Jaką wybrać pralkę: PORADNIK. Pierz z głową!

Jaką wybrać pralkę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy, który model pralki będzie dobry. Pralkę należy dopasować do swoich potrzeb. Pomoże w tym zadanie sobie kilku pytań dotyczących tego, m.in. jak chcemy robić pranie, ile razy w tygodniu pierzemy.

Pralka do zabudowy ladowana od frontu
Pralka typu slim
Pralka wielkogabarytowa
Pralka wolnostojąca ładowana od frontu
Pralka wolnostojąca typu slim

Jeśli masz liczną rodzinę i twoja pralka musi „chodzić” kilka razy w tygodniu, wybierz model, który ochroni twój domowy budżet. Kiedy stajemy w markecie z urządzeniami AGD, przed kilkoma rzędami pralek, to od nadmiaru modeli, wybór pralki staje się coraz bardziej skomplikowany – czym się w końcu kierować. Im dłużej oglądamy, tym trudniej jest wybrać dobrą pralkę. Najlepiej, więc przed wyjściem z domu naradzić się i wypisać na kartce kilka najważniejszych kwestii, oto one w takiej właśnie kolejności, dopiero potem można się będzie skupić na cenie pralek, programach do prania, wyświetlaczu, a może i kolorze, choć w tym przypadku dużego wyboru nie ma, większość stanowią pralki białe, srebrzyste i czarne. Jaką wybrać pralkę: poradnik.

Jaką wybrać pralkę: jak duża jest rodzina

Wiadomo, im liczniejsza, tym większą pojemność powinien mieć bęben, a dostępne obecnie w sprzedaży modele pralek zmieszczą nawet powyżej 10 kg suchych rzeczy. Trzeba jednak podkreślić, że co prawda tak pojemny bęben, to jedno pranie dla całej rodziny, ale trzeba pamiętać, by go zbytnio na napychać. Prane rzeczy muszą mieć trochę przestrzeni, w przeciwnym razie detergent i woda nie dotrą tam, gdzie powinny i pranie może się okazać nieskuteczne.

Jaką wybrać pralkę: jak często pierzemy

To niezwykle istotne, gdyż im częściej pierzemy, tym większą uwagę należy zwrócić na zużycie wody, energii elektrycznej, na etykiecie energetycznej – musi mieć ją każde urządzenie – są podawane klasy im więcej A+++, tym urządzenie są bardziej skuteczne i oszczędne. Kilka słów o etykiecie efektywności energetycznej, bo można się z nie wiele dowiedzieć poza nazwą, znakiem towarowym oraz identyfikatorem modelu pralki. Tak więc są tu zapisane takie informacje jak: klasa efektywności energetycznej, roczne zużycie energii elektrycznej w kWh, roczne zużycie wody, maksymalna pojemność bębna, klasa odwirowania, poziom emitowanego hałasy w dB(A) w procesie prania oraz wirowania (każda wartość podana osobno).

Jaką wybrać pralkę: gdzie stanie pralka

Wybór miejsca na pralkę jest o tyle ważny, by było łatwo otwierać drzwiczki. Może będziesz musiał wybrać model pralki ładowany od góry, dlatego przed wizytą w sklepie warto zmierzyć dokładnie miejsce, w którym postawimy pralkę, uwzględniając przy tym obszar na otwarcie drzwiczek. Warto wiedzieć, że typowe wymiary wolno stojących pralek ładowanych od frontu to 60 x 60 x 82-85 cm, druga wartość wysokości dotyczy modeli z pralek bębnem na 10 kg. Są jednak pralki mniejsze, typu slim, których głębokość waha się miedzy 33-45 cm, a maksymalny wkład to 3-6 kg oraz tzw. kompaktowe o głębokości 30-45 cm, szerokości 50-60 cm i wysokości 70-80 cm. Nieco inne gabaryty mają modele pralek do zabudowy, ich szerokość to ok. 60 cm, głębokość 52-55 cm, a wysokość 82-85 cm. Jeśli pralki ładowane są od góry, to ich wymiary wynoszą: szerokość, głębokość 60 cm, a wysokość 80-90 cm.

