Pralki dbają o czystość naszych ubrań, jednak same również wymagają odpowiedniego czyszczenia. W przeciwnym wypadku z ich wnętrza może zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach, a zakamienione części zaczną powodować awarie. By wyczyścić pralkę, możemy oczywiście zdecydować się na użycie gotowych środków czystości, jednak zawierają one dużą ilość chemikaliów, które wbrew pozorom nie są obojętne dla naszego zdrowia. Nic straconego! Istnieje kilka domowych sposobów na usunięcie kamienia i nieprzyjemnych zapachów oraz dbanie o czystość wnętrza pralki. Do przygotowania ekologicznych środków czystości potrzebne są tylko podstawowe produkty kuchenne. Podpowiadamy jak czyścić pralkę.

Czyszczenie pralki: ocet, kwasek cytrynowy lub soda oczyszczona

Jednym z domowych sposobów na skuteczne wyczyszczenie i odkamienienie wnętrza pralki jest wlanie do pustego bębna 2-3 litrów octu spożywczego, dosypanie do niego 2 opakowań kwasku cytrynowego (zastępuje on tradycyjny odkamieniacz) i nastawienie urządzenia na pełen cykl prania w najwyższej  temperaturze. Alternatywą jest wlanie 2 szklanek octu do dozownika na proszek do prania, dosypanie kwasku cytrynowego i uruchomienie takiego samego programu, co w poprzednim sposobie. Jeśli nie dysponujesz octem i kwaskiem cytrynowym, możesz wsypać do bębna pół kilograma sody oczyszczonej i nastawić pranie.

Gdy urządzenie skończy prać, dokładnie wyczyść wszystkie zabrudzone miejsca w pralce (łącznie z gumowymi uszczelkami i podajnikiem na proszek oraz płyn do płukania, które narażone są na stały kontakt z wodą, a co za tym idzie – powstawanie grzyba) przy pomocy mieszanki octu i sody oczyszczonej. Najlepiej jest pokryć warstwą tej mieszanki wszystkie elementy i zostawić na kilka godzin, a następnie zmyć i wytrzeć pralkę do sucha.

Od czasu do czasu powinno się również czyścić filtr (znajdujący się najczęściej w dolnej części pralki, pod klapką). Pamiętaj także o tym, by zawsze pozostawiać otwarte drzwiczki po wyjęciu z pralki mokrego prania. Dzięki temu urządzenie będzie mogło wyschnąć, co w znacznym stopniu zapobiegnie nieprzyjemnemu zapachowi oraz powstawaniu grzybów.