Kiedy opłaty wciąż rosną wato przyjrzeć się domowemu budżetowi. Może warto pomyśleć o kilku modernizacjach i nowym wyposażeniu do kuchni lub łazienki? 

Małe zmiany, duży efekt

Perlator - tanie i efektywne rozwiązanie do kuchni i łazienki (ok. 8 zł). Perlator zrobiony jest z drobnej siatki i nakładany na końcówkę wylewki baterii. Zwiększy strumień wody, a jednocześnie zmniejszy jej zużycie nawet o 40%.  

Dzielony przycisk spłuczki - cena od 50 do 300 zł. Tzw. dwutakt pozwala na spłukiwanie wody połową objętości. Specjaliści przekonują, że pomaga zaoszczędzić nawet 3 litry wody miesięcznie. Drugim rozwiązaniem do WC jest przycisk „stop”, który przerywa spłukiwanie po ponownym naciśnięciu. 

Bateria termostatyczna - posiada pokrętło do ustalenia temperatury wody. Posiada dwie zalety: nie musimy czekać na wyregulowanie temperatury, nie jesteśmy narażenie na poparzenie. Koszt takiej baterii to 400-800 zł. Producenci przekonują, że inwestycja zwraca się po roku. 

Sprawdź zanim kupisz: baterie do łazienki>>>

Pompa cyrkulacyjna - ma podobne zalety jak bateria termostatyczna, ale to produkt dedykowany do domów jednorodzinnych. Zadba o stałą temperaturę wody krążącej w instalacji podgrzewanej. 

Pralka - najbardziej sprawdzony sposób oszczędzania wody w domu. Z funkcją „eko” zmniejszy zużycie wody nawet o 6 litrów w porównaniu z praniem ręcznym.

Poradnik kupującego: pralka otwierana z przodu czy góry?>>>

Do rozważenia: założenie własnych liczników wody w kuchni i łazience. Zapłacimy tyle, ile wody zużyliśmy. Cena wodomierza to ok. 100 zł. 

Oszczędzanie wody. Zmień nawyki

Przedstawiamy 6 sprawdzonych zasad, które pomogą ci zmniejszyć zużycie wody w domu.

  1. Bierz 15-minutowy prysznic zamiast długiej kąpieli. Ile zaoszczędzisz wody? Około 400 litrów tygodniowo! 

  2. Nie lekceważ cieknącego kranu. Możesz rocznie zmarnować nawet 170 litrów wody. 

  3. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Lejąca się woda to najczęściej powtarzany błąd, czyli marnowanie nawet do 4 litrów na minutę. 

  4. Pierz ubrania w pełnej pralce. Wyjątek? Urządzenia z funkcją eko. Taka sama zasada dotyczy zmywarki. 

  5. Wodę wykorzystaną do mycia warzyw i owców wykorzystaj do podlania kwiatków. Służy im także woda po gotowaniu jaj na twardo. 

  6. Nie spłukuj śmieci w toalecie.