Urządzamy » Łazienka » Sprzęt AGD do łazienki » Czy warto kupić suszarkę do ubrań?

Czy warto kupić suszarkę do ubrań?

Pralko-suszarki
Im lepiej odwirowane pranie w pralce, tym mniej kosztuje jego wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody. Zobacz, kiedy zakup suszarki lub pralko-suszarki się opłaca.
Przeczytaj też

Elementy suszarki

 • Obudowa. Wymiary suszarek są zazwyczaj takie jak typowych pralek. Niektóre modele można ustawić na pralce, łącząc urządzenia za pomocą specjalnych listew lub nóżek. Do bębna ze stali nierdzewnej można załadować jednorazowo tyle samo bielizny co do pralki (od 3 do 6 kg).
 • Drzwiczki oraz otwory, przez które wkładamy pranie, są większe niż w pralkach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, przeszklone lub nie. Na drzwiczkach suszarki zainstalowany jest filtr, wychwytujący drobne elementy tkanin – nitki, kłaczki. Trzeba go okresowo czyścić. Suszarki kondensacyjne mają zbiornik na wodę pojemności 3–4 litrów. Konieczność jego opróżnienia jest sygnalizowana przez lampkę kontrolną.
 • Panele sterujące. W prostszych modelach suszarek na panelu znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania czasu suszenia i przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy suszy się tkaniny delikatne. W innych za pomocą pokrętła lub przycisku wybiera się odpowiedni program suszenia.

Programy suszenia

Suszarki mają dwa podstawowe programy suszenia: do tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne – tak wysuszoną bieliznę można schować do szafy – i skrócone, po którym tkaniny pozostają lekko wilgotne. Suszenie skrócone nadaje się szczególnie do ubrań przeznaczonych do prasowania. W niektórych modelach suszarek jest dodatkowa opcja – „do magla”. Program Rapid umożliwia zwiększenie mocy grzewczej, czyli całkowite wysuszenie prania przy jednoczesnym skróceniu czasu suszenia. Suszenie tkanin delikatnych może odbywać się w niższej temperaturze – zimnym powietrzem.

Ile kosztuje suszenie?

Koszt eksploatacji suszarki w znacznym stopniu zależy od ilości wilgoci zawartej w suszonej bieliźnie. Im lepiej odwirowana w pralce, tym mniej kosztuje jej wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody – koszt jego suszenia jest wtedy duży. Producenci podają zużycie energii elektrycznej dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”. Nie zawsze jednak określają obroty, przy których bielizna została odwirowana. Orientacyjnie można przyjąć, że zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia – 1,015 zł (koszt 1 kWh to 0,29 zł, czas suszenia około 100 minut).

Funkcje suszarki

 • Regulacja czasu suszenia. Niektóre suszarki mają elektroniczne sterowanie czasu suszenia. Są one wyposażone w czujnik wilgoci, który kończy suszenie w odpowiednim momencie i zapobiega przesuszeniu ubrań. Jeżeli suszarka nie ma sterowania elektronicznego, czas suszenia określa użytkownik. Producenci podają, jak go zaprogramować dla danej ilości i danego rodzaju tkanin. Czas suszenia można nastawić do 120 minut. Niektóre modele suszarek wyposażone są w sygnał dźwiękowy końca suszenia.
 • System redukcji zagnieceń. Ta funkcja suszarki polega na wdmuchiwaniu do bębna zimnego powietrza – przez pół godziny po zakończeniu suszenia. W tym czasie bęben obraca się w krótkich odstępach czasu. Inne rozwiązanie polega na przedmuchiwaniu bielizny w trakcie suszenia wilgotnym powietrzem.
  Pamiętajmy, że do suszarki zawsze lepiej włożyć za mało bielizny niż za dużo. Łatwiej będzie ją potem wyprasować.

Pralko-suszarki

Pralko-suszarka łączy w sobie funkcję pralki i suszarki – po zakończeniu cyklu prania urządzenie może wysuszyć bieliznę. Bęben pralko-suszarki ma zwykle ładowność 5 kg, choć bywają także urządzenia cztero- lub siedmiokilogramowe. Trzeba jednak pamiętać, że w pralko-suszarce można wysuszyć jednorazowo tylko połowę ładunku, czyli około 2,5 kg. Jeśli pierzemy maksymalnie dozwoloną ilość bielizny, czyli 5 kg, to przed suszeniem połowę prania musimy wyjąć i wysuszyć w drugiej turze.
Wymiary pralko-suszarek są takie jak pralek ładowanych z przodu: najczęściej 85 x 60 x 60 cm, ale można spotkać urządzenia płytsze. Pralko-suszarki produkowane są wyłącznie jako urządzenia kondensacyjne, czyli takie, w których wilgoć jest skraplana i odprowadzana do kanalizacji. Wilgotne powietrze jest schładzane za pomocą zimnej wody wodociągowej. Zużycie wody do skraplania jest duże, o czym nie zawsze informują producenci. W cyklu prania i suszenia pralko-suszarka zużyje – zależnie od marki – od 78 do 150 l wody (z czego około 50–60 l do prania). Dlatego, jeśli w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym jest dość miejsca na ustawienie dwóch odrębnych urządzeń – pralki i suszarki – lepiej zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.

