Panele prysznicowe mają sporo zalet: zapewniają kilka rodzajów masażu, mają nowoczesny, estetyczny wygląd i zajmują mało miejsca. Panel prysznicowy to kompletne, gotowe do zawieszenia na ścianie urządzenie, które doskonale uzupełni wyposażenie każdej nowoczesnej łazienki. Możesz zamontować go podczas urządzania pomieszczenia albo w już wykończonej łazience, bez konieczności skuwania płytek ceramicznych i wykonywania uciążliwych przeróbek instalacji. Na płycie, za którą znajdują się podłączenia do instalacji wodociągowej, zamontowane są dysze, głowice, słuchawki i zawory.

Panel prysznicowy: dla przyjemności i zdrowia

Zdaniem specjalistów od fizykoterapii, codzienny kilkuminutowy masaż wodny działa na nasz organizm odprężająco, może też niwelować uciążliwe dolegliwości kręgosłupa i stawów, poprawiać samopoczucie przy migrenach i bezsenności oraz poprawiać nastrój. Montując w kabinie natryskowej panel prysznicowy, możesz stworzyć w swojej łazience istne domowe SPA i korzystać z dobrodziejstw masażu wodnego codziennie! Masaż pod natryskiem jest typowym wodnym, biczowym masażem relaksacyjnym pod niewielkim ciśnieniem. Działa rozluźniająco i pobudzająco. Może też działać tonizująco w stanach napięć nerwowych. Odpowiednie ustawienie się przy panelu i skierowanie strumienia wody na bolesne czy zbyt napięte mięśnie przynosi ulgę. Stojąc pod natryskiem, możesz obracać się i wystawiać na działanie strumieni dowolną część ciała, bez względu na sposób ułożenia dysz (symetryczny czy centralny). W odróżnieniu od typowych zdrowotnych masaży ciśnieniowych, nie ma przeciwwskazań do masowania brzucha i klatki piersiowej, ponieważ ciśnienie wody wypływającej z dysz paneli prysznicowych nie jest bardzo duże.

Panel prysznicowy: wygoda i funkcjonalność

O możliwościach panelu prysznicowego (i jego cenie) w znacznej mierze decyduje liczba i różnorodność elementów zamontowanych na jego płycie. Dysze mogą być zamontowane na stałe lub na przegubach – wtedy możliwa jest regulacja kierunku wypływu wody. Najczęściej są one rozmieszczone w dwóch pionowych rzędach po obu stronach panelu i ułożone symetrycznie względem siebie. Ich liczba jest różna – od kilku do kilkunastu. Niekiedy jedna z dysz umieszczona jest na dole, pośrodku panelu. Rozmieszczenie dysz nie jest przypadkowe – ma medyczne uzasadnienie. Wypływająca z nich woda powinna, zdaniem fizykoterapeutów, masować różne punkty na ciele – najlepiej mięśnie położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, a nie sam kręgosłup. Dysze mogą wytwarzać strumienie różnego rodzaju i o różnym nasileniu. W zależności od modelu, można je włączać i wyłączać osobno lub kilka naraz. Panele prysznicowe mogą być wyposażone w jedną lub dwie słuchawki prysznicowe. Górna słuchawka, nazywana często głowicą prysznicową, może być stała lub zamocowana na przegubie, co umożliwia regulowanie kierunku strumienia wypływającej z niej wody. Niektóre modele paneli mają słuchawki z regulowanym natężeniem strumienia wody (normalny, miękki, masujący, bicz), popularne są też słuchawki oszczędzające wodę. Do paneli prysznicowych montuje się baterie, których cały mechanizm ukryty jest w panelu. Widoczne są tylko uchwyty i pokrętła do ręcznej regulacji temperatury i natężenia strumienia wody. W obudowie panelu umieszczone są również pokrętła służące do przełączania strumienia do dysz i słuchawek. Panele mogą być wyposażone w termostat umożliwiający ustawienie żądanej temperatury wody i utrzymywanie jej na niezmiennym poziomie. Wygodne, ale znacznie droższe są panele prysznicowe, których funkcjami można sterować za pomocą urządzeń elektronicznych. Elementami dodatkowymi mogą być półeczki na kosmetyki, składane siedzisko, lustra, wylewki bidetowe, oświetlenie, a nawet odtwarzacz hi-fi i głośniki czy system do aromaterapii.