Najczęściej spotykane funkcje pralek:

  • Automatyka wagowa. Większość nowoczesnych pralek automatycznie dostosowuje ilość wody do ilości i rodzaju pranej bielizny. Ta funkcja jest różnie nazywana przez producentów.
    Pół wsadu to funkcja przydatna w pralkach, które nie mają automatycznego systemu doboru ilości wody. Można wówczas załadować połowę maksymalnej pojemności bębna. Podczas prania zużywa się mniejszą ilość wody, płukanie bowiem jest zwykle skracane o jeden cykl.
  • Pranie ze zraszaniem (nazywane też „prysznicem”, „praniem deszczowym”, Direct Spray lub Jet System) jest bardziej efektywne, pozwala na duże (do 30%) oszczędności wody i energii elektrycznej. Podczas takiego prania dostarczane są pęcherzyki powietrza. Jest to dodatkowe mechaniczne oddziaływanie na praną bieliznę, dzięki czemu łatwiej z niej usunąć brud. „Prysznic” może być wytwarzany przez specjalną pompę. Zraszanie może też być samoczynne. Do perforowanych progów (zbieraków) bębna podczas jego ruchów obrotowych dostaje się woda. Gdy znajdą się one w górnym położeniu – wycieka i zrasza praną bieliznę. Rozwiązanie to ma już większość pralek.
  • Redukcja piany. Jeżeli w pralce podczas prania powstaje zbyt dużo piany, część wody z proszkiem jest automatycznie wypompowywana. W jej miejsce pobierana jest czysta woda. W innych rozwiązaniach uruchamiane jest dodatkowe płukanie i automatycznie redukowane są obroty bębna. System ten zapewnia dobry efekt płukania.
  • Wykorzystanie środków piorących („odzysk detergentu” lub „system ECO”). W pralkach o tradycyjnych rozwiązaniach woda, napełniając urządzenie, przepływa przez pojemnik na detergenty i wypłukuje z niego proszek. Część wody z proszkiem wypełnia pompę oraz przewody doprowadzające i nie ma kontaktu z praną bielizną. Pod koniec cyklu prania woda z niewykorzystanym detergentem jest wypompowywana do kanalizacji. Tracimy w ten sposób około 15% środków piorących i niepotrzebnie zanieczyszczamy środowisko naturalne. W pralkach z funkcją ECO woda pobierana na początku prania wypełnia najpierw tzw. martwe przestrzenie – przewody i pompę, a dopiero potem przepływa przez pojemnik z detergentem. Zawór zwrotny automatycznie zamyka zbiornik i zabezpiecza przed przedostaniem się wody z proszkiem do układu odprowadzającego ją do kanalizacji. Dzięki temu cała woda z proszkiem jest wykorzystana do prania. W urządzeniach z systemem zraszania zasilanym osobną pompą proszek jest dodatkowo wypłukiwany z pojemnika przez strumień zraszający pranie. Woda przepływa przez pojemnik kilkakrotnie podczas cyklu prania.
  • Układanie bielizny przed wirowaniem jest szczególnie ważne w urządzeniach, których bęben wiruje z dużą prędkością. Łagodny rozruch i kombinacja różnych obrotów bębna powodują, że bielizna rozkłada się równomiernie. Zwiększenie liczby obrotów wirowania następuje stopniowo.
  • Timer pozwala zaprogramować czas rozpoczęcia prania. Mają go tylko niektóre modele pralek. Można go na przykład tak ustawić, by pralka włączyła się w czasie, gdy energia elektryczna jest tańsza.
  • System Antishock. Przed przystąpieniem do wypompowywania brudnej wody i płukania, pralka pobiera trochę zimnej wody. Prana bielizna schładza się stopniowo, co jest szczególnie przydatne przy praniu delikatnych tkanin.