Suszarka do włosów to dobry pomysł na praktyczny prezent. Bez suszarki do włosów nie możemy się po prostu obejść, zwłaszcza zimą, kiedy wychodzenie z niedosuszonymi włosami może się skończyć przeziębieniem, tym bardziej, że to właśnie przez gołą głowę stracimy ponad 20 proc. ciepłoty ciała. Zanim powiemy o samych urządzeniach kilka słów o suszeniu włosów w sposób naturalny, który wciąż ma, a można zaryzykować stwierdzenie, że zyskuje zwolenników. Tymczasem taki sposób wymaga dużo czasu – oczywiście w zależności od długości i rodzaju włosów, a co gdy ktoś myje je co rano? Swobodne wysychanie sprawia, że włosy się układają w taki sposób, jaki mają „zakodowany z natury”, a jeśli w ogóle są suche – „puszą się” i mamy efekt stogu siana. Jeśli komuś na fryzurze nie zależy, nie ma problemu. Argumenty padające za suszeniem naturalnym są takie, że urządzenia elektryczne przesuszają włosy, więc stają się one kruche i łamliwe… Jednak nowoczesne suszarki, np. opracowana przez konstruktorów włoskiej marki Bellissima nie przesusza włosów, szybko i mocniejszym strumieniem powietrza suszy włosy u nasady, a delikatniej końcówki.

Dobra suszarka do włosów

Producenci suszarek do włosów doskonale wiedzą, że zbyt wysoka temperatura wysusza, a nawet niszczy włosy, dlatego ciągle urządzenia udoskonalają, wprowadzając nowe rozwiązania oraz funkcje, by niekorzystne skutki „ograniczać” do minimum. Jedni dopracowują silniki suszarek do włosów, inni wzbogacają kratkę u wylotu suszarki mieszanką mikroodżywek z zawartością keratyny, olejkiem arganowym i makadamia, by włosy błyszczały. Większość nowych technologii (każda firma ma swoje nazewnictwo) zmierza do tego, by suszarki do włosów pracowały szybko, a suszenie odbywało się za pomocą silnego strumienia powietrza z udziałem niezbyt wysokiej temperatury. Zdaniem fachowców 70°C, to temperatura idealna do suszenia włosów, gdyż nie narusza naturalnego poziomu wilgotności włosów, a im dłuższy czas suszenia w temperaturze wyższej, tym bardziej niszczone i przesuszone stają się włosy.

Jaką kupić suszrakę do włosów?

Kupując suszarkę do włosów należy sprawdzić jej parametry, funkcje oraz wyposażenie. Wyjaśniamy podstawowe parametry szuszarke do włosów:

Moc suszarki do włosów – im wyższa, tym suszą szybciej, a to jest ważne. Te do użytku domowego mają najczęściej od 1400 do 2300 W, wyższa jest zwykle zarezerwowana dla zakładów fryzjerskich.

Czujniki termiczne suszarki do włosów – potrafią dostosować temperaturę do stanu wysuszenia włosów, jeśli urządzenie je ma, to nie grozi nam przesuszenie włosów.

Możliwość regulacji temperatury suszarki do włosów – nie powinno się suszyć włosów przy zbyt wysokiej temperaturze, optymalna wynosi około 70°C. Wielostopniowy zakres temperatury.

Dobór siły nadmuchu (nawiewu) i szybkość nadmuchu suszarki do włosów – im większa, tym czas suszenia jest krótszy, a włosy nie są narażone na nadmierne przesuszenie (producenci podają ją w km/h).

Funkcja jonizacji suszarki do włosów – dzięki niej włosy stają się lśniące i nie elektryzują się, gdyż jonizator wytwarza ładunki ujemne, które neutralizują znajdujące się na włosach ładunki dodatnie. Ponadto suszarka z funkcją jonizacji zamyka łuski włosów, powodując lepsze wchłanianie się niespłukiwanych odżywek.

Wyposażenie suszarki do włosów: dyfuzor –  nakładka z perforowanymi wypustkami, która podnosi włosy, dodając im objętości i zostawia naturalne fale, koncentrator – zostawia proste, gładkie pasma.

Uchwyt do zawieszenia suszarki do włosów – pozwala powiesić urządzenie, co ułatwia jego przechowywanie.

Ceny suszarek do włosów – już od 26 zł, trzeba jednak pamiętać, że nowoczesne rozwiązania wiążą się z większymi kosztami, za takie suszarki trzeba zapłacić od ok. 200 do ok. 800 zł.

Jak używać suszarki do włosów

Niby każdy wie, ale gdy nie udaje się „zrobić” wymarzonej fryzury trzeba zdać sobie sprawę, że prawdopodobnie, źle używaliśmy suszarki. Oto kilka rad, jak prawidłowo używać suszarki do włosów:

  • przed suszeniem włosy należy rozczesać,
  • suszarkę należy trzymać mniej więcej w odległości 30 cm od włosów,
  • używamy ciepłego lub chłodnego nawiewu, a nie gorącego,
  • strumień powietrza powinno się kierować wzdłuż włosów zaczynając od nasady aż po końce,
  • stylizację fryzury dobrze jest zakończyć chłodnym nawiewem, by „zamknąć” łuski włosów.