W małych wnętrzach liczy się każdy centymetr powierzchni. Im gorzej wykorzystany - tym mocniej kole w oczy. Jak dobrze wykorzystać niewielką przestrzeń małej sypialni pokazuje przykład tej niezwykłej metamorfozy. Dzięki pomysłom specjalistów od home stagingu ciemna i wąska dotąd sypialnia nabrała oddechu i świetlistości. Jakie działania poprawiły wygląd i funkcjonalność tej małej sypialni w bloku?

Oczyszczenie przestrzeni

Sypialnia, nawet najmniejsza, jako pomieszczenie ma wyraźnie przypisaną funkcję – zdrowego snu, relaksu i wypoczynku. Wszelkie „nadprogramowe” przedmioty, bibeloty i meble w sypialni niosą ze sobą niepotrzebne rozproszenie, które utrudnia wyciszenie przed snem. Zagęszczenie zbędnej dekoracji i drobiazgów szczególnie w małej przestrzeni sypialni jest szczególnie niekorzystne dla efektywnego wypoczynku. Po wystawieniu wszystkich zbędnych mebli (zbyt dużych względem wnętrza stołu i foteli oraz półki z nieciekawą ekspozycją domowych drobiazgów), przestrzeń nabrała oddechu i harmonii. 

Kolor ścian to podstawa!

Aby małe wnętrze nabrało oddechu, postanowiono przemalować kolor ścian na dużo jaśniejszy. Miętowa zieleń, która do tej pory pokrywała ściany sypialni i żeberkowy grzejnik pod oknem, jak również wzorzysta zasłona zaciągnięta do połowy okna znacznie ograniczały dopływ światła dziennego i optycznie zmniejszały i tak już mały metraż sypialni. Odmalowanie ścian na świetlistą biel nie nadszarpnęło znacznie domowego budżetu, a wymiana wzorzystych i zaciemniających zasłon na lekkie i gładkie firany (białą i błękitną) pozwoliło wpuścić maksymalną dozę światła do wnętrza małej sypialni. 

Symetria i ład w małej sypialni

Z uwagi na niewielki metraż i naczelną funkcję sypialni, postanowiono wyeksponować we wnętrzu łóżko. Wysunięte na środek sypialni jasno określiło przeznaczenie wnętrza. Znalazło się dzięki temu również miejsce na dwie, jasne szafeczki nocne wraz z delikatnym oświetleniem. Dzięki subtelnie dobranej kolorystyce tekstyliów i dodatków (błękitne firanki, nocne lampki i poszewki dwóch poduszek) przemycono kolor do jasnego wnętrza monochromatycznej, białej sypialni, który nie zaciemnił wnętrza. Jasna podłoga i sosnowe szafki nocne również rozjaśniły małe wnętrze, które wydaje się teraz dużo większe. Nowy układ mebli pozwolił wykreować we wnętrzu symetrię i harmonię, co zdecydowanie poprawiło jakość wypoczynku w małej sypialni w bloku!