Suszarki

Produkowane są dwa typy suszarek, różniące się sposobem obiegu powietrza i odprowadzania wilgoci: ewakuacyjne, zwane też wywiewowymi, i kondensacyjne. Suszarki ewakuacyjne pobierają do suszenia powietrze z pomieszczenia, w którym stoją. Wilgotne powietrze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem, sprzedawanym zwykle w komplecie z suszarką. W domach jednorodzinnych najlepiej podłączyć go do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej. Droższe, ale nie wymagające podłączenia do wentylacji, są suszarki kondensacyjne. Powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Po odebraniu wilgoci z prania przepływa przez specjalny wymiennik, w którym jest schładzane powietrzem pobieranym z pomieszczenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i odpływa do zbiornika na wodę lub przewodem bezpośrednio do kanalizacji.

Zobacz również

Suszarka z której ja korzystałem była naprawdę rewelacyjna (LG - gazowa) i suszyłem w niej wszystko od bielizny po koszule. Pranie wcale nie wyglądało jak wyjęte psu z gardła (jak twierdzi Arr) :), nie było uporczywych zagnieceń, więc prasowanie to był moment, tym bardziej że niektórych rzeczy w ogóle nie trzeba było prasować.

oceń:

lubię

1%

nie lubię

99%

Wysuszone ubrania w suszarce, wyglądają jak wyjęte psu z gardła. Trzeba poświęcić dużo pracy i siły aby takie pranie rozprasować.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

znowu wszystko w dwóch kolorach tak jak pokój dziecka na tej stronie.ręczniki żółte dywaniki żółte wazon żólty reszta biała.ludzie przeginacie z tymi kolorami

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Wiem bo sam uzywalem przez kilka miesiecy. Swietnie suszy sie bielizna meska , czyli majtki, skarpetki, nie wiem jak biustonosze znosza suszenie ;-) Poza tym na pewno reczniki - uwielbiam takie suchutkie i cieple, suszylbym je najchetniej przed kazdym prysznicem ;) Generalnie rzeczy, ktorych nie trzeba prasowac. Pozostale ubrania - nie radze - najpierw zuzyjecie duzo pradu do wysuszenia, a potem jeszcze wiecej do uprasowania, np. koszul czy spodni. Wiec suszarka bebnowa owszem, ale chyba tylko dla duzej rodziny z mnostwem recznikow i bielizny do prania (tak na caly wsad). PZDR

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja mam suszarkę od bardzo dawna jeśli wsad suszarki mamy na 5kg a wy wsadzicie tam 6kg prania to ja się nie dziwie ze macie wymięte ja po szyszeniu koszul koszulek itp nie muszę prasować nie wyobrażamy sobie z zona teraz życia bez suszarki :) Pozdrawiam

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Te wspaniale maszyny zapewne znaja wzszyscy co odwiedzili USA.lub tam mieszkali .Cos fantastycznego tylko ze u nas nie mamy takich suszarek. Sa bebnowe wywiewowe-elektryczne i z wywiewem wspomagajacym-gazowym. My tu w naszym kraju jestesmy za Murzynami lat ze ho,ho !!!!!!!!. Nie potrafimy przeanalizowac co sie nam bardziej oplaca ,czy minimalny koszt zuzycia energii czy pozniejsz prasowanie. Wspaniale maszyny nie tylko dla duzej rodziny. Do spodni, kurtek ,kocy, lekkich kolder i nawet poduszek z pierza. Rewelacj!!!!!!!!! my nie potrafimy takich maszyn obslugiwac a co dopiero je miec. Sprowadzane suszarki sa w sklepach AGD- PROSZE napiszcie cos u ich uzywalnosci, wdzieczna globtroterka ULA.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Pralka w mokrej strefie łazienki. Ruchoma wizualizacja
Pralka w mokrej strefie łazienki. Ruchoma wizualizacja

Chyba nikt nie lubi, kiedy łazienka musi spełniać kilka funkcji, ale niestety ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Wystrój wnętrz: październik pod znakiem dyni! INSPIRACJE!
Do niedawna październik był miesiącem oszczędzania. Teraz październik upływa nam pod znakiem dyni. Gotujemy zupę ...
31. grudnia. Sylwester w domu. Pomysły na modne drinki i koktajle! INSPIRACJE
Sylwester w domu i pomysły na drinki? Pomiędzy tymi sformowaniami można postawić właściwie znak równości. ...
1. grudnia - porządki świąteczne na Boże Narodzenie. Sprzątamy w szafkach, przeglądamy zapasy i zastawę
Porządki świąteczne na Boże Narodzenie nie należą do najprzyjemniejszej części przygotowań i warto je zacząć ...
Jak odnowić starą boazerię i dobrać kolor podłogi?
W kuchni mam starą boazerię, którą chcę odnowić i pomalować na biało. Meble w kuchni są w kolorze czereśnia arktyczna, a na podłodze jest...
Eliza Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14554 osoby
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...