Malowanie płytek w kuchni: odnawiamy płytki

Malowanie płytek w kuchni specjalistyczną farbą to świetny sposób na błyskawiczną metamorfozę całego wnętrza. Jeśli Twoje stare płytki kuchenne nadal są w dobrym stanie, lecz nie cierpisz ich koloru i stylu, ta metoda jest dla Ciebie. Zobacz, jak w ciągu tylko jednego dnia nadać płytkom kuchennym nowe życie! Jak odnowić płytki w kuchni: poradnik. 

Malowanie płytek kuchennych metamorfoza kuchni
Malowanie płytek kuchennych metamorfoza kuchni
Malowanie płytek kuchennych metamorfoza kuchni
Malowanie płytek kuchennych metamorfoza kuchni
Malowanie płytek kuchennych metamorfoza kuchni

Często odkładamy kosztowny remont kuchni na bliżej nieokreśloną przyszłość, mimo że kolor ścian i mebli już dawno wyszedł z mody. Jak odnowić płytki w kuchni? Redakcja Urzadzamy.pl sprawdziła własnoręcznie działanie specjalistycznych farb do glazury, dzięki którym w ciągu jednego popołudnia zupełnie odmieniliśmy niemodne już płytki kuchenne bez potrzeby kosztownego ich skuwania i inwestycji w nowe. Razem z Panią Wioelttą Piotrowską z Pomaluj Mebel przeprowadziliśmy totalną metamorfozę niemodnych płytek kuchennych, malując je na modną, złamaną szarość. Malowanie glazury w kuchni: szybki i tani remont.

Czytaj też: Nowa podłoga: co warto wiedzieć przed wymianą podłogi

Malowanie płytek w kuchni: materiały

Do szybkiego i taniego malowania kafelków potrzebować będziesz:

- farba do malowania kafelków, czyli farba renowacyjna do płytek ściennych  (np. w kolorze "Biały pieprz" V33),
- wałek malarski,
- korytko na farbę,
- wąski pędzelek,
- gąbkę, płyn do naczyń i miskę,
- taśmę i folię malarską,
- rękawiczki ochronne.

Zobacz też: Jak odnowić meble kuchenne? Malowanie szafek w starej kuchni

Malowanie płytek w kuchni KROK PO KROKU

  • Przygotowanie płytek do malowania

Zanim przystąpimy do właściwego malowania płytek kuchennych musimy gruntownie umyć oraz odtłuścić powierzchnię płytek. W zależności od potrzeb i stanu płytek, do odtłuszczenia możemy użyć łagodnych lub mocniejszych środków czyszczących do glazury. Na koniec myjemy ściany ciepłą wodą z płynem do naczyć i wycieramy ścianę do sucha.

Sprawdź też: Podłoga w kuchni: wybieramy płytki kuchenne na lata. 10 zdjęć ładnych aranżacji

Gdy ściana z płytkami jest już sucha, należy zabezpieczyć ściany i blat kuchenny. Do tego celu wykorzystamy folię malarską (na blat) i taśmę malarską, oklejając strefę ściany wokół płytek. Dla pewności folię na blacie również mocujemy taśmą malarską. Tak przygotowana ściana ze starymi płytkami jest gotowa do malowania.

  • Malowanie starych płytek w kuchni

Malowanie płytek kuchennych zaczynamy od wypełnienia renowacyjną farbą do płytek przestrzeni fug. Cienkim pędzelkiem dokładnie malujemy porowatą strukturę przestrzeni pomiędzy płytkami, starając się jak najmniej wjeżdżać farbą na przestrzeń płytki. Fugi, zwłaszcza "wiekowe", mają zazwyczaj porowatą strukturę, dlatego inaczej chłoną farbę. Nie przejmujmy się tym i wykonujmy tyle ruchów pędzlem, by w pełni pokryć starą fugę farbą do malowania kafelków. Po pomalowaniu pewnego wycinka fug malowanej ściany z glazurą, nałóżmy farbę również na płytki. Dzięki temu farba zasychać będzie mniej więcej w podobnym czasie, co zagwarantuje nam równomierny efekt rozłożenia koloru na ścianie. My przyjęliśmy miarę ok. 5-6 płytek, czyli po pomalowaniu fug na takiej przestrzeni, malowaliśmy ją następnie w całości pierwszą warstwą farby do płytek. Czynność powtarzamy aż do całkowitego pomalowania odnawianej ściany ze starą glazurą. Po odczekaniu czasu sugerowanego przez producenta farby renowacyjnej (ok. 3 godzin), przystąpiliśmy do nakładania drugiej, w pełni kryjącej już warstwy farby do płytek. Ważne: farbę za pomocą wałka nanosimy ruchem krzyżowym, czyli najpierw nakładamy farbę na płytki ruchem poziomym, a następnie poprawiamy ruchem pionowym. Taka metoda nakładania farby renowacyjnej podczas malowania płytek w kuchni za pomocą wałka malarskiego zagrawantuje nam pełne pokrycie tarych płytek kredowych nowym kolorem.

Nie przegap: Jaka podłoga do salonu z aneksem kuchennym? Pomagamy wybrać

  • Wykończenie płytek w kuchni

Po upływie kilku godzin możemy zdjąć zabezpieczoną przestrzeń wokół płytek - taśmę i folię malarską. Nowy kolor jest już widoczny! Aby jednak nowa odsłona starej glazury posłużyła nam w pełnej krasie przes dłuższy okres czasu, musimy odczekać ok. 10 dni. W tym czasie staramy się nie zachlapać glazury wodą i odstawiamy wszelkie środki czystości. Po tym czasie farba do glazury "nabiera mocy" i w 100% nadaje się do codziennego życia kuchennego.

Czytaj też: Wystrój wnętrz: 6 pomysłów na aranżację podłogi

Aranżacje podłóg w pomieszczeniach - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Jak idealnie dobrać podłogę do kuchni, salonu czy łazienki? Zobacz galerie zdjęć!

Malowanie płytek kuchennych - ZOBACZ WIDEO

Jak odnowa podłogi w kuchni wygląda w praktyce? Zobacz wideo zamieszczone poniżej! 

Ocena: 2,5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Redakcja

POLECANE ARTYKUŁY