Jeśli nie mamy w łazience miejsca na wannę, oczywistym rozwiązaniem jest prysznic. Jednak wielbiciele długich wieczorów w wannie wiedzą, że nie zastąpi on relaksującej kąpieli w pianie. Podobne odczucie odprężenia zapewnić może zamontowanie deszczownicy - dzięki niej prysznic stanie się prawdziwą przyjemnością.

Deszczownica: czy pasuje do każdego prysznica?

Im większy mamy prysznic, tym wygodniej się z niego korzysta i tym większą deszczownicę możemy zamontować. Standardowe brodziki pod prysznic mają najczęściej wymiary 80x80 cm, lub 90x90 cm. Można jednak spotkać nawet takie, które mają 100x180cm – w nich z pewnością korzystanie z deszczownicy jest bardziej swobodna. Jeśli mamy możliwość i możemy prysznic zamontować bez brodzika, a jedynie z odpływem w posadzce, możemy nadać mu tak naprawdę dowolne wymiary. Im większe tym wygodniej, ale oczywiście w granicach rozsądku. Najwygodniej będzie przeznaczyć na prysznic około 90x90 cm do 100x100 cm. Wtedy jest on na tyle duży, by zamontować znacznych rozmiarów deszczownicę i korzystać z niego swobodnie, i na tyle kompaktowy, by nie tracić niepotrzebnie cennego miejsca w łazience. Najmniejsze brodziki jakie można spotkać mają wymiary 70x70 cm, lecz z uwagi na swój rozmiar nie nadają się do montażu deszczownicy.

Deszczownica: zalety i wady

Deszczownice mają tę podstawową zaletę, że woda z niej rozkłada się równomiernie, a jej ciśnienie nie jest tak silne jak w słuchawce prysznicowej. Ponadto podczas mycia mamy wolne obie ręce, nie musimy ciągle trzymać w jednej dłoni słuchawki prysznicowej. Mimo wszystko warto zdecydować się na deszczownicę w zestawie ze słuchawką prysznicową – jest to rozwiązanie optymalne, ponieważ sama deszczownica może okazać się rozwiązaniem niepełnym i niewystarczającym, gdy na przykład chcemy umyć się szybko lub nie chcemy moczyć włosów.