Przy wyborze grzejnika do łazienki kieruj się przede wszystkim rodzajem instalacji oraz wielkością i naturalnym ciepłem pomieszczenia. Styl wnętrza jest kwestią drugoplanową, aczkolwiek wiadomo, że do łazienki w stylu retro lepiej jest wybrać klasyczny, biały grzejnik niż srebrny dekoracyjny grzejnik o futurystycznych kształtach i odwrotnie. Warto także zainwestować w produkt wysokiej jakości, który będzie służyć przez wiele lat.

Grzejnik do łazienki: jaki kupić?

We wnętrzu o niedużych rozmiarach oraz o podwyższonej wilgotności grzejnik powinien spełniać pewne kryteria. Podpowiadamy, jak kupić dobry grzejnik do łazienki i o czym pamiętać podczas jego montażu. W łazienkach najczęściej montuje się modele grzejników drabinkowe, ale coraz większą popularnością cieszą się też dekoracyjne grzejniki panelowe. Wybierz model przeznaczony do łazienki – wykonany ze stali odpornej na korozję, malowanej lub lakierowanej proszkowo (panelowy powinien być galwanizowany). Grzejnik może być wodny (zasilany z c.o.), elektryczny lub wodny z grzałką elektryczną (przydaje się np. do suszenia ręczników poza sezonem grzewczym). Każdy powinien mieć odpowiednią moc grzewczą – aby ją ustalić, podaj sprzedawcy wymiar łazienki, poinformuj o oknie. Przyjrzyj się okresowi gwarancyjnemu. Im dłuższy, tym większe zaufanie możesz mieć do jakości i wykonania grzejnika łazienkowego. Grzejnik do łazienki może mieć też różne udogodnienia: opcjonalne haczyki, wieszaki, półki, relingi przydają się podczas codziennego korzystania z grzejnika. Sprawdź, jakie dodatki i paletę kolorystyczną grzejników łazienkowych proponuje producent.

Grzejnik łazienkowy montaż

Miejsce montażu grzejnika w łazience: unikaj montowania grzejnika bezpośrednio przy umywalce, prysznicu czy wannie – zbyt duże zawilgocenie powietrza nie służy kaloryferowi. Jeżeli wybierzesz grzejnik z grzałką, zamontuj gniazdko elektryczne (w takim miejscu, by wyeliminować problem wiszących kabli).

Grzejniki łazienkowe: rodzaje grzejników

Jeśli masz w łazience stary grzejnik i chcesz wymienić go na nowy, wybierz grzejnik drabinkowy, który samodzielnie ogrzeje łazienkę, z powodzeniem zastępując tradycyjny kaloryfer. Dzięki swojemu kształtowi grzejnik łazienkowych drabinkowych doskonale nada się do suszenia wilgotnych ręczników czy prania. W takim grzejniku warto dodatkowo zamontować grzałkę elektryczną, aby działał również poza sezonem grzewczym. Grzałkę instaluje się w jednym z dwóch dolnych króćców przyłączeniowych i podłącza kablem na napięcie 230 V z wtyczką do gniazda z uziemieniem. Gniazdo trzeba zainstalować w pobliżu grzejnika. Moc grzałki powinna być o 20-30% mniejsza od mocy grzejnika. Grzejniki łazienkowe drabinkowe instaluje się zazwyczaj w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Elektryczne grzejniki łazienkowe sprawdzają się, gdy w pomieszczeniu jest ciepło lub gdy trzeba je jedynie dogrzać. Tego typu grzejniki mają niewielką moc, samodzielnie nie ogrzeją więc dużej, zimnej łazienki. Ich instalacja jest bardzo łatwa – grzejnik wiesza się na ścianie i wtyczką podłącza do gniazda instalacji elektrycznej na napięcie 230 V albo łączy na stałe w puszce. Do grzejnika elektrycznego warto zamontować termostat pokojowy, który utrzyma w łazience zadaną temperaturę. Grzejnik łazienkowy konwektorowy przypomina zwykły grzejnik wodny albo promieniującą płytę grzejną mocowaną do sufitu lub ściany. Może być również wyposażony w nóżki – stojący. Efekt działania tego typu grzejnika do łazienki można porównać do ogrzewania podłogowego, ale o mniejszej bezwładności cieplnej i wyższej temperaturze powierzchni grzejnej. Konwektory wykorzystują cyrkulację powietrza, dzięki czemu pozwalają na szybkie ogrzanie pomieszczenia.

Grzejnik łazienkowy ceny

Najprostsze grzejniki łazienkowe nie są droższe od typowych płytowych czy członowych, można je kupić już za kilkaset złotych. Grzejniki łazienkowe dekoracyjne bardzo różnią się cenami. Na ogół kosztują więcej niż typowe grzejniki płytowe czy członowe, jedynie najprostsze grzejniki łazienkowe drabinkowe (o ile można je nazwać dekoracyjnymi) są stosunkowo tanie. Wiele z nich kosztuje mniej niż 1000 zł, ale za te najbardziej efektowne trzeba zapłacić nawet po kilkadziesiąt tysięcy. Górnej granicy cen praktycznie nie ma. Są firmy, które produkują grzejniki na indywidualne zamówienie. Wybierając grzejnik, pamiętajmy, że powinien być trwały. Bardzo niska cena może świadczyć o kiepskiej jakości. Taki grzejnik może na przykład szybko skorodować. Zwłaszcza gdy zamierzamy zainstalować go w łazience, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia przed korozją nie tylko jego wnętrza, ale również powłoki zewnętrznej. Z reguły im dłuższy jest okres gwarancji, tym większa trwałość grzejnika.