Kuchnia w odważnych kolorach

Przestawienie ścian działowych pozwoliło ciasną, wąską kuchnię przemienić w wygodną, funkcjonalną przestrzeń. Po remoncie kuchnia w odważnym zestawieniu bieli i czerwieni jest najbardziej dynamiczną częścią mieszkania.

Kuchnia w odważnych kolorach
Kuchnia w odważnych kolorach
Kuchnia w odważnych kolorach
Kuchnia w odważnych kolorach
przed Zdjęcie do bloczka 'metamorfozy' - art 4424
po Zdjęcie do bloczka 'metamorfozy' - art 4424

Przed remontem

Przestrzeń zamknięta - ciasna kuchnia z wejściem od strony przedpokoju nie miała szans na kontakt ze światłem dziennym. Wprawdzie w ścianie oddzielającej ją od pokoju dziennego było okno, tzw. podawcze, ale tylko jeszcze bardziej utrudniało ono sensowne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni.
Meble i wyposażenie było stare. Mocno zniszczone szafki, blaty i AGD trzeba było wyrzucić. Właściciele postawili na jasną, prostą i nowoczesną zabudowę.

Po remoncie

Nowym właścicielom udało się z pomocą kilku przyjaciół oczyścić przestrzeń do tego stopnia, że pozostały w niej tylko... ściany nośne. Dopiero niemal całkowicie otwartą przestrzeń zaczęli planować i dzielić po swojemu. W miejscu dawnego wejścia do kuchni, od strony korytarza, stanęła ściana działowa, a tam, gdzie była pierwotnie ściana z okienkiem – niski murek mający pełnić funkcję barku. Wyodrębniona tym sposobem strefa kuchenna została jednocześnie otwarta na salon, zyskując przynajmniej wizualnie więcej przestrzeni i cenny dostęp do dziennego światła.

Kolory w kuchni

Otwarta na pokój, ale wciąż niewielka przestrzeń domagała się rozjaśnienia. Na podłodze niemal całego mieszkania ułożono jasny dębowy parkiet, a w obrębie kuchni – kremową terakotę. W założenie o umiarkowanej nowoczesności wpisały się proste szafki z IKEA. Dla kontrastu do jasnych mebli dobrano ciemne blaty. Dębowe, zabarwione ciemnobrązową bejcą, zostały wykonane na zamówienie. Choć właścicielom podobają się klasyczne połączenia beżów, bieli i brązów, uznali, że taki zestaw nie sprawdzi się w ich kuchni. Małe wnętrze potrzebowało zdecydowanej dominanty. Właścicielka mieszkania od zawsze marzyła o czerwieni w kuchni. Najpierw pojawiły się więc ogniste płytki i ściany, a w ślad za nimi energetyczne dodatki – drobny sprzęt, tkaniny, naczynia.

Ile to kosztuje (kuchnia o pow. 4,25 m2)

  • Podłoga: ok. 240 zł
    terakota „Pietre di Samarcanda˝ Bianco, Ceramiche Ceasar, 30x30 cm, (ok. 3 m2), ok. 80 zł/m2 DAV-IMPORT
  • Ściany i sufit: ok. 655 zł
    farby: biała, (ok. 1 l), ok. 40 zł/l, czerwona, (ok. 1 l), ok. 70 zł/l, BECKERS; płytki Quartieri Madrid, 10x10 cm, (ok. 5 m2 ), ok. 109 zł/ m2, MARAZZI
  • Meble i wyposażenie: 7010 zł
    szafki Faktum, ok. 5 tys. zł, zlewozmywak Domsjö, 209,95 zł, bateria Bagvik, 399,95 zł, IKEA; blat, dąb barwiony, ok. 1400 zł  (500 zł/m2), na zamówienie, razem: ok. 7900 zł
  • AGD: płyta gazowa GC64SI, 999 zł, MASTERCOOK; lodówka do zabudowy ERN 29750, 1999 zł, ELECTROLUX; okap, Luftig HOO BOO W, whirlpool, 369,95 zł, IKEA
Ocena: 0
Tekst: Joanna Stochmal Stylizacja: Kinga Zalewska-Stochmal Zdjęcia: Sebastian Oleksik

POLECANE ARTYKUŁY