniego za najbardziej prestiżową markę designerską we Włoszech. Jej meble znajdują się m.in. w stałych kolekcjach MOMA w Nowym Jorku i Centrum Pompidou w Paryżu.
www.cappellini.it

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe firmy

POLECANE ARTYKUŁY