Zmiana w projekcie 4-pokojowego mieszkania

Wkrótce, wraz z mężem i 14-letnią córką przeprowadzimy się do 4-pokojowego mieszkania. Możemy zmienić ustawienie ścianek działowych. Łazienkę chcemy połączyć z WC, by zmieścił się tam prysznic i bidet. W pokoju dziennym chcielibyśmy ustawić stół na 6 osób. W mieszkaniu musi się znaleźć miejsce na komputer. Proszę o radę, jak oświetlić przedpokój i łazienkę.

przed Zmiana w projekcie 4-pokojowego mieszkania
po Zmiana w projekcie 4-pokojowego mieszkania

Z przedpokoju drzwi prowadzą do pokoju dziennego, pokoju córki i kwadratowego holu łączącego pozostałe pomieszczenia. Przedpokój oświetlamy kinkietem halogenowym dużej mocy, umieszczonym na ścianie pomiędzy drzwiami wejściowymi a drzwiami do pokoju córki. Halogenowe światło jest mocniejsze i jaśniejsze niż żarówkowe,  dobrze je więc zastosować w pomieszczeniu bez okien.

Propozycja zmiany rozkładu mieszkania

Dwa pokoje zamieniamy w obszerny pokój dzienny z miejscem do wypoczynku i stołem na sześć osób. Otwarta kuchnia w miejscu dawnej łazienki jest aneksem pokoju dziennego. Oba pomieszczenia dzieli pas sufitu podwieszonego z oświetleniem i odpowiedni układ posadzki. W miejscu WC proponuję urządzić pomieszczenie gospodarcze z pralką i szafkami na środki czystości. W łazience również możemy zainstalować światło halogenowe (w oprawach odpornych na wilgoć). Jeżeli chcemy dokładniej oświetlić umywalkę i wannę, zainstalujmy nad nimi pas obniżonego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych i zamontujmy w nim kilka lamp. Zarówno w sypialni, jak i pokoju córki, szafę zastąpi garderoba zamykana składanymi drzwiami.

 

Tworzymy duży przedpokój z garderobą. Dwa korytarze, wydzielone obniżeniami sufitu, prowadzą do części sypialnej oraz do pokoju-biblioteki z miejscem do pracy. Na wprost wejścia, nad dużym lustrem i nad drzwiami mocujemy dwa kinkiety halogenowe – oświetlają one przedpokój światłem odbitym od sufitu. Pokój dzienny wydzielamy ścianką z pustaków szklanych. Umożliwi to przenikanie światła dziennego do przedpokoju i sprawi, że pokój dzienny wyda się większy. W tej wersji kuchnia jest również aneksem pokoju dziennego. Ścianki działowe osłaniają blat roboczy i częściowo zasłaniają kuchnię. Łazienka po połączeniu z WC pomieściła umywalkę z blatem, prysznic, wannę, ustęp, bidet oraz pralkę szer. 40 cm. W sypialni, po przesunięciu ścian działowych, powstała wnęka na szafę ubraniową i miejsce na półki lub toaletkę.

Propozycja druga: strefa dzienna i sypialna

 Zmiana w projekcie 4-pokojowego mieszkania
 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 3942

Solidny stół sprawdzi się zarówno podczas codziennych posiłków, jak i rodzinnych spotkań.

Fot. Aleksander Rutkowski

Ocena: 0
Tekst: architekt Aneta Błażej

POLECANE ARTYKUŁY