Aukcja Nowego Designu już 30 maja w DESA Unicum

Jak poznać, które obiekty współczesnego polskiego designu okażą się ponadczasowe? Wskazówką dla kolekcjonerów może być najbliższa aukcja w DESIE Unicum. Poświęcono ją „młodemu designowi”.

Aukcja Nowego Designu
Aukcja Nowego Designu
Aukcja Nowego Designu
Aukcja Nowego Designu
Aukcja Nowego Designu

Choć to Aukcja Nowego Designu, DESA Unicum zachęca do niej m.in. klasycznym już meblem, reedycją fotela RM58 zaprojektowanego przez Romana Modzelewskiego. Siedzisko z lat 50. wyprodukowane w technologii rotoformowania z polietylenu powróciło w XXI wieku dzięki pracowni VZÓR. Było prezentowane na wystawie „The Spirit of Poland” w styczniu 2015 roku w Kolonii, w Niemczech. „Wykonany w roku 1958 prototyp z laminatu poliestrowo-szklanego był prekursorskim zastosowaniem tego tworzywa w Polsce, a od strony formalnej stanowił unikatowy w skali światowej przykład w pełni uformowanej, jednorodnej organicznej skorupy siedziska” – czytamy w katalogu aukcji. Jeden z oryginalnych egzemplarzy fotela został zakupiony przez londyńskie Victoria & Albert Museum do kolekcji światowego designu. Pamiętamy go też z wystawy „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955–1968” organizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie kilka lat temu. Obecnie fotel powstaje w nowej technologii, dzięki czemu może wejść do masowej produkcji.

 Fotel RM58

Roman Modzelewski w fotelu RM58

Fot. Vzór

Dmuchane czy nie

Na majowej aukcji zobaczymy jednak przede wszystkim meble współczesne najbardziej znanych polskich projektantów – ikony, które wielokrotnie pojawiały się na stronach takich magazynów jak „Dobre Wnętrze”. Są wśród nich meble, porcelana, lustra. Na przykład stołek Plopp Oskara Zięty, który wygląda, jakby był nadmuchaną wodną zabawką, a w rzeczywistości jest wykonany z metalu w autorskiej technologii projektanta (FIDu). Oskar Zięta jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, co zdecydowanie czyni z niego postać ważną dla kolekcjonerów. Na aukcji pojawią się też dmuchany fotel Malafora z kolekcji „Wełna i powietrze” i porcelana Marka Cecuły dla Modus Design Studio. Niektóre obiekty są wyjątkowo młode, powstały w 2017 roku. Dotyczy to m.in. stołu Zięty o organicznej formie (G-Table) z blatem z drewna KAURI i miedzianymi nogami.

Aukcja Nowego Designu odbędzie się 30 maja o godz. 19:00, DESA Unicum.

cover
Dobre Wnętrze

W styczniowym "Dobrym Wnętrzu", oprócz mnóstwa wnętrzarskich inspiracji, 25 stron ekstra - o sztuce we wnętrzu, fotografiach Elliotta Erwitta, podróżach z architekturą, jedzeniu w gastrochwilówkach i nowych technologiach w naszych rękach! Do poczytania na Święta!

Ocena: 0
Tekst: redakcja DW Opracowanie: DD Zdjęcia: dzięki uprzejmości Malafor

POLECANE ARTYKUŁY