Jak oszczędzać wodę w domu? Poradnik – oszczędzamy wodę

2021-10-29 9:18

Zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w domu? Oszczędzanie wody wcale nie musi oznaczać dyskomfortu, gorszej jakości życia. Wystarczy używać odpowiednich sprzętów i wprowadzić kilka dobrych nawyków. Rachunki za wodę szybko zmaleją, a ty będziesz eko. Przeczytaj nasz poradnik, jak oszczędzać wodę!

bateria Icon z ogranicznikiem przepływu, TEKA
Autor: Serwis prasowy firmy

Spis treści

  1. Jak oszczędzać wodę? Proste sposoby
  2. Oszczędzamy wodę - praktyczne wyposażenie łazienki i kuchni

Jak oszczędzać wodę w domu? Znamy kilka sposobów, które na pewno ci się przydadzą! Choć trudno w to uwierzyć... Polska jest zagrożona deficytem wody. W naszym kraju na jedną osobę przypada około 1600 m³ wody rocznie, podczas gdy średnia europejska wynosi 4500 m³. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W Europie jest ich ponad 100 mln*.

Wniosek z powyższego? Szkoda marnować wodę. Z kapiącego kranu (co 3 sekundy – kropla) po godzinie uzbiera się jej prawie szklanka. 3-minutowe mycie zębów przy odkręconej wodzie to strata 15–30 l. Natomiast przez nieszczelną spłuczkę do toalety może spłynąć nawet 216 l w ciągu doby. Oszczędzanie wody w domu najlepiej zacząć od naprawy drobnych usterek hydraulicznych. Weź pod lupę baterie w kuchni i łazience. Sprawdź szczelność pralki, zmywarki i spłuczki WC. Być może sprzęty wymagają wymiany? Jeśli tak, podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, wybierając nowe. Przekonaj się, jak w prosty i bezbolesny sposób zmniejszyć zużycie wody. *Źródło: Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, pfozw.org.pl

Jak oszczędzać wodę? Proste sposoby

Możliwości masz wiele – od przykręcania kranu po zakup ekologicznych baterii i zmywarki. Jednak najbardziej spektakularne efekty osiągniesz, łącząc cztery poniższe zalecenia.

1. Oszczędzamy wodę: wymień baterie

Najlepiej na takie z wylewką z perlatorem lub aeratorem (napowietrzają wodę, dzięki czemu strumień wydaje się mocniejszy). Rozejrzyj się za ekologicznymi modelami o klasie przepływu Z – z ogranicznikiem, który zmniejszy wypływ wody nawet do 5 l na minutę. Łatwiejszą obsługę, a tym samym większe oszczędności wody zapewniają baterie jednouchwytowe, bezdotykowe, termostatyczne czy z kilkoma stopniami regulacji siły strumienia.

2. Myj z głową

Gdy nie potrzebujesz wody w danej chwili, zakręcaj kran. Pomoże ci w tym np. przycisk pauza/stop. Nie możesz oduczyć dzieci „lania wody”? Bateria z blokadą wypływu (po ustalonym czasie) lub światłem sygnalizującym „marnotrawstwo” powinna zmienić nastawienie domowników do kwestii oszczędzania. Zamiast długiej kąpieli w wannie pełnej wody – częściej wybieraj prysznic. Jeśli zmywasz naczynia ręcznie, nie rób tego pod bieżącym strumieniem (zużywasz wtedy 60–90 l). Napuszczaj wodę do zlewozmywaka. O ile to możliwe, zainwestuj w zmywarkę. Na rynku dostępne są modele potrzebujące na jeden cykl mycia zaledwie 5,8 l wody (wykorzystują wodę z ostatniego płukania do wstępnego mycia w nowym załadunku).

3. Działaj grupowo i celowo

Zanim uruchomisz zmywarkę lub pralkę, zbierz większy załadunek. Usuń z talerzy resztki jedzenia (nie płucz ich pod bieżącą wodą, ewentualnie przetrzyj mokrą gąbką). Ustawiaj urządzenia na programy eko. Nie wrzucaj do toalety rzeczy, które powinny wylądować w koszu na śmieci – unikaj spłukiwania muszli, jeśli nie jest to potrzebne.

4. Stosuj recykling

Roztopiony lód po rozmrożeniu lodówki lub wodę po ostatnim płukaniu naczyń możesz wykorzystać np. do podlewania kwiatów na balkonie lub sprzątania.

Oszczędzamy wodę - praktyczne wyposażenie łazienki i kuchni

Co wyróżnia nowoczesny dom energooszczędny?
Nasi Partnerzy polecają