Jaką wybrać pralkę: obsługa pralki

Łatwość obsługi pralki to bardzo ważne kryterium wyboru, gdy np. w domu jest babcia, która będzie urządzenie także obsługiwać. W sprzedaży są modele pralek z wygodnymi wyświetlaczami i takie obsługiwane intuicyjnie. Na rynku możemy spotkać pralki z następującymi rodzajami sterowania:

 • elektroniczny panel z pokrętłami – wybór programów i funkcji czy wirowania odbywa się za pomocą pokrętła. Taki panel może mieć jedno pokrętło i przyciski – wybrane parametry podświetlą diody. Warto sprawdzić czy pokrętło działa w obie strony, by w razie złego ustawienia móc łatwo wrócić. Panel może też mieć trzy pokrętła, każde do ustawienia innego parametru.
 • elektroniczny panel z wyświetlaczem – wyświetlacz znajduje się na panelu obok pokrętła oraz przycisków i pokazują się na nim informacje o rodzaju prania czy czasie pozostałym do końca cyklu, co jest ważne, gdy chcemy wyjść z domu,
 • elektroniczny panel z wyświetlaczem lekko dotykowym – w tym przypadku to na ekranie wyświetlacza dotykamy ikon z programami czy funkcjami, które chcemy wybrać. Na takim panelu liczba przycisków  jest  najczęściej ograniczona do przycisku włączenia pralki.

Jaką wybrać pralkę: programy prania

Oto programy prania stosowane w większości urządzeń dostępnych na rynku, z nimi wiąże się też temperatura prania, a nawet liczba obrotów bębna.

 • bawełna – temperatura prania 60-90°C, obroty 1200-1600/min.,
 • wełna – temperatura prania 30-40°C, 600 obr./min,
 • syntetyki – temperatura prania 40-60°C, 800-1000 obr./min.,
 • dziecięcy – często te program prania może też nosić nazwę antyalergiczny, polega on na tym, że dłuższy jest czas nagrzewania (60-90°C ) oraz dodatkowe płukanie,
 • pranie ręczne – do tkanin delikatnych, temperatura prania to ok. 30°C i 600 obr./min.,
 • pranie wstępne – program prania do rzeczy mocno zabrudzonych oraz białych,
 • pranie codzienne - klasyczna przepierka odzieży niezbyt zabrudzonej, 30-60°C i 800-1200 obr./min.,
 • mix – można łączyć tkaniny naturalne z syntetycznymi, temperatura prania 40-60°C oraz 800-1200 obr./min.
 • delikatne – pranie takich rzeczy jak jedwab, koronki,
 • koszule – temperatura prania 40-60°C i delikatne wirowanie, by nie było zbyt wielu zagnieceń (z myślą o panach i ich niechęci do żelazka),
 • ubrania ciemne – chodzi o zachowanie kolorów stąd temperatura prania 30-40°C i obroty 800/min.,
 • jeans – program prania porównywany do „ubrania ciemne”, wprawdzie jeans to bawełna, więc wyższa temperatura mu niestraszna, jednak chodzi o zachowanie koloru, te rzeczy najlepiej prać przewleczone na lewą stronę, chyba że komuś zależy na efekcie „sprania”, temperatura prania 40-60°C, obroty 800-1400 min.,
 • odzież sportowa – zazwyczaj chodzi o odświeżenie jej po treningu, temperatura prania 40°C i 800 obr./min.,
 • obuwie sportowe – temperatura prania do 40°C. ok. 800 obr./min.,
 • kurtki – chodzi o tzw. puchówki, temperatura prania 30°C i 1000 obr./min.

Kupujemy pralkę: to jest ważne

Nowoczesne pralki mają systemy zabezpieczające przed dziećmi, by nie otworzyły urządzenia w trakcie pracy. Różnego rodzaju sensory dobierające optymalną ilość wody oraz czas do danego rodzaju tkanin oraz wielkości załadunku, a także czasu, wody oraz energii do załadunku. Po zakończeniu pracy sygnalizują to najczęściej dźwiękiem. Każde działanie pralki można zaprogramować z wyprzedzeniem – wcześnie załadowana, włączy się w najbardziej godnym dla nas czasie. Na tegorocznych tarkach IFA w Berlinie można było też zobaczyć pralkę, która sama sobie dozuje płyn do prania, choć podobne rozwiązania próbowano wprowadzić wcześniej.

Ocena: 0
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY