Urządzamy » Łazienka » Sprzęt AGD do łazienki » Czy warto kupić suszarkę do ubrań?

Czy warto kupić suszarkę do ubrań?

Im lepiej odwirowane pranie w pralce, tym mniej kosztuje jego wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody. Zobacz, kiedy zakup suszarki lub pralko-suszarki się opłaca.
Pralko-suszarki

Elementy suszarki

 • Obudowa. Wymiary suszarek są zazwyczaj takie jak typowych pralek. Niektóre modele można ustawić na pralce, łącząc urządzenia za pomocą specjalnych listew lub nóżek. Do bębna ze stali nierdzewnej można załadować jednorazowo tyle samo bielizny co do pralki (od 3 do 6 kg).
 • Drzwiczki oraz otwory, przez które wkładamy pranie, są większe niż w pralkach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, przeszklone lub nie. Na drzwiczkach suszarki zainstalowany jest filtr, wychwytujący drobne elementy tkanin – nitki, kłaczki. Trzeba go okresowo czyścić. Suszarki kondensacyjne mają zbiornik na wodę pojemności 3–4 litrów. Konieczność jego opróżnienia jest sygnalizowana przez lampkę kontrolną.
 • Panele sterujące. W prostszych modelach suszarek na panelu znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania czasu suszenia i przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy suszy się tkaniny delikatne. W innych za pomocą pokrętła lub przycisku wybiera się odpowiedni program suszenia.

Programy suszenia

Suszarki mają dwa podstawowe programy suszenia: do tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne – tak wysuszoną bieliznę można schować do szafy – i skrócone, po którym tkaniny pozostają lekko wilgotne. Suszenie skrócone nadaje się szczególnie do ubrań przeznaczonych do prasowania. W niektórych modelach suszarek jest dodatkowa opcja – „do magla”. Program Rapid umożliwia zwiększenie mocy grzewczej, czyli całkowite wysuszenie prania przy jednoczesnym skróceniu czasu suszenia. Suszenie tkanin delikatnych może odbywać się w niższej temperaturze – zimnym powietrzem.

Ile kosztuje suszenie?

Koszt eksploatacji suszarki w znacznym stopniu zależy od ilości wilgoci zawartej w suszonej bieliźnie. Im lepiej odwirowana w pralce, tym mniej kosztuje jej wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody – koszt jego suszenia jest wtedy duży. Producenci podają zużycie energii elektrycznej dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”. Nie zawsze jednak określają obroty, przy których bielizna została odwirowana. Orientacyjnie można przyjąć, że zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia – 1,015 zł (koszt 1 kWh to 0,29 zł, czas suszenia około 100 minut).

Funkcje suszarki

 • Regulacja czasu suszenia. Niektóre suszarki mają elektroniczne sterowanie czasu suszenia. Są one wyposażone w czujnik wilgoci, który kończy suszenie w odpowiednim momencie i zapobiega przesuszeniu ubrań. Jeżeli suszarka nie ma sterowania elektronicznego, czas suszenia określa użytkownik. Producenci podają, jak go zaprogramować dla danej ilości i danego rodzaju tkanin. Czas suszenia można nastawić do 120 minut. Niektóre modele suszarek wyposażone są w sygnał dźwiękowy końca suszenia.
 • System redukcji zagnieceń. Ta funkcja suszarki polega na wdmuchiwaniu do bębna zimnego powietrza – przez pół godziny po zakończeniu suszenia. W tym czasie bęben obraca się w krótkich odstępach czasu. Inne rozwiązanie polega na przedmuchiwaniu bielizny w trakcie suszenia wilgotnym powietrzem.
  Pamiętajmy, że do suszarki zawsze lepiej włożyć za mało bielizny niż za dużo. Łatwiej będzie ją potem wyprasować.

Pralko-suszarki

Pralko-suszarka łączy w sobie funkcję pralki i suszarki – po zakończeniu cyklu prania urządzenie może wysuszyć bieliznę. Bęben pralko-suszarki ma zwykle ładowność 5 kg, choć bywają także urządzenia cztero- lub siedmiokilogramowe. Trzeba jednak pamiętać, że w pralko-suszarce można wysuszyć jednorazowo tylko połowę ładunku, czyli około 2,5 kg. Jeśli pierzemy maksymalnie dozwoloną ilość bielizny, czyli 5 kg, to przed suszeniem połowę prania musimy wyjąć i wysuszyć w drugiej turze.
Wymiary pralko-suszarek są takie jak pralek ładowanych z przodu: najczęściej 85 x 60 x 60 cm, ale można spotkać urządzenia płytsze. Pralko-suszarki produkowane są wyłącznie jako urządzenia kondensacyjne, czyli takie, w których wilgoć jest skraplana i odprowadzana do kanalizacji. Wilgotne powietrze jest schładzane za pomocą zimnej wody wodociągowej. Zużycie wody do skraplania jest duże, o czym nie zawsze informują producenci. W cyklu prania i suszenia pralko-suszarka zużyje – zależnie od marki – od 78 do 150 l wody (z czego około 50–60 l do prania). Dlatego, jeśli w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym jest dość miejsca na ustawienie dwóch odrębnych urządzeń – pralki i suszarki – lepiej zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.

Zobacz również
Przeczytaj też:
Pralka w mokrej strefie łazienki. Ruchoma wizualizacja
Pralka w mokrej strefie łazienki. Ruchoma wizualizacja

Chyba nikt nie lubi, kiedy łazienka musi spełniać kilka funkcji, ale niestety ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Urządzamy łazienkę: pralka w łazience - jak zabudować pralkę?
Kiedy urządzamy łazienkę wybór pralki staje się ważną decyzją. Urządzamy łazienkę zwykle na dłuższy czas, ...
Pralka w mokrej strefie łazienki. Ruchoma wizualizacja
Chyba nikt nie lubi, kiedy łazienka musi spełniać kilka funkcji, ale niestety w większości mieszkań ...
Czy opłaca sie kupować suszarki lub pralko-suszarki
Jeśli irytują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania – zainwestuj w pralko-suszarkę albo ...
Jaki kolor ścian i kanapy?
Mam problem z wyborem koloru ścian oraz koloru kanapy. W pokoju znajdują się meble koloru calvados. I nie wiem jaki kolor ścian będzie...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 11901 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Słoiki na płatki śniadaniowe

  Można przechowywać w nich nie tylko płatki, a zdobić je mogą nie tylko figurki zwierzątek.

 • Walentynkowy domek

  Jakiś czas temu zastanawiałam się czy można zrobić oryginalny upominek za niewielką sumę. Oczywiście miałam na myśli coś co będzie ozdobą każdego domu. I tak będąc w hipermarkecie na stoisku "ogród" wypatrzyłam karmik dla sikorek za niecałe 6 zł. Kupiłam i...

 • Przytulny kącik dla psiaka

  Wiele właścicieli zwierząt zwraca szczególną uwagę na swoje pupile. Robią co mogą, aby uszczęśliwić swojego zwierzaka, poświęcając im bardzo dużo czasu. Ważne jest przytulne, bezpieczne miejsce, w którym mieszka nasz czworonożny członek rodziny.