Malowanie boazerii: sposoby na niemodną boazerię ZRÓB TO SAM

 Przedpokój z boazerią METAMORFOZA

Fot. Redakcja

Szybki sposób na starą boazerię w domu? Malowanie boazerii: pokazujemy jak odnowić deski na ścianie w jedno popołudnie, za pomocą farb kredowych. Samodzielnie przemalowaliśmy ściany z boazerią! Bez zrywania, zdzierania czy szlifowania starej ściany z deskami uzyskaliśmy zupełnie nowe wnętrze z boazerią w stylu skandynawskim! Tani remont ścian z boazerią? Razem z Pomaluj Mebel dzielimy się z Wami naszym know-how [WIDEO]

Każdy z nas zna przynajmniej jedno takie wnętrze... całe w BOAZERII! Niemodna dziś boazeria w korytarzu, na klatce schodowej, w przedpokoju czy w kuchni stanowiła jeszcze kilka dekad temu synonim dobrobytu i "powiew Zachodu". Stosowane ówcześnie sposoby wykończenia boazerii lakierami przesadnie nafaszerowanymi chemią sprawiły, że drewno na ścianie nieładnie pożółkło, a struktura lakieru często z wiekiem nabierałą chropowatości i przebarwień. Nie wspominając o absorbcji kurzu i zabrudzeń. Czy z tego wnętrzarskiego impasu można się niedrogo i skutecznie wyzwolić? 

Sposób na boazerię: szczęście w nieszczęściu

Moda (w tym i trendy w aranżacji wnętrz) ma to do siebie, że z czasem przemija. Zazwyczaj prędzej, niżby nam się wydawało. Jednak nawet jeśli ulegniemy sezonowym trendom, a pozostaniemy wierni dobrym materiałom, praktycznie każdą modową "zaszłość" będziemy mogli przekuć w całkiem aktualny walor. 

Szczęściem w nieszczęściu wnętrz z niemodną boazerią jest drewniany surowiec - materiał ponadczasowy i zawsze aktualny, najbliższy stylowo wnętrzom skandynawskim. Dzięki szybkiej zmianie koloru boazerii na ścianie, bez kosztownego i żmudnego demontażu czy zdzierania powłok lakierniczych, możemy w łatwy i niedrogi sposób całkowicie odmienić niemodną aranżację. Inspiracje stylem skandynawskim będą strzałem w dziesiątkę naszej metamorfozy - drewno na ścianie w takim ujęciu prezentować się będzie naturalnie i stylowo, jakby z przeznaczeniem do dokłądnie takiej aranżacji (a nie jako efekt przemalowania). Jasne, pastelowe kolory wniosą do pomieszczenia z boazerią więcej światła. Matowe wykończenie farby kredowej uspokoi z kolei rozedrgane wertykalnymi podziałami deskowania ściany. Całość będzie wyglądać świeżo, czysto i bardzo stylowo... zupełnie nie do poznania! A wystarczy nam jedno popołudnie...

Ściana z boazerią: malowanie boazerii KROK PO KROKU

Do spektakularnej metamorfozy ściany z boazerią w jedno popołudnie potrzebować będziesz:

  • farby kredowej w wybranym kolorze (najlepiej jasnym, pastelowym),
  • folię i taśmę malarską,
  • pędzel (wąski) i wałek malarski,
  • korytko na farbę,
  • rękawiczek ochronnych.

KROK 1: Zabezpiecz taśmą i folią malarską podłogę, framugi, parapety, gniazdka i kontakty oraz sufit przed niekontrolowanym zabrudzeniem farbą kredową.

KROK 2: Następnie dokładnie umyj i odtłuść malowaną powierzchnię ściany z boazerią ciepłą wodą z płynem do naczyń. Wytrzyj do sucha. Miejsca z zaschniętym tłuszczem (np. w kuchni) możesz delikatnie przetrzeć papierem ściernym lub odtłuścić silniejszym środkiem do czyszczenia zlewów i powierzchni zabrudzonych tłuszczem.

KROK 3: Wymieszaj w puszce, a następnie wlej niewielką ilość farby kredowej (jest bardzo wydajna) do korytka malarskiego. Za pomocą małego pędzelka zacznij malowanie ściany z boazerią od miejsc złączenia desek lub drewnianych paneli. Pędzlem pomaluj także listwy wykańczające na styku boazerii z sufitem i z podłogą.

KROK 4: Za pomocą wałka malarskiego pomaluj pozostałą część ściany z boazerią jak zwykłą ścianę. Odczekaj do wyschnięcia pierwszej warstwy farby (w zależności od producenta ok 1-2 godziny) i nałóż drugą warstwę farby kredowej. Poczekaj aż wyschnie i... ciesz się swoim nowym wnętrzem z drewnianą boazerią w stylu skandynawskim!

Malowanie płytek kuchennych metamorfoza kuchni
camera

Malowanie płytek kuchennych metamorfoza kuchni KROK PO KROKU

LISTA ZAKUPÓW

Wnętrze domu całe w boazerii
camera

Boazeria w mieszkaniu: reaktywacja. Ciekawe pomysły na deski na ścianie

LISTA ZAKUPÓW

Jak przemalować mebel: POMYSŁY & ZDJĘCIA
camera

Malowanie mebli: POMYSŁY & ZDJĘCIA na odnawianie mebli

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Redakcja

POLECANE ARTYKUŁY